MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa 2022 - co to za święto? Jaka jest jej historia? Zwyczaje i zasady

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Niedziela Palmowa to jedno z ruchomych świąt w kalendarzu katolickim. W 2020 roku przypadnie w pierwszej połowie kwietnia. Symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest święcenie palm w kościele. Obrządek ten należy do najpopularniejszych zwyczajów, związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. W tym roku uczestniczyć w mszy świętej z okazji Niedzieli Palmowej będziemy mogli wyłącznie za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu. Jaka jest historia tego święta? Kiedy w 2020 roku wypada Niedziela Palmowa? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Gdzie oglądać transmisję online? Sprawdź poniżej!
Niedziela Palmowa to jedno z ruchomych świąt w kalendarzu katolickim. W 2020 roku przypadnie w pierwszej połowie kwietnia. Symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest święcenie palm w kościele. Obrządek ten należy do najpopularniejszych zwyczajów, związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. W tym roku uczestniczyć w mszy świętej z okazji Niedzieli Palmowej będziemy mogli wyłącznie za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu. Jaka jest historia tego święta? Kiedy w 2020 roku wypada Niedziela Palmowa? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Gdzie oglądać transmisję online? Sprawdź poniżej! Pixabay
Niedziela Palmowa to jedno z ruchomych świąt w kalendarzu katolickim. W 2022 roku wypada w pierwszej połowie kwietnia. Symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy jest święcenie palm w kościele. Obrządek ten należy do najpopularniejszych zwyczajów, związanych z obchodami Niedzieli Palmowej. Jaka jest historia tego święta? Kiedy w 2022 roku wypada Niedziela Palmowa? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Sprawdź poniżej!

Niedziela Palmowa. Kiedy wypada Niedziela Męki Pańskiej w 2022 roku?

Niedziela palmowa to święto ruchome, dlatego też zdarza się, że data ta co roku wypada w innym terminie. Ważne, żeby zawarła się w okresie od 15 marca do 18 kwietnia. Zawsze jednak święto to przypada na 7 dni przed Wielkanocą.

W 2022 roku Niedziela Palmowa przypada na 10 kwietnia.

Historia Niedzieli Palmowej

Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Rozpoczyna ono okres duchownego przygotowania do świąt, który charakteryzuje się wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Pierwsze zapisy dotyczącego tego święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii i datuje są je na lata osiemdziesiąte IV wieku.
Podaje się, że procesja w trakcie Niedzieli Palmowej przyszła do nas z Jerozolimy.

Niedzielę Palmową obchodzimy w Polsce od średniowiecza. Jak głoszą tradycje katolicki, tego dnia wierni udają się do kościoła z palemkami, które są symbolem odradzającego się życia.

Warto wspomnieć, że od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.

ZOBACZ TAKŻE: Niedziela Palmowa w Wejherowie. Misterium Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy w nowym miejscu [FOTO, WIDEO]

Zwyczaje związane z Niedzielą Palmową

Jeśli mowa o Niedzieli Palmowej to warto też wspomnieć o zwyczajach i symbolach związanych z tym świętem. Jak sama nazwa sugeruje, niedziela palmowa nie odbyłaby się bez palmy!

Palmy wielkanocne swoją tradycją sięgają do VII wieku. Podaje się, że zwyczaj ten zapoczątkował Kościół francuski. Na przestrzeni kolejnych stuleci zwyczaj ten przywędrował i do Polski. Do dzisiaj święcenie własnoręcznie wykonanych palm zachowało się m.in. na Kurpiach czy w Małopolsce. Co więcej, wiele miejscowości organizuje konkursy na najdłuższą i najładniejszą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość do nawet kilkudziesięciu metrów! Palmy wykonywane z najrozmaitszych materiałów i zdobień.

W Polsce mamy najczęściej do czynienia z palmą wileńską, zrobioną z traw i kwiatów, palmą kurpiowską, wykonaną z bibuły czy palmą, pochodzącą z południowej części kraju.

Warto wspomnieć, że zwyczaj ten oprócz Polski przetrwał także w Niemczech czy w Austrii, gdzie palemki wykonuje się z bazi i bukszpanu.

Z palemkami wiązało się też kilka zwyczajów i przesądów takich jak:

  • połknięcie bazi z poświęconej palmy rzekomo gwarantowało brak bólów głowy i chorób gardła
  • palemki umieszczano za świętym obrazem, a zimą spalano - wszystko to po to, aby tego popiołu użyć w czasie Środy Popielcowej
  • z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzby i utworzone z nich krzyże wtykano w glebę na zasianych polach po to, by chroniły zbiory przed suszą
  • palemek nie powinno trzymać się "do góry nogami", gdyż w przeciwnym razie zaczną się gzić krowy

Kolejnym zwyczajem związanym z Niedzielą Palmową jest procesja. Zwyczaj ten praktykowany jest w Niedzielę Palmową od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Dawniej w Polsce praktykowano procesję z figurą Jezusa Palmowego. Aktualnie tradycja ta zachowana jest w niewielu miejscowościach.

od 7 lat
Wideo

77. urodziny króla sucharów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki