Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieski Księżyc na niebie już w weekend. Ostatni raz mogliśmy go oglądać 76 lat temu! Kiedy i gdzie można będzie go obserwować? 1.11.2020

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Niebieski Księżyc 2020. Pod koniec października, a dokładniej podczas najstraszniejszej nocy w roku, będziemy świadkami niespotykanego zjawiska astronomicznego. Wówczas na niebie pojawi się Niebieski Księżyc. Co ciekawe, będzie to pierwsza tego typu pełnia od ponad 70 lat. Ostatnim razem pojawił się on w 1944 roku podczas II wojny światowej. Kiedy i gdzie będziemy mogli podziwiać tzw. Blue Moon? Sprawdźcie najważniejsze informacje!

Blue Moon 2020. To pierwsze tego typu zjawisko od 76 lat!

Według informacji udostępnionych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną niebieską pełnią nazywamy drugą pełnię Księżyca w jednym miesiącu. Cykl księżycowy trwa 29,5 dnia, co oznacza, że tzw. Blue Moon może wystąpić jedynie w miesiącach liczących 30 lub 31 dni. Pod koniec października możemy spodziewać się właśnie takiego niezwykłego zjawiska.

Będzie to pierwszy Niebieski Księżyc od 19 lat, który zobaczymy ostatniego dnia miesiąca. Trzynasta pełnia 2020 roku jest wyjątkowa nie tylko z tego powodu. Będzie ona widoczna na niemal całym świecie! To pierwsze tego typu zjawisko od czasów II wojny światowej. Ostatni raz można było je dojrzeć dokładnie 76 lat. Astronauci przewidują, że kolejna taka pełnia może wydarzyć się dopiero w 2039 roku.

Niebieski Księżyc 2020. Kiedy i gdzie będzie można go wypatrywać?

Niezwykłego zjawiska na niebie będzie można wyglądać ostatniego dnia miesiąca, a ściślej mówiąc - w Halloween, czyli 31 października od godz. 15:51. Pełnię można będzie oglądać z niemalże każdego zakątka świata. Nasz naturalny satelita znajdzie się wtedy w odległości 405 290 km od Ziemi. Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba żadnego profesjonalnego sprzętu. Niebieski Księżyc będzie widoczny gołym okiem.

"Niebieski Księżyc". Czy księżyc rzeczywiście będzie niebieski?

W trakcie niebieskiej pełni ziemski satelita wcale nie jest błękitny, ma dokładnie taki sam odcień, jak podczas zwykłej pełni. Nazwa "Niebieski Księżyc" nie pochodzi od koloru księżyca. Została ona zaczerpnięta z angielskiego sformułowania "once in a blue moon", co oznacza coś bardzo rzadko spotykanego. Właśnie takim zjawiskiem jest pełnia księżyca, która ma miejsce drugi raz w miesiącu.

Czym jest pełnia?

Pełnia księżyca to faza, którą można zaobserwować w chwili, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.
Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją niemal w całości. W tym czasie tarcza Księżyca w przybliżeniu widoczna jest jako koło.

ZOBACZ TAKŻE: Pełnia księżyca w Gdańsku. Niezwykłe zdjęcia księżyca nad gdańskimi budynkami i zabytkami

Najjaśniejszy duet na niebie, czyli Księżyc w pobliżu Marsa już dzisiaj, 29 października!

W czwartek, 29 października 2020 roku czeka na nas zapierający dech w piersiach widok na niebie! Mowa o momencie, w którym okrągły Księżyc przed pełnią zbliży się do czerwonego Marsa, w efekcie czego utworzą najjaśniejszy duet na niebie. Co istotne, będzie on możliwy do zobaczenia bez trudu także w centrum dużych i małych miast.

Jeśli nie chcecie przegapić tego niepowtarzalnego widoku - to podczas wieczornego spaceru skierujcie swój wzrok w kierunku wschodnim po godz. 18:00. To właśnie wtedy Księżyc i Mars będą nisko umiejscowione nad drzewami i domami. Z upływem czasu wzniosą się wysoko nad horyzont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki