Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny wirus RSV atakuje małe dzieci. Jakie objawy? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić!

Sara Watrak
Sara Watrak
W wielu szpitalach dziecięcych w Polsce zaczyna brakować miejsc. Wszystko przez groźny wirus RSV. Atakuje on przede wszystkim małe dzieci. Jak można się przed nim chronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Zobaczcie, kiedy nie warto zwlekać i należy udać się do szpitala. Wirus RSV to nie przelewki. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
W wielu szpitalach dziecięcych w Polsce zaczyna brakować miejsc. Wszystko przez groźny wirus RSV. Atakuje on przede wszystkim małe dzieci. Jak można się przed nim chronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Zobaczcie, kiedy nie warto zwlekać i należy udać się do szpitala. Wirus RSV to nie przelewki. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W wielu szpitalach dziecięcych w Polsce zaczyna brakować miejsc. Wszystko przez groźny wirus RSV. Atakuje on przede wszystkim małe dzieci. Jak można się przed nim chronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Sprawdźcie, kiedy nie warto zwlekać i należy udać się do szpitala. Wirus RSV to nie przelewki.

Zobacz wideo. Hartowanie dzieci. Jak poprawić odporność najmłodszych?

Jakie objawy zakażenia wirusem RSV? Oto szczegóły

Wirus RSV wywołuje infekcje dróg oddechowych. Dorośli i starsze dzieci zakażenie przechodzą zwykle łagodnie. O wiele bardziej narażeni są najmłodsi.
Główne objawy to:

  • kaszel,
  • katar,
  • podwyższona temperatura,
  • trudności w odksztuszaniu wydzieliny.

Poza tym u niemowląt mogą występować duszności, bezdech, senność oraz przyspieszone tętno.
Naszą uwagę powinny zwrócić także problemy z jedzeniem i apatia.

Polecamy także

Jak dochodzi do zakażenia wirusem RSV?

Wirusem zarazić się można drogą kropelkową. Jeżeli będziemy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, a ta będzie kaszleć lub kichać, istnieje ryzyko zarażenia się. Wirus lubi duża skupiska dzieci takie jak żłobki czy przedszkola.

Jak chronić się przed wirusem RSV?

Kluczem jest szybka reakcja. Powinniśmy obserwować nasze dzieci i nie ignorować objawów. Lekarze sugerują, by dzieciom, które wykazują symptomy choroby, pozwolić zostać w domu - nie zaprowadzać ich do żłobka, przedszkola ani szkoły.

Jeśli Twoje dziecko nie przyjmie obowiązkowych szczepień, może zostać nieprzyjęte do żłobka bądź przedszkola. Właśnie trwa procedowanie ustawy w sejmie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wówczas zaszczepienie stanie się ustawowym kryterium przy rekrutacji do przedszkola. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>

Nie zaszczepisz dziecka? Może zabraknąć dla niego miejsca w ...

W przypadku wcześniaków warto jak najszybciej podać pierwszą dawkę immunoprofilaktyki.

- Nie czekajmy z tym do końca października, bo wirus RS jest bardzo groźny dla wcześniaków i warto zabezpieczyć przed nim dziecko jak najszybciej - podkreśla prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii, w rozmowie z RMF FM.

Tym bardziej że u wcześniaków wirus może być powodem zapalenia oskrzelików i płuc oraz innych groźnych powikłań jak choćby zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Specjaliści radzą także, by, podobnie jak w przypadku koronawirusa, przypominać dziecku o zasadzie DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczki. Podkreślają, że w ubiegłym roku, ze względu na zdalną naukę dzieci spędzały większość czasu w domu. Poza tym większość z nas zasłaniała usta i nos, przeziębień oraz infekcji było więc mniej. Teraz, wraz z powrotem do przedszkoli i szkół, wróciły też zachorowania. Dlatego oddziały niektórych szpitali dziecięcych pękają w szwach. W krakowskich placówkach pojawiły się dostawki. Dzieci musiały leżeć na korytarzach. Problemy są także w niektórych lecznicach w Poznaniu czy Gorzowie Wielkopolskim.

Nie bagatelizuj objawów! Kiedy należy jechać do szpitala?

Eksperci radzą, by reagować stanowczo, jeśli u dziecka pojawią się duszności. W przypadku gorączki natomiast możemy podać leki na obniżenie temperatury. Jeśli nie zadziałają, a gorączka przekroczy 39 stopni, należy udać się do szpitala.

Jak leczy się zakażenie wirusem RSV?

Leku na zakażenia RSV nie ma. Lekarze stosują głównie leczenie objawowe. Dziecku, oprócz medykamentów, podaje się tlen czy środki rozkurczające oskrzela, stosuje się także inhalacje. Niestety, stan niektórych dzieci zarażonych wirusem RSV wymaga przetransportowania na OIOM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niebezpieczny wirus RSV atakuje małe dzieci. Jakie objawy? Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki