Niebezpieczne znalezisko gdańskiego wędkarza

  Niebezpieczne znalezisko gdańskiego wędkarza

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pojemniki z funabenem, środkiem ochrony roślin i zarazem groźną trucizną, znalazł na Wyspie Sobieszewskiej, przy brzegu Wisły Martwej, Adam Pietrzak, wędkarz z Gdańska. 26 opakowań z niebezpiecznym preparatem zawiózł do siedziby Koła nr 1 Śródmieście Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Gdańsk. Wczoraj odebrał je producent, czyli zakłady Fregata w Gdańsku. Pojemniki zostaną zutylizowane.
  - Funaben znaleziono w rejonie ulicy Przegalińskiej, w nadbrzeżnych trzcinach - relacjonuje Józef Rzeźnik, prezes Koła nr 1 Śródmieście PZW i opiekun wód Wisły Martwej. - Naszego wędkarza zainteresowały porozrzucane tam pojemniki. Przeczytał etykietę na jednym z nich i natychmiast zebrał wszystko do foliowego worka.

  Gdyby poziom wody się podniósł, preparat trafiłby do Wisły. A z ostrzeżeń zamieszczonych na opakowaniach wynika, że to substancja bardzo toksyczna i żrąca! Osoba smarująca tym środkiem drzewa i krzaki musi używać rękawic. Szczególnie niebezpieczny funaben jest dla środowiska wodnego i bytujących w nim ryb, innych organizmów żywych czy roślin wodnych.

  Znalezienie pojemników z funabenem przez dzieci, co mogło się zdarzyć, miałoby trudne do przewidzenia tragiczne następstwa. Dlatego też wędkarz postąpił słusznie, że zabrał je i zabezpieczył. Po przywiezieniu pojemników do PZW zawiadomiono policję. Jak powiedział nam nadkom.

  Tomasz Czaja, komendant Komisariatu Policji w Gdańsku Stogach, policja współdziała w tej sprawie ze służbami ochrony środowiska. Wczoraj ekipa policyjna na łodzi patrolowej penetrowała zarówno rejon brzegu, jak i wody Wisły Martwej. Nie wykryto kolejnych pojemników z funabenem. Nie stwierdzono też skażenia środowiska, kwalifikacja prawna czynu może być zmieniona na jego zaśmiecenie. Niezależnie od tego, szukani są sprawcy zagrożenia.

  Funaben
  Preparat do ochrony roślin przed grzybami. Ma postać pasty do smarowania drzew i krzewów, w miejscach uszkodzeń powstałych po przycięciu, złamaniu czy pęknięć kory. Przeciwdziała też skutecznie różnym chorobom drzew.

  Zaprawę Funaben T (o składzie podobnym do pasty), używaną do ochrony nasion, w 2007 roku uznano za truciznę i zakazano jej stosowania. Funaben zawiera m.in. tiuram, związek chemiczny powodujący u człowieka bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, podrażnienie dróg oddechowych, zapalenia skóry i uszkodzenia wątroby.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo