Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna roślina zagraża życiu. Barszczu Sosnowskiego jest coraz więcej w Polsce

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Niebezpieczna roślina zagraża życiu. Jest jej coraz więcej w Polsce. Jest raport NIK
Niebezpieczna roślina zagraża życiu. Jest jej coraz więcej w Polsce. Jest raport NIK K_kapica_afk
Brak spójnego i całościowego systemu nadzoru oraz finansowania niszczenia barszczu kaukaskiego (Sosnowskiego i Mantegazziego) jak również brak kompleksowych działań zwalczających to główne przyczyny rozprzestrzeniania się tych niezwykle groźnych dla życia i zdrowia roślin - pojawia się w raporcie NIK. Zobaczcie, co jeszcze musicie wiedzieć o tych niebezpiecznych roślinach. I co znalazło się w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych roślin w kraju. Co roku w Polsce notuje się kilkanaście przypadków oparzeń wywołanych przez tę roślinę. Niestety część z nich kończy się śmiercią osoby poparzonej.

Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne, ich kontakt ze skórą wywołuje poważne oparzenia, które są bardzo bolesne i zostawiają na ciele blizny.

Barszcze kaukaskie w przeszłości były rozpowszechniane jako rośliny ozdobne, miododajne lub pastewne. W latach 70. I 80. poprzedniego stulecia barszcz Sosnowskiego uprawiano praktycznie w całej Polsce, jako roślinę pastewną. Po kilkunastu latach, ze względu na zmieniony smak mięsa i mleka, zaprzestano jego uprawy, jednakże nie przeprowadzono skutecznej likwidacji istniejących stanowisk tych roślin. W konsekwencji barszcz Sosnowskiego z biegiem lat zajmował nowe tereny i obecnie występuje praktycznie w całej Polsce.

Rozprzestrzenianiem się tej niebezpiecznej rośliny zajął się także NIK. Zobaczcie, co znalazło się w raporcie dotyczącym tej rośliny.

- Na szczeblu krajowym nie dokonano całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano również potrzebnych środków dla skutecznego zahamowania ich ekspansji - czytamy w raporcie.

Dotychczas nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich. Środki na zwalczanie przekazywane były przez Narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz w ramach projektów unijnych. W okresie objętym kontrolą narodowy fundusz, w odniesieniu do barszczy kaukaskich działał incydentalnie, co nie stanowiło elementu szerszego programu postępowania z tymi roślinami.

W ocenie NIK jednym z powodów niskiego zainteresowania dofinansowaniem zwalczania barszczy kaukaskich może być brak wiedzy w samorządach o możliwości ubiegania się o takie środki.

Według NIK brak przepisów wskazujących podmiot zobowiązany do usuwania barszczy kaukaskich z terenów, które nie są w zarządzie gminy uniemożliwia prawidłowe zwalczanie tych roślin. Brak jest również jednoznacznych przepisów prawa określających właściwy sposób utylizacji pozostałości barszczy po przeprowadzonych zabiegach.

Cały raport NIK: TUTAJ >>>>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebezpieczna roślina zagraża życiu. Barszczu Sosnowskiego jest coraz więcej w Polsce - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki