Nie żyje Piotr Szulkin. Twórca cenionych filmów...

  Nie żyje Piotr Szulkin. Twórca cenionych filmów science-fiction

  Zdjęcie autora materiału
  Aleksandra Suława

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Nie żyje Piotr Szulkin. Twórca cenionych filmów science-fiction

  ©Rafal Guz, Wikipedia

  Szulkin był autorem ponad 30 realizacji artystycznych: filmów fabularnych i krótkometrażowych, spektakli teatrów telewizji i animacji. Zmarł w wieku 68 lat.
  Nie żyje Piotr Szulkin. Twórca cenionych filmów science-fiction

  ©Rafal Guz, Wikipedia

  Urodzony w Gdańsku w 1950 roku, reżyser, prozaik, absolwent i później wykładowca łódzkiej filmówki, scenograf, aktor, fotografik lecz przede wszystkim – jedne z nielicznych w Polsce twórców kina science-fiction.

  Była to jednak fantastyka nietypowa. „Reżyser korzysta, z wielu znanych, czasem schematycznych rozwiązań gatunku science-fiction, ale wzbogaca charakterystyczne dla dzieł tego rodzaju środki o specyficzną oniryczność i plastyczną wizyjność, sięgając zarazem po język groteski, balansuje pomiędzy komizmem a powagą” - pisze o nim Ewa Nawój na portalu culture.pl.
  Szulkin wzbogacał też tematykę gatunku, nie ograniczając się do snucia wizji przyszlości. Fantastyka była dla niego językiem, którym mówił nie tylko o przyszłości, ale i teraźniejszości. Objawiło się to zwłaszcza w jego filmie „Wojna światów – następne stulecie” z 1981 roku, którą ówcześni widzowie interpretowali jako aluzję do stanu wojennego. Sam Szulkin, po latach odcinał się od tych interpretacji. „Prawie wszystkie moje filmy były postrzegane jako polityczne. Ja je uważałem często za takie dziwne komedie, może socjologizujące eseje... Filmów politycznych 'wprost' nigdy nie robiłem, nie interesuje mnie polityka, jako zbiór doraźnych kopniaków” - mówił w rozmowie z tygodnikiem „Przegląd”.
  Kondycję Polski po przemianach ustrojowych diagnozował zaś w filmach „Femina”„Mięso” i „Ubu król” w których bezlitośnie natrząsał się z martyrologii i symboli narododwych i ieumiejętności samodzielnego myślenia.

  Szulkin był autorem ponad 30 realizacj artystycznych: filmów fabularnych i krótkometrażowych, spektakli teatrów telewizji i animacji. Najsłynniejsza z nich była fantastyczna tetralogia, na którą oprócz wspomnianej już „Wojny światów” składały się obrazy: „Golem” (pełnometrażowy debiut z 1979), „O-Bi, O-Ba. Koniec cywilizacji” i „Ga, ga. Chwała bohaterom”. Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 nagród, m.in. nagrodę FIPRESCI oraz Brązowe Lwy Gdańskie i Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Treście. Scenariusze jego filmów kilkakrotnie publikowane były w formie mini-powieści.

  Piotr Szulkin zmarł miał 68 lat.

  ZOBACZ KONIECZNIE:  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie rozumiem

  Poco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Jak moze ktos dawac na powazna strone z tylomz bledami w tekscie? Toz to niedopuszczalne!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Absolutna czołówka

  polskich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  reżyserów. Niech Pan spoczywa w pokoju Mistrzu Szulkinie! Drugiego takiego twórcy nie było i nie będzie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fantazja , która stała się rzeczywistością ( Szulkin ujrzał to wcześniej )

  vxv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Film "Golem" proroczo przewidział dzisiejszy świat z oczipowaniem czy ponumerowaniem ludzi czyli nasza cywilizacja zmierza ku przepaści . Inaczej mówiąc zmierza to do ogólnoświatowego rządu gdzie...rozwiń całość

  Film "Golem" proroczo przewidział dzisiejszy świat z oczipowaniem czy ponumerowaniem ludzi czyli nasza cywilizacja zmierza ku przepaści . Inaczej mówiąc zmierza to do ogólnoświatowego rządu gdzie jednostka będzie nikim .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kondolencje

  Bałtyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  Odszedł artysta, który inspirował mnie swoją twórczością do głębszej refleksji nad rzeczywistością.Był kimś bardzo oryginalnym i konsekwentnym.RIP.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo