Nie żyje Paweł Adamowicz. Gdańszczanie w żałobie po śmierci prezydenta. Zabrzmiał dzwon św. Mikołaja. Kwiaty i znicze przed Urzędem Miejskim

Natalia Grzybowska/mk
Gdańsk w żałobie po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przed Urzędem Miejskim mieszkańcy i przyjezdni składają kwiaty i znicze
Gdańsk w żałobie po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przed Urzędem Miejskim mieszkańcy i przyjezdni składają kwiaty i znicze Karolina Misztal
Gdańsk w żałobie po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Flagi na budynkach instytucji w mieście zostały opuszczone do połowy masztu, a chwilę po podaniu tragicznej wiadomości, zabrzmiał dzwon św. Mikołaja. Przed magistratem pojawiły się kwiaty i znicze. Mieszkańcy Gdańska nie kryją łez.

Księga kondolencyjna po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza [14.01.2019]

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody, na budynkach Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Okopowej oraz jednostek samorządowych flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

Przed magistratem pojawiły się kwiaty i znicze. Mieszkańcy Gdańska pytani o wspomnienia dotyczące Pawła Adamowicza i niedzielnego ataku na prezydenta miasta, nie kryją łez. "Szok", "To nie do pomyślenia", "Ogromna tragedia" - mówili naszemu reporterowi.

Około godz. 15, kilka minut po informacji o śmierci prezydenta Gdańska, zabrzmiał dzwon św. Mikołaja.

- Wspaniały człowiek, niewywyższający się, bardzo otwarty do ludzi. Często można było go spotkać na ulicach Gdańska. Przyjechaliśmy z Pruszcza i kiedy te dzwony zaczęły bić... Tragedia, po prostu tragedia. Jak jeden człowiek może tak wszystko zniszczyć, i to jeszcze w taki dzień - podsumowała jedna z kobiet składających znicze.

- Chyba wszyscy gdańszczanie są przerażeni, że stało się to akurat u nas - powiedział pan Paweł. - Liczyliśmy, że wszystko będzie dobrze. Byliśmy z Nim myślami. Chyba nikt nie wierzył, że to może zdarzyć się akurat tutaj. O lekarzach, którzy prowadzili pana prezydenta słyszałem jak najlepsze rzeczy, więc wierzyłem, że wszystko będzie dobrze. Wiem, że na pewno wykonali swoją pracę najlepiej jak potrafili. No ale z moją mamą - też lekarzem - rozmawiałem, że to były zbyt głębokie urazy. Prezydent stracił bardzo dużo krwi, 20 litrów.

Czytaj więcej na temat

- Jako prezydent był z nami od ponad 20 lat. Mieszkańcem Gdańska jestem od dawna i widzę, że przez ten czas miasto przeszło ogromne zmiany. Był ciepłym i dobrym prezydentem, i tak będziemy go wspominać - powiedział pan Daniel.

- Pawła Adamowicza pamiętam na przestrzeni ostatnich dwudziestu paru lat, odkąd do Gdańska przyjechałam, nasze drogi krzyżowały się kilkukrotnie, w sferze zawodowej. - powiedziała pani Danuta. - Spotykałam go głównie na oficjalnych uroczystościach, spotkaniach w Ratuszu Głównego Miasta, na Uniwersytecie Gdańskim, na Długim Targu (np. przy jubileuszowej fotografii wszystkich gdańszczan). Gdańsk stal się moim miastem, z którym się w pełni dziś identyfikuję, także dzięki Niemu, dzięki Jego wizji, Jego uporowi i wieloletnim staraniom, aby przywrócić temu sławnemu, a tak doświadczonemu przez historię miastu jego wielkość. Wizja i perspektywy dla Gdańska, jakie roztaczał - także przede mną - Paweł Adamowicz, powodowały, że byłam z mego miasta coraz bardziej dumna, szczęśliwa i z radością pokazywałam je bliskim, przyjaciołom i znajomym. Można powiedzieć, że dzięki Niemu stałam się prawdziwą, nie naturalizowaną gdańszczanką.

Śmierć Pawła Adamowicza wstrząsnęła opinią publiczną. Kondolencje składają osoby z całego świata.

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci prezydenta

Od wtorku 15 stycznia 2019 r. od godziny 10.00 wystawiona zostanie księga kondolencyjna dedykowana tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Księga będzie wystawiona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – w wieloletnim miejscu pracy i działalności prezydenta na rzecz naszego miasta – w sali 107 (I piętro). Wszyscy, którzy chcą w ten sposób pożegnać Pawła Adamowicza będą mogli wpisywać się do niej do piątku 18 stycznia do godz. 15.00.

Czytaj też: Paweł Adamowicz nie żyje. Jak Go zapamiętamy? [sylwetka, archiwalne zdjęcia]

Księga kondolencyjna zostanie też wyłożona na korytarzu Urzędu Miasta Sopotu. Flagi kurortu zostaną przepasane kirem.

Wiece przeciwko nienawiści i przemocy

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, w poniedziałek, 14.01.2019 r., o godz. 18, na Długim Targu odbędzie się demonstracja przeciwko nienawiści i przemocy. Mieszkańcy spotkają się w ciszy, odczytany zostanie jedynie wiersz Wisławy Szymborskiej.

Czytaj więcej na ten temat: "W tej sprawie bądźmy razem". 14 stycznia 2019 roku wiec przeciwko nienawiści i przemocy po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Udział w wiecu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele samorządu województwa, w tym marszałek Mieczysław Struk.

- Szybka Kolej Miejska zapewnia, że uczestnicy wiecu będą mogli sprawnie wrócić do domów, ponieważ w przypadku dużej frekwencji uruchomione zostaną dodatkowe pociągi w kierunku Gdyni - czytamy w komunikacie biura presowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

O godz. 17 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św., w której wezmą udział m.in. współpracownicy Pawła Adamowicza.
Msze w intencji zmarłego zostaną odprawione w kościołach w całej Polsce.

Paweł Adamowicz zmarł wskutek obrażeń wielonarządowych

Wskutek masywnego, wielonarządowego urazu (narządów klatki piersiowej - serca, naczyń krwionośnych, przepony oraz narządów jamy brzusznej – jelit, wątroby) prezydent stracił mnóstwo krwi. Przetoczono mu jej ok. 20 litrów. Po operacji był podłączony do aparatury monitorującej jego parametry życiowe, oddychać pomagał mu respirator. Niestety, po długiej walce nie udało się przywrócić mu funkcji życiowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie