Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie żyje najstarszy mieszkaniec Pucka. Bogumił Sojecki przeżył dwie wojny i pięć obozów koncentracyjnych. W 2021 r. skończyłby 103 lata

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka
Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka Urząd Miasta Puck
Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka. Odszedł na wieczny spoczynek w poniedziałek, 14.12.2020 r. Przeżył 10 dekad zmian wojennych, politycznych i ekonomicznych, w tym dwie wojny i pięć obozów koncentracyjnych. Za trzy tygodnie obchodziłby 103. urodziny.

Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka

Bogumił Sojecki urodził się 4 stycznia 1918 r., pod koniec I wojny światowej. Miał niespełna 21 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Został aresztowany po wybuchu wojny jako Polak-Gdańszczanin. Przeżył pobyt w pięciu obozach koncentracyjnych:

 • Stutthoff,
 • Oświęcim,
 • Dachau,
 • Buchenwald,
 • Litomierzyce.

W rodzinne strony powrócił przez Pragę 8 maja 1945 r. Później pracował w Puckich Zakładach Mechanicznych.

Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka
Nie żyje Bogumił Sojecki, najstarszy mieszkaniec Pucka Urząd Miasta Puck

Bogumił Sojecki za swoją działalność, odwagę, patriotyzm i wiele innych cech został wielokrotnie odznaczony i wyróżniony:

 • Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 za działania i cierpienie podczas II wojny światowej, które przyczyniły się do zwycięstwa i triumfu nad barbarzyństwem hitlerowskim.
 • Krzyż Oświęcimski otrzymał jako wyraz hołdu dla jego męczeństwa i odwagi podczas więzienia w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, za udział w walce o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej, za działalność patriotyczną, rewolucyjną i postępową.
 • Medalem Rodła w uznaniu zasług w działalności na rzecz zachowania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach należących przed II wojną światową do Niemiec lub Wolnego Miasta Gdańska, w walce o prawa Polaków na tych terenach, a także w działalności na rzecz odbudowy i integracji tych ziem z Polską po ich odzyskaniu.

Najstarszego mieszkańca Pucka odznaczono także medalem Pro Patia w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz medalem 800-lecia Pucka.

Od 9 sierpnia 1977 r. był członkiem Związku Inwalidów Wojennych RP.

Bogumił Sojeckiotrzymał odznaczenia związkowe:

 • srebrny i złoty medal Związku Inwalidów Wojennych RP,
 • medal pamiątkowy Zwycięska Nike,
 • odznakę 90-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP,
 • złotą odznakę honorową Związku Inwalidów Wojennych RP.

Bogumił Sojecki był też harcmistrzem (nominacja w 1981 r.) i żeglarzem (najpierw był zawodnikiem, a następnie sędzią żeglarskim) oraz posiadał patent kapitana jachtowego.

Napisał książkę pt. „Golgota Zachodu” o wspomnieniach byłego więźnia niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych z lat 1939-1945 oraz był autorem książki pt. „Modlitwa więźnia”.

Bogumił Sojecki 22 września 2016 r. otrzymał podziękowanie od prezydenta RP Andrzeja Dudy za poruszający list, w którym opisane zostały dramatyczne losy oraz patriotyzm najstarszego mieszkańca Pucka.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki