Nie żyje Jerzy Urban. O śmierci byłego rzecznika rządu PRL poinformował tygodnik "NIE"

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Jerzy Urban był naczelnym tygodnika "NIE" i byłym rzecznikiem rządu PRL.
Jerzy Urban był naczelnym tygodnika "NIE" i byłym rzecznikiem rządu PRL. PAP/Paweł Supernak
Nie żyje Jerzy Urban, zmarł w wieku 89 lat. O śmierci naczelnego "NIE" i byłego rzecznika rządu PRL poinformowano na Twitterze tygodnika. W 1992 roku senator Ryszard Bender określił Urbana mianem „Goebbelsa stanu wojennego” i to określenie na stałe już do niego przylgnęło.

"Kochani, to jest niestety prawda" - przekazał tygodnik "NIE" na Twitterze, informując o śmierci Jerzego Urbana.

Nie żyje Jerzy Urban. Określany był mianem „Goebbelsa stanu wojennego”

Informację o tym, że Jerzy Urban nie żyje przekazała również "Gazecie Wyborczej" jego żona Małgorzata Daniszewska.

Zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Nie". W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego.

W 1992 roku senator Ryszard Bender określił Urbana mianem „Goebbelsa stanu wojennego”. Sprawa trafiła do sądu. Po 13 latach, w 2005 roku, Sąd Najwyższy wydał ostateczną opinię, że Bender miał prawo użyć takiego porównania w zakresie stylu uprawianej przez Jerzego Urbana propagandy i to określenie na stałe do niego przylgnęło.

We wrześniu 1984 roku ukazał się felieton "Seanse nienawiści" Jerzego Urbana, krytykujący ks. Jerzego Popiełuszkę jako Savonarolę antykomunizmu

Jerzy Urban nie zaprotestował też przeciwko nagonce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kierowanego przez gen. Czesława Kiszczaka na osoby homoseksualne w latach 80. W 1986 pytany o akcję „Hiacynt” w wywiadzie dla amerykańskiej prasy zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek miała ona miejsce.

Kim był Jerzy Urban?

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 r. w Łodzi w rodzinie o korzeniach żydowskich, od pokoleń zasymilowanej. Jego ojciec był redaktorem "Głosu Porannego" związanego z PPS. Po wybuchu wojny uciekając przed Niemcami wraz z rodzicami przedostał się do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców w 1941 r. jego rodzina ukrywała się na tzw. aryjskich papierach. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie Jerzy Urban w Liceum im. Stanisława Staszica zdał maturę.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły średniej związał się z tygodnikiem "Nowa Wieś". W 1951 r. rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. W 1955 r. przeniósł się z "Nowej Wsi" do redakcji "Po prostu", gdzie pracował do 1957 r. W latach 1957-61 oraz 1964-69 objęty zakazem druku, publikował pod pseudonimami (m.in. Jan Rem, Jerzy Kibic). Od 1961 do 1981 r. kierował działem krajowym w tygodniku "Polityka". W sierpniu 1981 r. został rzecznikiem prasowym rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Funkcję tę pełnił w kolejnych gabinetach do 1989 r.

Od 1986 r. wspólnie ze Stanisławem Cioskiem i szefem wywiadu MSW gen. Władysławem Pożogą opracowywał dla gen. Jaruzelskiego analizy polityczne i propozycje działań. Został członkiem powołanego przez Biuro Polityczne sztabu, mającego nadzorować przygotowania do Okrągłego Stołu i jego przebieg. W trakcie obrad Okrągłego Stołu pełnił funkcję rzecznika prasowego strony koalicyjno-rządowej. Uczestniczył również w obradach podstolika ds. środków masowego przekazu. W roku 1989 (od kwietnia do września) był przewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, następnie do maja 1990 r. dyrektorem i redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Robotniczej. W roku 1990 wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej pozostawał bezpartyjny. Od jesieni 1990 r. był wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika "Nie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Materiał oryginalny: Nie żyje Jerzy Urban. O śmierci byłego rzecznika rządu PRL poinformował tygodnik "NIE" - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie