Nie żyje Daniel Czapiewski. Był społecznikiem,...

  Nie żyje Daniel Czapiewski. Był społecznikiem, przedsiębiorcą i działaczem kaszubskim [ZDJĘCIA]

  Janina Stefanowska, aniz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie żyje Daniel Czapiewski. Był społecznikiem, przedsiębiorcą i działaczem kaszubskim [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Archiwum Dziennika Bałtyckiego

  W nocy z wtorku na środę w szpitalu w Starogardzie Gdańskim zmarł Daniel Czapiewski. Był kaszubskim społecznikiem i przedsiębiorcą. Uhonorowany tytułem Człowieka Roku "Dziennika Bałtyckiego" w 2010 roku. Miał 45 lat.
  Daniel Czapiewski zmarł w nocy z wtorku na środę. Od dwóch dni walczył o życie po tym, jak stracił przytomność na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

  - Ta śmierć jest dla nas tak niespodziewana, to szok - tak brzmią słowa wójta Tomasza Brzoskowskiego, gospodarza gminy Stężyca. - Jeszcze kilka dni temu Daniel wpadł niezapowiedzianie na kawę. Rozmawialiśmy o dopięciu organizacji X Zjazdu Mikołajów, o nowych pomysłach na rozwój turystyki, o rozwoju CEPR. A w nocy dostałem informację - że ten człowiek pełen pomysłów - zmarł. Zostawił wielkie grono przyjaciół. Trudno określić słowami, jak wielka jest nasza strata. Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko, z taką inwencją, z taką siłą i pogodą ducha. Kochał swoją rodzinę, często o tym mówił. Kochał swój region i wiele dla niego zdziałał. Jego pomysły zadziwiały świat. Prowadził ważne przedsiębiorstwo. Straciliśmy wielkiego człowieka.

  Koncert pamięci Daniela Czapiewskiego. Muzyczny hołd dla kaszubskiego wizjonera [ZDJĘCIA]

  Daniel Czapiewski był właścicielem firmy Danmar w Szymbarku, stawiającej drewniane domy. Nazywany Kaszubskim Stolemem. Stworzył "drewnianą wioskę", pokazując w ten sposób tradycje budowlane Kaszubów. Był też założycielem Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego sprowadził Dom Sybiraka spod Irkucka oraz 150-letnią Zagrodę Kaszuby Trapera z kanadyjskiego Wilna i Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola.

  Rekordy popularności bije słynny Dom Stojący na Głowie, a także wpisane do Księgi rekordów Guinnessa - największy grający fortepian świata i, do niedawna, najdłuższa deska świata. Nowa atrakcja to browar kaszubski.

  Przeczytaj: X Zjazd Mikołajów w Szymbarku odwołany  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo