18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nie żyje Daniel Czapiewski. Był społecznikiem, przedsiębiorcą i działaczem kaszubskim [ZDJĘCIA]

Janina Stefanowska, aniz
W nocy z wtorku na środę w szpitalu w Starogardzie Gdańskim zmarł Daniel Czapiewski. Był kaszubskim społecznikiem i przedsiębiorcą. Uhonorowany tytułem Człowieka Roku "Dziennika Bałtyckiego" w 2010 roku. Miał 45 lat.

Daniel Czapiewski zmarł w nocy z wtorku na środę. Od dwóch dni walczył o życie po tym, jak stracił przytomność na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

- Ta śmierć jest dla nas tak niespodziewana, to szok - tak brzmią słowa wójta Tomasza Brzoskowskiego, gospodarza gminy Stężyca. - Jeszcze kilka dni temu Daniel wpadł niezapowiedzianie na kawę. Rozmawialiśmy o dopięciu organizacji X Zjazdu Mikołajów, o nowych pomysłach na rozwój turystyki, o rozwoju CEPR. A w nocy dostałem informację - że ten człowiek pełen pomysłów - zmarł. Zostawił wielkie grono przyjaciół. Trudno określić słowami, jak wielka jest nasza strata. Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko, z taką inwencją, z taką siłą i pogodą ducha. Kochał swoją rodzinę, często o tym mówił. Kochał swój region i wiele dla niego zdziałał. Jego pomysły zadziwiały świat. Prowadził ważne przedsiębiorstwo. Straciliśmy wielkiego człowieka.

Koncert pamięci Daniela Czapiewskiego. Muzyczny hołd dla kaszubskiego wizjonera [ZDJĘCIA]

Daniel Czapiewski był właścicielem firmy Danmar w Szymbarku, stawiającej drewniane domy. Nazywany Kaszubskim Stolemem. Stworzył "drewnianą wioskę", pokazując w ten sposób tradycje budowlane Kaszubów. Był też założycielem Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego sprowadził Dom Sybiraka spod Irkucka oraz 150-letnią Zagrodę Kaszuby Trapera z kanadyjskiego Wilna i Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola.

Rekordy popularności bije słynny Dom Stojący na Głowie, a także wpisane do Księgi rekordów Guinnessa - największy grający fortepian świata i, do niedawna, najdłuższa deska świata. Nowa atrakcja to browar kaszubski.

Przeczytaj: X Zjazd Mikołajów w Szymbarku odwołany

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Wideo