Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje aktor Jerzy Łapiński. Przez większą część życia zawodowego związany był z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku

EA
Jerzy Łapiński [1940-2020]TEATR OSOBNY 1973, reż. Ryszard Major, Jerzy Łapiński, fot. Tadeusz Link
Jerzy Łapiński [1940-2020]TEATR OSOBNY 1973, reż. Ryszard Major, Jerzy Łapiński, fot. Tadeusz Link Tadeusz Link
Zmarł Jerzy Łapiński, wybitny aktor przez większą część życia zawodowego związany z Teatrem Wybrzeże – poinformował w czwartek, 14.05.2020, Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jerzy Łapiński urodził się 2 listopada 1940 roku w Lublinie. W 1963 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Zaczynał w Teatrze Ziemi Łódzkiej oraz Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Występował również na deskach Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. W ostatnich latach związany z Teatrem Narodowym w Warszawie.

W latach 1968-1997 Jerzy Łapiński był aktorem Teatru Wybrzeże. Jego oficjalnym debiutem na gdańskiej scenie była rola Kamerzysty i Pana III w „Rzeczy listopadowej” Ernesta Brylla w reżyserii Marka Okopińskiego.

- Do jego najwybitniejszych ról na gdańskiej scenie należą m.in. Ignacy w „Ślubie” Witolda Gombrowicza, kreacja w „Teatrze osobnym” Mirona Białoszewskiego, Król Ignacy w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza, Malvolio w „Wieczorze Trzech Króli” Williama Shakespeare'a, Ojciec w „Historii” Witolda Gombrowicza, Biskup w „Balkonie” Jeana Geneta, Książę w „Operetce” Witolda Gombrowicza – wszystkie wyreżyserowane przez Ryszarda Majora i rola tytułowa w „Panu Jowialskim” Aleksandra Fredry w reżyserii Marka Okopińskiego – wymienia Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jerzy Łapiński [1940-2020]TEATR OSOBNY 1973, reż. Ryszard Major, Jerzy Łapiński, fot. Tadeusz Link

Nie żyje aktor Jerzy Łapiński. Przez większą część życia zaw...

Jerzy Łapiński pożegnał się z Gdańskiem rolą Fiodora Karamazowa w spektaklu „Kilka zdarzeń z życia braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego.

- Na ekranie debiutował jeszcze w czasie studiów epizodem w „Szatanie z siódmej klasy”. W swojej długiej 60-letniej karierze zagrał ponad 200 ról filmowych i telewizyjnych. Wystąpił m.in. w „Krajobrazie po bitwie” w reżyserii Andrzeja Wajdy i w „Aktorach prowincjonalnych” w reżyserii Agnieszki Holland – dodaje Grzegorz Kwiatkowski.

Jerzy Łapiński był laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych. Został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki