MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie złożyłeś PIT za 2021 w terminie, co ci grozi. Jak uniknąć kary za spóźniony PIT? Czynny żal to jedyny skuteczny sposób [12.05.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Trzeba też pamiętać, że z funkcji czynnego żalu można skorzystać tylko wtedy, jeśli wcześniej uiściliśmy w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.  Przy spełnieniu wszystkich tych warunków podatnik nie musi obawiać się żadnej innej kary ze strony Urzędu Skarbowego.
Trzeba też pamiętać, że z funkcji czynnego żalu można skorzystać tylko wtedy, jeśli wcześniej uiściliśmy w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Przy spełnieniu wszystkich tych warunków podatnik nie musi obawiać się żadnej innej kary ze strony Urzędu Skarbowego. Małgorzata Genca / Polska Press
Nie złożyłeś jeszcze PIT za 2021? Musisz liczyć się z karą ze strony skarbówki, ponieważ terminowe złożenia zeznania podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika. Termin rozliczania PIT za 2021 minął 2 maja. Co się dzieje gdy złożymy PIT po terminie i jak uniknąć kary ze strony administracji skarbowej? Czynny żal to instytucja, która pozwoli uchronić się przed ewentualną karą. Jak zatem skutecznie go złożyć?

W przypadku niezłożenia zeznania podatkowego w terminie, zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, dalej KKS), podatnikowi grozi odpowiedzialność karno-skarbowa, co oznacza, że może być ukarany za wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe.

PIT po terminie: co nam grozi?

Wykroczenie skarbowe grozi w sytuacji, gdy kwota, na którą została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publiczno-prawną nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 9 250 złotych. Kara grzywny wyniesie wtedy od 185 złotych do 37 000 złotych.

Jeżeli jednak uszczuplenie przekroczyło owe 9 250 złotych, to podatnik może zostać oskarżony już o przestępstwo skarbowe. Wtedy grozi mu kara grzywny od 616,60 złotych do 4 932 800 złotych oraz/lub kara pozbawienia lub ograniczenia wolności.

Spóźniony PIT: ile kary za zwłokę

- Grzywny nie wyczerpują pełnej puli kar dla spóźnialskiego podatnika. W przypadku niezłożenia zeznania rocznego w przeznaczonym na to terminie trzeba się także liczyć z koniecznością zapłaty, oprócz zaległości głównej, odsetek za zwłokę. – Inne, negatywne konsekwencje naszego „gapiostwa” to brak możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, a także przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego – wylicza Szymon Kwasigroch z Systim.pl.

Urząd Skarbowy sam rozlicza za nas PIT, ale nie zawsze

Przypomnijmy, że osoby, które uzyskują dochody z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, z przychodów kapitałowych (PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) albo składają PIT-36 lub PIT-28 z uwagi na osiąganie przychodów z najmu, podnajmu czy dzierżawy, otrzymują przygotowane zeznania w systemie Twój e-PIT. Niezłożenie deklaracji na czas w takim przypadku nie wiąże się z żadną karą. Zeznanie zostanie bowiem automatycznie zaakceptowane i wysłane, nawet gdy sami nic z nim nie zrobimy.

Jak twierdzi jednak specjalista z Systim.pl, zalogowanie się do systemu i sprawdzenie swojego zeznania jest bardzo wskazane. – Sprawdźmy, czy wszystkie pozycje się zgadzają. Dodatkowo będziemy mogli odliczyć ulgi oraz wskazać organizację, na którą można przekazać 1 proc. podatku – dodaje. Warto w tym miejscu nadmienić, że „luksusu” automatycznego wysyłania PIT-u nie posiadają osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą. W świetle obowiązującego prawa podatkowego, muszą one swoje zeznanie złożyć samodzielnie.

Spóźniony podatek: przed karą uratuje nas czynny żal

Co jednak zrobić, gdy podatnik spóźnił się ze złożeniem zeznania? Katalog czynności jest następujący - musi on najpierw złożyć zaległe zeznanie, później uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami, a w dalszej kolejności złożyć czynny żal do urzędu skarbowego. Czynny żal to jedyny sposób na uniknięcie sankcji karno-skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, jednak przy spełnieniu kilku warunków dla tej procedury.

– Zacznijmy od tego, że konieczne jest w tym przypadku popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, czyli niezłożenie zeznania w terminie. Oznacza to, że z procedury tej nie można korzystać z wyprzedzeniem. Ponadto, podatnik musi osobiście zawiadomić odpowiedni organ o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, najlepiej na piśmie albo ustnie do protokołu – informuje ekspert. W tej sytuacji adresatem naszego „żalu” jest Urząd Skarbowy.

Co istotne, zawiadomienie musi też zawierać kluczowe informacje i okoliczności dotyczące popełnionego czynu, czyli na przykład wskazywać osoby uczestniczące w popełnionym czynie bądź przyczyny złożenia PIT po terminie. Wyjaśnienie musi być prawdziwe i może dotyczyć przypadku losowego albo sytuacji osobistej. Równie ważne jest to, żeby złożenie donosu odbyło się przed wykryciem przestępstwa przez „skarbówkę” lub jego zgłoszeniem przez osobę trzecią.

Trzeba też pamiętać, że z funkcji czynnego żalu można skorzystać tylko wtedy, jeśli wcześniej uiściliśmy w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Przy spełnieniu wszystkich tych warunków podatnik nie musi obawiać się żadnej innej kary ze strony Urzędu Skarbowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki