Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyciągaj portfela, wyciągnij rękę do potrzebujących. Letnia akcja przeciwko żebractwu

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W Gdańsku wystartowała kampania przeciwko żebractwu. Ma mieć przede wszystkim wymiar pomocowy, edukacyjny i prewencyjny. Potrwa przez całe lato. Mieszkańcy i turyści będzą zachęcani do tego, by żebrzących kierować do instytucji i organizacji wspierających. Dla dzieci zaś otwarta została świetlica wielokulturowa, w której nie tylko zjedzą, ale także miło i bezpiecznie spędzą czas.

Podobnie jak w roku ubiegłym gdańskiej akcji przeciwko żebractwu przyświeca hasło: „Okaż serce… nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie! Pomagaj mądrze!”. Jej organizatorzy uczulają, by nie wspierać pieniędzmi żebrzących, bo to nie rozwiąże ich problemu. Zachęcają za to do rozmowy z potrzebującym człowiekiem, wskazania mu numeru do instytucji, w której otrzyma m.in. niezbędną pomoc bytową, rzeczową, żywnościową, schronienie itd.

Funkcjonariusze gdańskiej Straży Miejskiej i Policji przez całe wakacje będą patrolować najpopularniejsze turystyczne szlaki, a co za tym idzie najbardziej atrakcyjne dla osób proszących o datki. Działania prewencyjne na ulicach prowadzić mają również funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
– Bardzo proszę o informowanie służb miejskich o osobach żebrzących - podczas konferencji prasowej zaapelował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - A już szczególnie, gdy to zjawisko dotyczy kobiet czy dzieci. Na taki proceder nie ma zgody! Jest on formą współczesnego niewolnictwa, do którego nie możemy przykładać ręki!

Bardzo proszę o informowanie służb miejskich o osobach żebrzących. A już szczególnie, gdy to zjawisko dotyczy kobiet czy dzieci.

Chociaż nie każdy o tym wie, w świetle prawa, żebranie osoby, która ma środki do życia lub jest zdolna do pracy, a także żebranie w sposób oszukańczy lub natarczywy jest wykroczeniem. Uczula na to oficer prasowy asp. Karina Kamińska.
Jednym ze sposobów na wyłudzanie pieniędzy jest wprowadzanie w błąd przechodniów w celu wzbudzenia w nich litości. Zabiegi te mogą polegać na żebraniu wraz z dziećmi, zwierzętami lub umieszczaniu fałszywej informacji o ciężkim stanie zdrowia.

Kulturowy kocioł
Swoje działanie rozpoczęła też „świetlica wielokulturowa”, zlokalizowana przy ulicy Zakopiańskiej 40. Opieką otoczy ona dzieci proszące o datki na ulicy lub towarzyszące swoim opiekunom podczas zbierania jałmużny. Zajmie się również tymi, którzy z różnych przyczyn nie mogą liczyć latem na uwagę i właściwe zaopiekowanie przez rodziców, dziećmi imigrantów i zagrożonymi społecznym wykluczeniem.
Świetlica działa w dni powszednie, w godzinach od 10.00 do 18.00. Podczas Jarmarku Dominikańskiego będzie czynna również w weekendy, w godz. od 10.00 do 16.00. Podopieczni świetlicy otrzymają na miejscu posiłki, a także opiekę wykwalifikowanych pedagogów. Będą miały okazję by bezpłatnie miło i aktywnie spędzić w niej lato.

Na zlecenie miasta placówkę prowadzi Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) we współpracy z Fundacją Wsparcia i Inicjatyw Społecznych (FWIS).

Zaalarmuj służby
Jeżeli zauważysz osoby żebrzące, taki przypadek zgłoś, dzwoniąc pod numery alarmowe: Policji – 112 lub Straży Miejskiej – 986.
W sprawie wsparcia należy kontaktować się z gdańskim MOPR, tel. 58 342 31 50 lub 58 522 38 20 (w godzinach pracy instytucji).

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki