Nie przepłać za mieszkanie

  Nie przepłać za mieszkanie

  Dorota Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Stabilizacja cen to nie jedyne zjawisko, jakie zachodzi na rynku nieruchomości. Obecnie dokonuje się coraz wyraźniejszy podział budownictwa mieszkaniowego na segmenty: popularny, o podwyższonym standardzie i apartamenty.
  Mieszkania z najniższej i najwyższej półki różnią się znacznie standardem i ceną za metr kwadratowy. Powinny się różnić! Niestety, bywa, że klienci przepłacają za lokal. Nie potrafią ocenić, do której grupy zaliczyć daną inwestycję, czy standard mieszkania jest adekwatny do zakwalifikowania oferty do tej kategorii i do kwoty żądanej przez dewelopera. Ci zaś często wykorzystują niewiedzę nabywców. Oferują apartament, choć taki lokal nie spełnia kryteriów luksusowego lokum.

  Z pomocą przychodzą eksperci firmy Knight Frank. W swoim najnowszym raporcie "Rynek mieszkaniowy w głównych miastach Polski" scharakteryzowali poszczególne segmenty. I tak:
  Budownictwo popularne to mało atrakcyjna lokalizacja, niewyszukana architektura budynku, elewacje oraz powierzchnie wspólne wykończone tanimi materiałami, stolarka okienna PCV, wysokość lokali do 2,7 m.

  Budownictwo o podwyższonym standardzie to ciekawa architektura budynku, elewacje oraz powierzchnie wspólne wykończone częściowo materiałami naturalnymi (drewno, stal, kamień), drewniana stolarka okienna, wysokość mieszkań powyżej 2,7 m, ochrona osiedla.
  Budownictwo apartamentowe - prestiżowa lokalizacja, wyszukana architektura, elewacje i powierzchnie wspólne wykończone najwyższej jakości materiałami, recepcja, dodatkowe udogodnienia (basen, sauna, centrum rekreacyjne), klimatyzacja, wysokość mieszkań powyżej 2,8 m.

  W pierwszych miesiącach tego roku za lokal luksusowy w Warszawie i Krakowie trzeba było zapłacić średnio o ok. półtora raza więcej za metr kwadratowy niż za mieszkanie budowane w najniższym standardzie. Najmniejszą różnicę między tymi segmentami eksperci Knight Frank odnotowali w Poznaniu. Ich zdaniem w tym mieście rynek znajduje się na wcześniejszym etapie rozwoju aniżeli w pozostałych dużych miastach w Polsce.

  - W kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować pogłębienie się procesu segmentacji rynku - uważają analitycy. Jednak największy potencjał rozwoju ma budownictwo o podwyższonym standardzie. Klienci stają się coraz bardziej wymagający. Jednocześnie ceny mieszkań w kolejnych kwartałach nie powinny rosnąć ze względu na ograniczoną zdolność nabywczą Polaków.
  Dorota Skrobisz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo