Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Materiał promocyjny ekspertów
Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować wszelkie środki ochrony przed włamaniem?
Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować wszelkie środki ochrony przed włamaniem? GettyImages
Udostępnij:
Statystyki policyjne pokazują, że w ubiegłym roku wykryto ponad 37 000 kradzieży z włamaniem. Jest to prawie o 2000, więcej niż w 2020 roku. Jak widać, wciąż jest to poważny problem i warto odpowiednio zabezpieczyć swoją nieruchomość przed taką sytuacją. Podpowiadamy, jakie systemy zabezpieczeń najlepiej sprawdzą się w domu, a jakie rozwiązania zastosować, aby ochronić swoją firmę przed złodziejami.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Dlaczego warto zainwestować w ochronę domu lub firmy?
 • Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
 • Jaki sprzęt do monitoringu posiadłości wybrać?
 • Systemy antywłamaniowe - co warto o nich wiedzieć?
 • Jak wybrać najlepszą firmę ochroniarską?
 • Dlaczego warto zainwestować w drzwi i okna antywłamaniowe?
 • Czy warto ubezpieczyć swoją nieruchomość?

Dlaczego warto stosować wszelkie środki ochrony przed włamaniem?

Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach włamanie na posesję i kradzież mienia jest rzadkością, jednak takie przeświadczenie jest błędne. Na podstawie aktualnych statystyk policyjnych można oszacować, że co 7,5 minuty gdzieś w Polsce dochodzi do włamania. Niepokoi również fakt, że od 2017 roku ilość przestępstw z tej kategorii stopniowo rośnie. Jednak statystyki, to nie jedyny powód, który powinien skłaniać do stosowania różnych rozwiązań, mający na celu ochronę nieruchomości.

Łukasz Gardyza, właściciel Gabor biuro ochrony wyjaśnia, dlaczego tak ważne, jest, aby zabezpieczyć posiadłość przed włamaniem:

Ochrona domu lub firmy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom w niej przebywającym, a także zabezpieczenie wszystkich przedmiotów będących na obszarze obiektu, stanowi kluczową kwestię dla każdego właściciela budynku. Z tego powodu podejmuje się najróżniejsze działania mające na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia włamania, a w konsekwencji zdarzeń niepożądanych.

Zalicza się do nich kradzież cennych rzeczy, w tym obrazów, pieniędzy, biżuterii, broni, dokumentów itd., a także akty wandalizmu w postaci nie tylko wybicia szyb, ale również np. podpalenia rezydencji. Ochrona rezydencji, zlecana między innymi firmie Gabor Security, ma również na celu zapobieżenie aktom wandalizmu części zewnętrznych obiektu, jak uszkodzenie i dewastacja elewacji, paneli fotowoltaicznych oraz wielu innych części składowych posesji. Warto jednak znać odpowiednie metody postępowania, które podwyższą poziom zabezpieczeń, gwarantując pełną ochronę na najwyższym poziomie.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Łukasz Gardyza, właściciel Gabor biuro ochrony

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Na rynku istnieje wiele sposobów, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo posiadłości oraz cennych dóbr materialnych. Duży wybór, może jednak powodować, że trudno zdecydować, które rozwiązanie zapewni najlepszą ochronę.

Zdaniem Łukasza Gadyzy do podstawowych sposobów zabezpieczenia dom lub firmy przed włamaniem należą:

Ochronę każdego obiektu należy zacząć od odpowiednich zabezpieczeń. Warto zainwestować w drzwi i okna, odpowiednie rolety antywłamaniowe. Wszystko po to, aby możliwie najbardziej, utrudnić włamywaczowi dostanie się do wnętrza budynku. Stosowanie zwykłych drzwi, opartych o jeden zamek, z pewnością nie tylko będzie stanowiło zachętę do włamania, ale także znacząco je ułatwi. W zabezpieczaniu obiektu chodzi bowiem o to, aby wyeliminować wszelkie dojścia do jego wnętrza oraz słabe punkty, które umożliwią swobodny dostęp do wnętrza obiektu. Warto także zainwestować w lampy LED z czujnikami ruchu, które w przypadku wykrycia ruchu obiektu zaświecą się automatycznie, co zniechęci złodzieja do podjęcia dalszych działań. Nie należy również zapominać o ogrodzeniu, warto podstawić odpowiedni płot, który w pierwszej kolejności zniechęci do dalszych działań – wysoki i gładki zniechęci bardziej niż płot niski czy ułatwiający wspinaczkę po nim.

Niektóre z rozwiązań można wprowadzić w życie po wybudowaniu nieruchomości, o innych warto pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

Pomyśl o zabezpieczeniu domu przed jego budową

Chcąc ochronić nieruchomość przed złodziejami, warto zastosować zewnętrzne, jak i wewnętrze systemy ochrony. O zabezpieczeniach domu, należy myśleć na etapie planu zakupu działki, domu lub jego budowy. To w jakiej okolicy znajduje się dom, może zwiększyć ryzyko kradzieży. Zdecydowanie bardziej narażone na rabunek są posiadłości położone na odludziu, do których prowadzi kilka dróg dojazdowych, a w pobliżu nie ma innych domów. Dzielnice, w których znajduję się więcej budynków, a droga jest asfaltowa i dobrze oświetlona, ryzyko włamania jest mniejsze.

Wybierając konkretną lokalizację, należy sprawdzić, czy zdarzały się tam wcześniej podobne przestępstwa, co znajduję się w najbliższej okolicy, czy są to inne domy prywatne, jakieś zakłady, pola lub opuszczone tereny.

Tanie rozwiązanie - czyli sąsiedzka pomoc

Innym pomocnym rozwiązaniem, które niezależnie od tego, w jak wiele systemów ochronnych wyposażymy nasz dom jest zwykła sąsiedzka pomoc. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się także podczas dłuższych wyjazdów. Jeśli tylko mamy bliskiego i zaufanego sąsiada, można go poprosić o zwracanie uwagi na dom podczas nieobecności. Można mu także powierzyć klucze, aby raz na jakiś czas podlał kwiaty lub pochodził po domu przy zapalonym świetle. Stała obecność kogoś w mieszkaniu, może odstraszyć potencjalnego złodzieja, który akurat upatrzył sobie tę posiadłość.

Nowoczesne rozwiązania chroniące nieruchomości

Na rynku istnieje także sporo rozwiązań, które pozwalają odpowiednio chronić dom lub firmę przed włamaniem. Do takich zabezpieczeń można zaliczyć:

 • drzwi antywłamaniowe,
 • okna antywłamaniowe,
 • antywłamaniowe bramy garażowe,
 • systemy alarmowe,
 • monitoring,
 • usługi ochroniarskie.

Postęp technologiczny przyczynił się także do powstania, coraz lepszych systemów zabezpieczeń. Niektóre z nowoczesnych możliwości omawia Piotr Pozorski, właściciel firmy usługowej PETRA KING:

Obecnie oferowane systemy zabezpieczeń pozwalają na coś więcej niż tylko sygnalizowanie powstałego zagrożenia. Przy wykorzystaniu łączy internetowych można kontrolować i sterować nimi z dowolnego miejsca na świecie. To znacznie poprawia poczucie bezpieczeństwa.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Piotr Pozorski, właściciel firmy usługowej PETRA KING

Jaki sprzęt do monitoringu posiadłości wybrać?

Monitoring to zestaw kamer oraz urządzeń, które pozwalają monitorować posesję przez całą dobę. Rozwój technologii sprawił, że również jakość urządzeń do monitoringu zdecydowanie się poprawiła. Obecnie kamery gwarantują wyraźny obraz i są w stanie uchwycić każdą osobę, która znajduje się w strefie monitoringu.

Łukasz Gardyza wyjaśnia, dlaczego warto zainwestować w monitoring swojej posiadłości:

Ważną częścią ochrony każdego obiektu, która znacząco podwyższa poziom zabezpieczeń, jest stosowanie monitoringu. W jego skład wchodzą kamery, które bez przerwy transmitują oraz nagrywają uchwycony obraz. Mogą to być urządzenia jedynie rejestrujące obraz, urządzenia wyposażone dodatkowo w termowizję, podczerwień, system mikrofonów oraz głośniki. Dzięki tego typu zaawansowanym rozwiązaniom możliwe jest obieranie z kamery nie tylko obrazu w dzień, ale również w nocy, a poza tym rejestrowanie dźwięków, a nawet kontakt z wnętrzem poprzez system głośników. Kamery mogą być lokalizowane wewnątrz budynku lub na zewnątrz, obejmując zasięgiem nie tylko części rezydencji, ale również najbliższy obszar. Kamery mogą mieć charakter statyczny oraz mogą się poruszać. Wszystko zależne jest od tego, jakie są warunki danego obiektu. Monitoring pozwala nie tylko na weryfikowanie sytuacji, ale przede wszystkim na podjęcie błyskawicznych interwencji.

Zestaw do monitoringu

Każdy zestaw do monitoringu musi się składać z trzech podstawowych elementów. Jest to rejestrator, który umożliwia podgląd z kamer z dowolnego miejsca na świecie. Dysk twardy, który zapisuje obraz z kamery i przystosowany jest do zapisu 24 godziny na dobę. Kamera, która umożliwia monitorowanie obrazu i przesyłanie go do rejestratora i zapisywania na dysku.

Monitoring bezprzewodowy - zalety i wady

Na rynku dostępne są dwa rodzaje monitoringu: bezprzewodowy i przewodowy.
Monitoring bezprzewodowy nie wymaga montowania dodatkowego okablowania domu, co przy wykończonych budynkach będzie wiązać się z wierceniem i kuciem ścian. Kamery są zdecydowanie łatwiejsze w montażu i łączą się po WIFI. Jednak taki monitoring podatny jest na zakłócenia. Bardziej stabilnym rozwiązaniem jest monitoring przewodowy.

Monitoring przewodowy - zalety i wady

Kamery przewodowe są dobrym rozwiązaniem dla nowych budynków, które nie są jeszcze wykończone. Kamery przewodowe najlepiej jest wybrać przy kupnie domu w stanie deweloperskim.

Systemy antywłamaniowe - co warto o nich wiedzieć?

Systemy alarmowe przewodowe instalowane są w budynkach, które posiadają już zamontowane odpowiednie okablowanie. Możliwe jest ich umieszczenie także w obiektach, które nie są wyposażone w przewody, ale w takim przypadku istnieje konieczność ich poprowadzenia, co będzie wiązało się z wykuciem bruzd w ścianach, gdzie będą przebiegały kable. Tak jak w przypadku monitoringu istnieje możliwość podłączenia systemu bezprzewodowo, jednak jest on zdecydowanie mniej niezawodny niż przewodowy.

Zamiast monitoringu Łukasz Gardyza, poleca systemy antywłamaniowe:

Jeśli nie stać nas na monitoring, zawsze możemy zainwestować w system alarmowy oparty o czujniki. Czujki ruchu czy kontaktrony, od razu uruchomią alarm będący w gotowości. Jest to co prawda rozwiązanie ślepe, ponieważ nie wiemy co się wewnątrz obiektu dzieje, jednak o wiele tańsze i bardziej dyskretne. Nie trzeba montować serwerowni dla zapisywanego obrazu, a sama konserwacja i wymiana jest o wiele prostsza i mniej kosztowna. Dodatkowo kontaktrony mogą być wmontowane w drzwi, a czujki ruchu ukryte w mniej oczekiwanych miejscach. Dzięki temu włamywacz nie będzie w stanie tak prosto rozbroić systemu, który w przypadku wykrycia nieprawidłowości zarówno uruchamia alarm dźwiękowy, jak i również powiadamia właściciela rezydencji oraz odpowiednią firmę ochroniarską.

Zalety systemu alarmowego
Do najpopularniejszych zalet zastosowania systemów alarmowych można zaliczyć:

 • mniejsze o 95% ryzyko włamania zarówno w dzień jak i w nocy;
 • zabezpieczenie przeciwpożarowe, przed zaczadzeniem; przed nieszczelnością instalacji gazowej oraz przed zalaniem wodą;
 • możliwość całkowitej kontroli systemu;
 • możliwość zdalnego sterowania systemem z komórki lub przez internet;
 • możliwość podłączenia stacji monitorującej i reakcje grup interwencyjnych;
 • oświetlenie awaryjne podczas zaniku napięcia;
 • sterowanie oświetleniem, bramą garażową, roletami, wentylacją;
 • alarmy oparte o technologię bezprzewodową posiadają uproszczony proces montażu, możliwy do wykonania przez osoby bez specjalistycznych kwalifikacji.

Wiele zalet tego rozwiązania wymienia również Rafał Iwanicki, właściciel firmy ALLSECURE:

Pod naszą nieobecność ktoś może chcieć przywłaszczyć sobie nasze mienie.

Tutaj z pomocą przychodzi montaż systemu alarmowego, coraz bardziej popularny, bo czasami oprócz naszej własności może uratować nam nawet życie. Dziś alarm może nas uratować, nawet gdy wyczuje pożar, zalanie czy ulatnianie się gazu. Dodatkowo jest dziś bardzo powszechna opcja powiadomienia na telefon. Systemem alarmowym można sterować za pomocą standardowej klawiatury, ale również za pomocą aplikacji dedykowanej do alarmu.

Oprócz systemu alarmowego popularny jest montaż systemu kamer, który odstrasza intruza. Z systemem kamer można połączyć się z każdego miejsca na świecie poprzez wbudowane serwery P2P. Nagrania przechowywane na dysku rejestratora, które w późniejszym czasie mogą zostać wykorzystane dla policji.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Rafał Iwanicki, właściciel firmy ALLSECURE

Jak działają systemy antywłamaniowe?

Systemy alarmowe, składają się przede wszystkim z czujników ruchu, centrali wewnętrznych, sygnalizatorów i czujek. W zależności od modelu i producenta są one mniej lub bardziej czułe. Za pomocą manipulatorów mamy możliwość uzbrajania i rozbrajania alarmu w poszczególnych pomieszczeniach. Warto podkreślić, że centrala alarmu wewnętrznego wyposażona jest w awaryjny generator prądu, który pozwoli jej działać w sytuacji odcięcia zasilania.

Alarmy antywłamaniowe wykorzystują bariery podczerwieni i czujki zewnętrzne, tworząc swoistą wiązkę powiązań, która niewidoczna jest gołym okiem, ale po przekroczeniu uruchamia sygnał ostrzegawczy, który ma na celu przestraszenie złodzieja i zawiadomienie agencję ochrony.

Jak wybrać najlepszą firmę ochroniarską?

Skorzystanie z usług firmy ochroniarskiej to zdecydowanie jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony nieruchomości. Zwłaszcza jeśli jest to połączone z systemem alarmowym, a także monitoringiem. Firma ochroniarska może nie tylko chronić przed włamaniem, ale również pomóc w uchwyceniu sprawcy, gdy uda mu się przechytrzyć zabezpieczenia antywłamaniowe.

Trudno wytypować jedną najlepszą firmę ochroniarską. Na pewno szukając odpowiedniej, warto kierować się rekomendacjami i opiniami, a także renomą firmy. Przed zatrudnieniem można sprawdzić kompetencje i licencje ochroniarzy do wykonywania zawodu. Ochrona obiektów jest również skuteczniejsza, jeśli siedziba firmy jest stosunkowo blisko naszej posiadłości: pozwala to na szybką reakcję, co rzutuje na skuteczność ochrony.

O tym, jak działa firma ochroniarska opowiada Łukasz Gardyza, właściciel biura ochrony Gabor:

Dopełnieniem, ale również niezwykle istotnym elementem całego systemu ochrony jest wynajęcie firmy świadczącej usługi ochroniarskie. Na mocy odpowiedniej umowy firma w przypadku zawiadomienia przez system lub samego właściciela rezydencji, wysyła na teren obiektu patrol. W przypadku włamania od razu przystępuje do interwencji. Należy pamiętać, że pracownicy ochrony to osoby o odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach. Dlatego ich działania są sprawne, szybkie i efektywne. Patrol podjeżdża na miejsce, jeśli otrzyma sygnał alarmowy z kamer lub centralki alarmowej i dokonuje oględzin obiektu. W przypadku, gdyby doszło do włamania na teren rezydencji, a właściciel jest w środku, może wezwać patrol i wpuścić pracowników firmy do środka, lub przy nieco bardziej niebezpiecznych sytuacjach firma podejmie inne kroki, mające na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu domowników, utraty ich zdrowia i życia. Jest do niezwykle istotny krok w podjęciu działań chroniących rezydencję, również dlatego, że właściciel nie zawsze jest na miejscu, np. jedzie na wakacje, a jednak zawsze ktoś nad posiadłością czuwa.

Drzwi i okna antywłamaniowe, dlaczego warto

Jedną z podstawowych form ochrony domu lub firmy przed złodziejem jest zastosowanie drzwi i okien antywłamaniowych. Warto zaznaczyć, że okna są najbardziej narażone na działanie włamywaczy – aż 80% włamań dokonuje się przez okna, drzwi balkonowe i tarasowe. Szukając zatem najlepszych okien i drzwi antywłamaniowych, warto nieco więcej powiedzieć o ich klasyfikacji. Zarówno okna, jak i drzwi dzielą się na klasy antywłamaniowe, a dokładniej mówiąc jest to podział na ich odporność na różne próby ich sforsowania.

Klasy odporności na włamanie informują nas o tym, jak długo i przy wykorzystaniu jakich narzędzi dane okno lub drzwi stawiają skuteczny opór podczas próby włamania.

Podział tych klas oraz zależności między nimi wyjaśnia Kamil Makowski, właściciel firmy MAKO:

Wybierając okna, warto rozważyć takie, które będą odznaczać się dodatkowymi zabezpieczeniami przed intruzami. Aby nie dopuścić do wyważenia ram okiennych lub wybicia szyb, należy zainwestować w produkt wyposażony w specjalistyczne, wzmocnione profile, okucia i szyby antywłamaniowe. Obecnie rozróżniamy klasy okuć antywłamaniowych: RC2, RC3, RC4 - w zależności od tego, czy rama ma być odporna na np. uderzenie młotka czy próby sforsowania wiertarką. Ponadto szyby antywłamaniowe występują w klasach od P1 do P8, gdzie najwyższy numer gwarantuje przetrwanie uderzenia siekiery. Jednak najważniejszą kwestią jest prawidłowy i profesjonalny montaż okien, który zagwarantuje skuteczność wybranych rozwiązań.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Kamil Makowski, właściciel firmy MAKO

Szczegółowe podejście do tematu systemów zabezpieczeń stosowanych w oknach przedstawia Gabriela Kutysz, dyrektor handlowa PPU “OLA” Sp. z o.o:

Okna są jednym z newralgicznych elementów budynku, bo to głównie przez okna i drzwi przesuwne włamywacze dostają się do wnętrza, dlatego zadbanie o wysoką jakość w tym obszarze wydaje się kwestią podstawową. Producenci stolarki okiennej oferują mnóstwo rozwiązań zwiększających odporność okna na włamanie. Niestety w dobie galopujących cen materiałów budowlanych temat bezpieczeństwa schodzi nieco na drugi plan, a szukanie oszczędności kosztem bezpieczeństwa potrafi się dotkliwie zemścić.

Klasy odporności na włamanie RC (skrót od angielskiego Resistance Class) wskazują, jak długo i przy wykorzystaniu jakich narzędzi dane okno lub drzwi stawiają skuteczny opór podczas próby włamania. Wśród elementów pozwalających wydłużyć czas potrzebny na sforsowanie okna wymienia się okucia, szyby, profile oraz klamki.

W praktyce okna o podwyższonej odporności na włamanie muszą posiadać okucia z odpowiednią ilością zaczepów antywłamaniowych. Są one montowane na ramie okna i współpracują z trzpieniem ryglującym okucia. W przypadku okucia do okien activPilot firmy Winkhaus trzpienie ryglujące mają kształt ośmiokątnego grzybka, który w połączeniu ze stalowym zaczepem antywyważeniowym zapewnia stabilne połączenie skrzydła z ościeżnicą i wysoką odporność na próby wyważenia okna. Mamy tu do czynienia z tzw. punktem bezpiecznym. Okucie obwiedniowe okna w klasie RC2 musi posiadać przynajmniej 7 punktów bezpiecznych w jednym skrzydle. Odporność na włamanie zdecydowanie rośnie wraz z ich ilością, dlatego w oknach przeciwwłamaniowych rozmieszcza się je praktycznie na całym obwodzie okucia.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Gabriela Kutysz, dyrektor handlowa PPU “OLA” Sp. z o.o.

Najważniejszym elementem okna jest odporność szyby na rozbicie, tę kwestię również przybliża Gabriela Kutysz:

Kolejny element to tzw. szyby o podwyższonej odporności na rozbicie, które mają za zadanie stanowić czasowe zabezpieczenie przed włamaniem, opóźnić i utrudnić wtargnięcie do pomieszczenia. Składają się one z kilku warstw szkła (to też zależy od ich klasy) i są laminowane folią PVB. Norma PN-EN 356:2000 przedstawia klasyfikację odporności szyb na atak ręczny. W budynkach mieszkalnych najczęściej stosuje się szyby w klasach P1A - P4A. Te o podwyższonej odporności warto zastosować zwłaszcza na parterze, gdzie dostęp nie jest w żaden sposób utrudniony, ale także na piętrze, jeśli dostęp z zewnątrz budynku nie nastręcza większych trudności, czyli np. w oknach balkonowych, zwłaszcza gdy balkon znajduje się nie od ulicy i nie podlega kontroli wzrokowej przechodniów.

Trzecim istotnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo okien jest klamka z kluczykiem. Zabezpiecza ona przed nieuprawnioną próbą ustawienia klamki w pozycji otwartego okna (np. przez dziurę wyciętą w szybie). Nie bez znaczenia jest tu też odporność klamki na przekręcenie i zerwanie, a także płytka zabezpieczająca przed rozwierceniem kasety zasuwnicy.

Jednak, najważniejszą kwestią w temacie okiennych systemów antywłamaniowych, zdaniem Gabrieli Kutysz jest:

Nie ma okien w 100% likwidujących ryzyko włamania, ale zastosowanie w/w rozwiązań skutecznie je minimalizuje, dlatego warto zadbać, by przy wyborze stolarki okiennej uwzględnić także ten aspekt.

Szukając odpowiednich okien do domu lub firmy, warto pomyśleć nie tylko o ich odporności na włamanie, a także o tym, jak poradzą sobie z coraz bardziej nieprzewidywalną pogodą. Gwałtowne i porywiste wiatry, silne deszcze, a nawet gradobicia również mogą zaszkodzić szybom w oknach i doprowadzić do uszkodzeń, które staną się furtką dla włamywaczy. Jak zatem wybrać bezpieczne okna pod każdym względem? Odpowiedzi udziela Gabriela Kutysz:

Bezpieczny dom to nie tylko ochrona przed włamaniem, ale także odporność na warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr czy zacinający deszcz. Przy wyborze stolarki warto dobrze przeanalizować parametry poszczególnych systemów okiennych nie tylko pod kątem termoizolacyjności, ale także szczelności i stabilności konstrukcji. Jakość profili, z których wykonane jest okno ma tu niebagatelne znaczenie. Nie bez przyczyny profile klasyfikujemy wg ich własności użytkowych. Firma „OLA” od ponad 30 lat pracuje na profilach Veka, dlatego bezwzględnie rekomendujemy profile klasy „A”, w których ścianki zewnętrzne posiadają grubość 3 mm (z tolerancją 0,2 mm). Profile o cieńszych ściankach nie gwarantują tak wysokiej stabilności konstrukcji i mogą być podatne na pękanie naroży. Ponadto tracą na izolacyjności akustycznej i cieplnej, a także odporności na włamanie.

Dobry profil to dzisiaj nawet 7 komór w ramie i 6 w skrzydle. W przypadku profili Veka w obu zastosowano komorę wzmacniającą i stalowe profile, które usztywniają konstrukcję. Zapewnia to stabilność ram i skrzydeł w gotowych oknach, zapobiegając ich wygięciom i skręcaniu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy dużych powierzchniach drzwi balkonowych i tarasowych. Stabilność konstrukcji ma znaczenie także, jeśli chodzi o podwyższenie odporności na nieuprawnioną ingerencję z zewnątrz. Z kolei ilość uszczelek wpływa na odporność przed wodą opadową. Stosowane przez nas profile Veka mogą być oznaczone Znakiem Jakości ift Q-Zert, świadczącym o wysokiej odporności na obciążenia wiatrem, szczelności na wodę i powietrze. Grube ścianki profili VEKA zapewniają doskonałą statykę i silne łączenie naroży okiennych, bez zagrożenia, że okna popękają. Oczywiście przy założeniu, że montaż został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną.

Nie zapominaj o garażu - bramy antywłamaniowe

Kolejnym elementem, o którym nie wszyscy mogą pomyśleć, a może stanowić słaby punkt naszego domu są bramy garażowe. Tu również, warto wybrać taką, która nie tylko będzie odporne na zaskakujące zjawiska pogodowe i zmiany temperatur, ale także ochroni przed potencjalnym złodziejem. O najlepszych rozwiązań wspomina Piotr Kusaj, właściciel Okna Premium - Partner Wiśniowski:

Dobrym rozwiązaniem przy chęci zabezpieczenia domu przed włamaniem jest również zastosowanie atestowanej bramy garażowej segmentowej z pakietem antywłamaniowym RC2. W skład takiego pakietu wchodzi między innym mechanizm automatycznego ryglowania wraz ze wzmocnionym zespołem rygli, czy zabezpieczenie przed rozryglowaniem wózka. Brama taka jest doskonałym uzupełnieniem pozostałych produktów, które pomogą zabezpieczyć Twój dom.

Nie musisz się już obawiać kradzieży ani włamania. Podpowiadamy, jak chronić swój dom oraz firmę przed złodziejami

Piotr Kusaj, właściciel Okna Premium - Partner Wiśniowski

Ubezpieczenie nieruchomości

Przeważnie polisa mieszkaniowa chroni jedynie mury oraz elementy stałe przed zdarzeniami losowymi. Dlatego podczas wyboru ubezpieczenia warto włączyć ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania. Dopiero w tak skonstruowanej polisie możemy uwzględnić również kradzież z włamaniem.

Ochrona przed kradzieżą z włamaniem odnosi się do ruchomości domowych i elementów stałych, jako że część z nich również może paść łupem złodziei. Może ona obejmować nie tylko przedmioty znajdujące się wewnątrz mieszkania lub domu, ale również w pomieszczeniach przynależnych (garaż, piwnica, pomieszczenia gospodarcze), zabudowaniach znajdujących się na posesji czy nawet w domku letniskowym położonym w innej miejscowości. Żeby mieć tak kompleksową ochronę, trzeba jednak wykupić dodatkowe rozszerzenia.

Czego nie ubezpieczymy od kradzieży z włamaniem?

Zdecydowaną większość ruchomości domowych możemy bez problemów ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Problematyczne mogą być jednak:

 • dane cyfrowe,
 • rękopisy,
 • niektóre gatunki zwierząt,
 • broń,
 • trofea myśliwskie,
 • niektóre dzieła sztuki.

Partnerzy artykułu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie