Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz pomysłu na weekend? Spędź go w Lubiatowie. Ta plaża zachęca do spaceru

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Plaża w Lubiatowie jest dość wąska, ale piaszczysta. Dzięki swoim pięknym krajobrazom zachęca do spacerów i naładowania swoich "akumulatorów". Dodatkową atrakcją są, znajdują się w pobliżu, "wydmy lubiatowskie".

- Znacznie lepsze samopoczucie i nastrój po spacerze w niebieskiej przestrzeni - tak wynika z badania Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), ośrodka wspieranego przez Fundację „la Caixa” zatytułowanego "Skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego powtarzanych krótkich spacerów w niebieskiej przestrzeni: randomizowane badanie krzyżowe".

Na terenie powiatu wejherowskiego też nie brakuje plaż na których możemy wypocząć i pospacerować. Na ziemi wejherowskiej warto odwiedzić gminę Choczewo. Jako jedyna w powiecie wejherowskim ma dostęp do morza (17 km linii brzegowej). Jej atutami są czyste i bardzo spokojne plaże w Lubiatowie, Słajszewie oraz Sasinie. Między innymi plaża w Lubiatowie z pewnością jest godna obejrzenia. Jak trafić? Można na nią podjechać samochodem. Przy plaży znajduje się płatny parking. Zejście na plażę jest wyłożone płytami betonowymi, więc rodzice z wózkami czy z małymi dziećmi nie będą musieli wózków nigdzie znosić. W pobliżu są też lokale gastronomiczne, gdzie możemy udać się na ciepłą herbatę, kawę, czy posiłek.

Poza wypoczynkiem na plaży jedną z krajobrazowych atrakcji w okolicach Lubiatowa są wydmy.

- W latach powojennych Wydma Lubiatowska była intensywnie zalesiana kosodrzewiną. Po wojnie Instytut Badawczy Leśnictwa prowadził doświadczenia związane z zalesieniem wydm. Do dziś widoczne są działki doświadczalne z różnymi gatunkami drzew i krzewów – informuje dla portalu turystycznego samorządu województwa pomorskiego Piotr Syrocki, ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

W zależności od siły wiatru i panujących warunków atmosferycznych wydmy przesuwają się od 2 do 4 metrów na rok, co zmienia panujący tu krajobraz. Wydma ma charakter śródlądowy, jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 35 m n.p.m., dzięki czemu jest doskonałym punktem widokowym na Bałtyk i okoliczne lasy. Do wydm można dojść pieszo albo dojechać rowerem z Białogóry lub Lubiatowa leśnymi drogami. Można również wybrać opcję z Białogóry pieszo plażą do wejście 36 Osieki.

Ciekawostką przyrodniczą jest skrywające się wśród gór piachu „źródełko miłości”. Znajduje się ono blisko ujścia rzeczki Bezimiennej, która wpływa do morza tuż przy wejściu na plażę 36 Osieki. Warto dodać, aby nam było łatwiej i bezpieczniej dla środowiska zwiedzić wydmy, to na terenie Nadleśnictwa Choczewo powstała ścieżka przyrodnicza „Wydma Lubiatowska”.

Jak dojść na wydmy?(wskazówki od Nadleśnictwa Choczewo):

  • Możecie dotrzeć do ścieżki zarówno pieszo jak i rowerem z miejscowości Białogóra. Najprościej będzie przemieszczać się plażą w kierunku zachodnim. Po około 2,5 km natkniecie się na wyjście nr 36. Jeśli z niego skorzystacie dotrzecie do wschodniej części ścieżki (punkt nr 18 ).
  • Idąc lub jadąc rowerem plażą od strony Lubiatowa, kierujcie się na wschód. Po około 5 km dotrzecie do wyjścia numer 36A, bezpośrednio przy nim znajdziecie punkt nr 13 na ścieżce przyrodniczo leśnej „wydma Lubiatowska”.
  • Jeśli wybieracie się na ścieżkę samochodem zostawcie go w miejscowości Lubiatowo, następnie ulicą Spacerową dojdziecie do granicy lasu i znaku zakazu wjazdu. Od znaku macie około 2 km (wyłączoną z ruchu drogą asfaltowa) do punktu nr 1 na ścieżce.
  • Jeśli dotrzecie do któregoś z punktów na ścieżce (na całej ścieżce znajdziecie 30 takich drogowskazów), rozpoczniecie swoją przygodę.

Inwestycja zakończona została pod koniec 2020 roku. Ścieżka oznakowana jest tabliczkami kierunkowymi, w czterech lokalizacjach znaleźć można także mapy przedstawiające przebieg trasy. Długość pętli liczy ponad 6 km. Przecinają ją dwa wiodące przez wydmę przejścia, dzięki którym pokonać można krótszą trasę. Na terenie ścieżki przyrodniczej znajdują się dwa tarasy widokowe. Jeden, z którego podziwiać można m.in. panoramę morza, zlokalizowany jest na szczycie wydmy Lubiatowskiej, drugi – u podnóża. Trasę bezpośrednio do ścieżki pokonać można jedynie pieszo lub rowerem. Samochód pozostawić można w miejscowościach Lubiatowo lub Białogóra. Korzystanie ze ścieżki przyrodniczej oraz tarasów widokowych jest bezpłatne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki