MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma jeszcze epidemii, a szpitale już policzyły, że na przygotowania do walki z koronawirusem będą musiały wydać 13 mln zlotych

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Joanna Urbaniec
Pomorskie szpitale marszałkowskie wyceniły koszty przygotowań do walki z koronawirusem na prawie 13 mln złotych. Mimo wcześniejszych zapewnień, Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na pytania szpitali w sprawie wsparcia finansowego.

- Jeszcze w tym tygodniu środki będą uruchamiane - deklaruje rzecznik resortu zdrowia.

Ponad 4, 8 mln złotych na środki do intensywnej terapii, ponad dwa miliony zł na środki ochrony osobistej i dezynfekcji, niespełna 2,5 mln na transport chorych oraz 1 846 tys. zł na zakup ECMO, aparatu zastępującego pracę serca i płuc - to tylko część wydatków, jakie będą musiały ponieść pomorskie szpitale, przygotowujące się do walki ze spodziewaną falą zachorowań na koronawirusa.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Michała Dworczyka sprzed jedenastu dni, rząd miał uruchomić na niezbędne wydatki 100 mln złotych, o które szybką ścieżką mają aplikować szpitale za pośrednictwem wojewodów.

W ubiegłą środę szpitale marszałkowskie przekazały wojewodzie pomorskiemu zestawienie kosztów związanych z potrzebami sprzętowymi i materiałami, wynoszące 12,8 mln złotych. Do końca tygodnia nie było odpowiedzi ze strony ministerstwa. W poniedziałek wysłaliśmy pytanie w tej sprawie do resortu zdrowia.

- Jeszcze w tym tygodniu środki będą uruchamiane - odpowiada krótko Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.
Dyrektorzy szpitali podkreślają, że już teraz borykają się z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze wzrostu cen energii elektrycznej, utylizacji odpadów. I dodają, że niewykluczone, że w razie pojawienia się większej liczby zachorowań, wydatki będą znacznie większe.

Koronawirus: aktualizowany raport

- Na bieżąco aktualizujemy informację o kosztach - mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.- Oprócz planu epidemiologicznego od tygodnia pracujemy razem z podmiotami leczniczymi, by przygotować się do planu B.

Plan A obejmuje przystosowanie dla pacjentów z koronawirusem dwóch szpitali -  Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku i Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, zgodnie z już podjętymi decyzjami władz. Plan B zakłada dodatkowo, że innych szpitalach zostaną wydzielone i zabezpieczone oddziały na wypadek pojawienia się większej liczby potrzebujących.

- Mamy na to prawdopodobnie jeszcze trochę czasu, ale trzeba być przygotowanym - podkreśla dr Jędrzejczyk. I przestrzega: - Nie uda się nam zabezpieczyć leczenia osób poszkodowanych koronawirusem bez ograniczenia dostępu do świadczeń planowych innym chorym. Przyczyną jest zbyt mała liczebność kadry medyczna i niewiele rezerw, które można uruchomić.

Trzeba przy tym podkreślić, że dużą cześć świadczeń leczniczych w szpitalach obejmują już obecnie nagłe przypadki, dotyczące stanów zagrożenia życia i zdrowia, a świadczeń planowych, których realizacje można przesunąć w czasie nie jest tak dużo.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki