Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lada gratka dla fanów Cyberpunka. Monety z motywem z Night City rozchodzą się w okamgnieniu

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
materiały prasowe Mennicy Gdańskiej
Nie warto czekać aż do 2077 roku, bo monety wydane przez Mennice Gdańską z motywem z gry "Cyberpunk 2077" rozchodzą się w zawrotnym tempie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 500 szczęśliwców otrzyma je pod koniec kwietnia.

Pod koniec zeszłego roku świat oszalał na punkcie najdroższej polskiej gry komputerowej Cyberpunk 2077. Za tytuł odpowiada polskie studio CD PROJEKT RED, które światową sławę zyskało dzięki serii gier Wiedźmin, a zwłaszcza jej trzeciej części - Wiedźmin 3: Dziki Gon. W samej przedsprzedaży udało się im sprzedać aż osiem milionów kopii. W dniu premiery Cyberpunk 2077 został okrzyknięty najszybciej sprzedająca się gra na PC w historii. Niestety, ze względu na jakość wersji na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One wywołał niemałe kontrowersje i zebrał sporo negatywnych opinii.

Cyberpunk 2077

Wraz z premierą gry Internet zalały rzeczy z logiem Cyberpunka: koszulki, komiksy, czapki, albumy, napoje. Futurystyczna wizja przyszłości została także przeniesiona na monetę, która świeci w ciemności. Już niebawem do obiegu trafią numizmaty wydane przez Mennicę Gdańską. Gdańska firma przygotowała dla nas pierwszą z serii planowanych 6 monet o nazwie "The Punk Universe". Na swoim koncie ma już monety z motywami z Wiedźmina. Rok temu wypuściła na rynek dwuuncjowy "Miecz Przeznaczenia". Druga po Ostatnim Życzeniu moneta z serii Wiedźmin została wybita w liczbie 2000 sztuk (moneta kilogramowa – 200 sztuk). Te monety to doskonała inwestycja dla wszystkich fanów science-fiction, graczy, ale również dla osób, które z powodzeniem chcą ulokować swoje finanse. Jak informuje pracownica Mennicy - "z uwagi na niski nakład oraz międzynarodowy temat, już została sprzedana ponad połowa monet".

Druga seria monet z Wiedźminem już w sprzedaży! Nowozelandzk...

Futurystyczna wizja na monecie Cyberpunk 2077

- Monety zazwyczaj upamiętniają przeszłość, a my z kolei prezentujemy futurystyczną wizję - mówi Izabela Lemańczyk z Mennicy Gdańskiej. - Jesteśmy przekonani, że wielu graczy i fanów science fiction będzie zainteresowanych taką monetą jako sposobem na inwestycję.

Ile trzeba zainwestować? Na początek 1499 zł. W dodatku trzeba się spieszyć. Cyberpunkowych monet będzie tylko 500 sztuk. Kolekcjonerzy otrzymają je pod koniec kwietnia. Monety zostaną dostarczone w minimalistycznym, drewnianym pudełku wraz z certyfikatem autentyczności.

- Każdy fragment monety odkrywa przed nami elementy Cyberpunka - tłumaczy Izabela Lemańczyk. - Projekt zaskakuje ilością kolorów, które przywodzą na myśl nowoczesne lasery i neony. Nawiązanie do przyszłości podkreślono również za pomocą druku fluorescencyjnego - moneta świeci w ciemności. Wybrane elementy poddane zostały podniesieniu, dzięki czemu całość nabrała trójwymiarowości. Awers również nawiązuje do cybernetyki - ukazuje skomplikowane połączenia, które mogą być zarówno informatyczne, jak i neuronalne.

Pesymistyczna wizja świata

Słowo "cyberpunk" opisuje jeden z gatunków science fiction. Dotyczy rozważań o zaawansowanej technologicznie przyszłości, zamieszkanej przez cyborgi i ludzi funkcjonujących w wirtualnej rzeczywistości. Obraz społeczeństwa nie jest utopijny, wręcz przeciwnie – świetnie opisuje to angielski zwrot: High tech & Low life. Przyszłość w cyberpunku jest pesymistyczna, patologiczna, pełna moralnej destrukcji, a rozwinięta technologia jest często źródłem problemów i przynosi więcej szkody niż pożytku. Cyberpunk ukazuje negatywne konsekwencje funkcjonowania ludzi w otoczeniu zaawansowanej technologii. Za początek tego nurtu uważa się wydanie książki "Neuromancer" przez Williama Gibsona, który opublikował swoje dzieło w 1984 roku.

Gatunek ten opisuje się też często zasadą 3M - Miasto, Masa, Maszyna. Akcja książek, filmów, czy gier rozgrywa się zazwyczaj w ogromnych, przeludnionych metropoliach, w których technika zdemoralizowała ludzi, niszcząc relacje między nimi.

Waluta Niue

Co wielu może zaskoczyć - monety nie będą oficjalną walutą fikcyjnego Night City. Podobnie jak w przypadku tych wiedźminowych, monety z Cyberpunkiem są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue.

– W Polsce tylko Narodowy Bank Polski posiada prawo do emitowania monet z nominałem złotego, więc aby zachować status monety, producenci zawierają umowy z takimi krajami jak Niue, Tuvalu czy Kamerun - wyjaśnia pracownica Mennicy Gdańskiej. - Dzięki temu mogą legalnie umieszczać nominał dolara lub franka na monecie.

Terytorium Niue znajduje się we Wspólnocie Narodów, które uznają brytyjskiego monarchę za własnego władcę, dlatego na rewersie monety widnieje wizerunek królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki