"Nie dyskredytujcie Gdańska i gdańszczan". Coraz większy odzew na list protestacyjny gdańskich profesorów

red
pixabay
Gdańskie środowisko naukowe, oburzone insynuacjami mediów związanych z obozem rządzącym, wystosowało list protestacyjny. Ma on na celu wyrażenie sprzeciwu wobec dyskredytowania Gdańska i gdańszczan w związku z rzekomą fascynacją miasta i jego mieszkańców "niemieckością", chęcią powrotu Wolnego Miasta i reprezentowaniem niemieckich interesów.

Akcję podpisywania protestacyjnego listu zainicjowali w sobotę, 8 czerwca, profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz ISP PAN.

Gdańscy profesorowie sprzeciwiają się stygmatyzowaniu miasta przy pomocy „niemieckiego straszaka”, które jest obecne w mediach popierających politykę PIS, a także próby przejęcia Westerplatte.

Czytaj także: Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk o "lex Westerplatte". Apelują do ministra Glińskiego i Sellina o dialog

List protestacyjny podpisuje coraz większa zarówno rzesza wybitnych naukowców z Polski i zagranicy, ale i wielu obywateli oburzonych sytuacją. Dziś rano, 10 czerwca, pod pismem widniało już 250 nazwisk.

PEŁNA TREŚĆ LISTU:

List protestacyjny
przeciwko dyskredytowaniu Gdańska i jego mieszkańców
oraz próbie zawłaszczania Westerplatte

Gdańsk jest miastem o złożonej, ponad 1000-letniej historii. Dzisiejsi jego mieszkańcy, jak pokazują najnowsze badania, są społecznością o zróżnicowanych tożsamościach, ale deklarują silną identyfikację z Polską, swoim miastem, dzielnicą, regionem i Europą. Są też bardzo dumni z Gdańska – jego najnowszych osiągnięć, ale także kultury i dziedzictwa, mając pełną świadomość jego różnorodności.
Tymczasem od długiego czasu Gdańsk – zarówno jego mieszkańcy, jak i władze samorządowe oraz osoby publiczne, wywodzące się z miasta, są nieustannie dyskredytowane z tytułu rzekomej fascynacji niemieckością, uległości wobec Niemiec, reprezentowania niemieckich interesów, chęci odbudowy Wolnego Miasta itd. Z tymi zarzutami nieustannie spotykał się śp. prezydent Paweł Adamowicz, ale nic się po jego śmierci nie zmieniło. Wręcz przeciwnie – te same szkalujące wypowiedzi pojawiają się nieustannie, tyle że z jeszcze większą intensywnością.
Wykorzystuje się każdą okazję, aby Gdańsk stygmatyzować przy pomocy „niemieckiego straszaka”, odwołując się do negatywnych stereotypów, uprzedzeń i lęków. Dzieje się tak szczególnie w mediach, związanych z obozem rządowym (nie tylko w mediach społecznościowych, ale także w mediach publicznych czy też w prasie). Nie spotyka się to z negatywną reakcją ze strony aktualnych władz politycznych. A wręcz przeciwnie –
parlamentarzyści, członkowie Parlamentu Europejskiego, członkowie rządu czy też samorządowcy biorą w tym aktywny udział. Zarzucanie przy tym fałszowania historii środowiskom opiniotwórczym w Gdańsku i tym, które się Gdańskiem zajmują, ma prowadzić do narzucania własnej, jedynie słusznej i obowiązującej wizji przeszłości miasta, jego tożsamości i dziedzictwa.
Stanowczo przeciwko takim praktykom protestujemy! W Gdańsku – podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce – zawsze toczyły się żywe dyskusje wokół tożsamości, dziedzictwa i historii. Dziś tę różnorodność stanowisk usiłuje się pokazywać jako wątpliwą, czy wręcz niebezpieczną, bo zagrażającą polskim interesom. Sugeruje się przy tym, że ci, którzy prezentują inne stanowisko niż aktualnie sprawujący władzę, dopuszczają się nie tylko fałszowania historii, ale wręcz działają na szkodę naszego kraju.
Zdecydowanie takie stanowisko odrzucamy. Uznajemy je za uzurpację, służącą nie tylko do narzucania jednego, jedynie słusznego wzorca patriotyzmu czy też standardu bycia Polakiem, ale także jako pretekst do podporządkowywania swoim politycznym interesom przestrzeni publicznych, miejsc pamięci oraz instytucji kultury. Tak stało się np. w przypadku Muzeum II Wojny Światowej. Dziś w ten sam sposób próbuje się przejąć teren Westerplatte.
Protestujemy przeciwko temu, aby przy użyciu mechanizmów parlamentarnych (specustawa) – uniemożliwiających jakikolwiek dialog oraz niedopuszczających do społecznych konsultacji – dokonywać, w imię partyjnych interesów i własnej wizji historii, przejęcia terenów na Półwyspie Westerplatte. Nasz sprzeciw budzi także twierdzenie, że jest to realizacja ważnego interesu państwowego. Państwo bowiem to coś znacznie więcej niż rząd i jedna partia, nawet taka, która wygrywa wybory. Podkreślamy, że samorząd jest istotnym elementem państwa i ma gwarantowane konstytucyjnie prawa, w tym prawo do własności. Zaś władze samorządowe posiadają silną i jednoznaczną legitymację demokratyczną.
Muzeum Gdańska od 45 lat gromadzi zbiory związane z obrońcami Westerplatte i eksponuje je w jedynym obiekcie architektury militarnej byłego Pola Bitwy wykorzystywanym na cele muzealne (Wartownia nr 1). Na tym terenie prowadzona jest intensywna działalność edukacyjna, a od dwóch lat przygotowywana jest koncepcja stworzenia na Półwyspie plenerowego muzeum. Jest to też miejsce wspólnego czczenia jednego z najważniejszych momentów w naszych dziejach.
Dyskredytowanie tych wszystkich działań i to jeszcze z wykorzystywaniem sugestii, jakoby Gdańsk, jego mieszkańcy i władze nie byli wystarczająco patriotyczni oraz odpowiedzialni, uznajemy za kolejny przykład, nieakceptowalnej z punktu widzenia ładu społecznego, realizacji własnych interesów politycznych przez stronę rządową. Westerplatte jest wspólnym dobrem. Niezwykle ważnym dla Gdańska, Polski i Europy. Wsparcie dla podkreślenia jego znaczenia nie wymaga uderzania w kolejną instytucję kultury, nie powinno prowadzić do ograniczania uprawnień samorządu i nie może odbywać się przy pomocy „siłowych” rozwiązań prawnych (specustawa).

Gdańsk 2019-06-08

List można podpisać tu

Czytaj także

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

w
włodas

Niektórzy Gdańszczanie kompromitują się sami...Walka o oderwanie Westerplatte od Polski to nie tylko kompromitacja,to zbrodnia uczyniona pamięci Obrońców Westerplatte.Tych naukowców i cały gdański magistrat należy wysłać na uzupełnienie edukacji...Za judaszowe srebrniki podważają prawo Polaków do Westerplatte...Hańba,po stokroć hańba.

i
ityle

Ten list jest tak głupi, że aż wstyd, że to jacyś "naukowcy" podpisują.

d
dumny eksgdańszczanin

Gdańsk w okresie powojennym był zawsze ' Wolnym Miastem". Wolnym od głupoty rządzących, otwartym na świat, miejscem gdzie wolność, demokratyczne myślenie zawsze stały na czele wartości. I zawsze było POLSKIE. Dowodami na to są i Grudzień 70, Sierpeń 80 a także to co doprowadziło w końcówce lat 80 do tego co mamy. I nie przeszkodzi w takim rozumieniu Wolnego Miasta nawet najbardziej sekciarska picgrupa z deweloperem na czele.

G
Gość

Mam na imię Monika, 20 letnia świeża studentka, szukam fajnego faceta na gorące seeks spotkania lub stały układ. Jestem zgrabną brunetką 170cm wzrostu. Moje nagusie fotki i kontakt na portalu randkowym: schacka.pl i wyszukaj mnie po niku monika20

czekam odpisuje szybko, spotkajmy się nawet jeszcze dzisiaj

P
Polihistor

Gdańskowi potrzebna byłaby - na 80-lecie napaści Niemiec na Polskę - wielka patriotyczna manifestacja - jak w 30 rocznicę, w 1969. Pod tym samym, co wtedy, hasłem: "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Tylko kto ją zorganizuje? Może by tak p. Januszajtis ze swoim stowarzyszeniem ruszył - mimo wieku - do dzieła? Ktoś wreszcie musi - masowo - potwierdzić POLSKOŚĆ Gdańska. I zamknąć gębę tym, co na domach wieszają flagi gdańskie (albo te, i - a jakże! - unijne), a na forach internetowych otwarcie głoszą, że wszystko jedno, kto tu rządzi, byle kaska była porównywalna z niemiecką. No, Niemcy palą się przecież do tego, by zapewnić nam dobrobyt. :-) Od dawna się palą.

g
gdanszczanin

Samorządowcy gdańscy od lat skłaniają Gdańsk ku Niemcom ! Przecież na każdym kroku są niemieckie tendencje nazw odnośniki ,władza dąży do tego by nas zniemczyć zamiast listu wymienić władzę Gdańska !

G
Gość
2019-06-11T07:43:01 02:00, Polihistor:

Skąd bierze się tylu chętnych do zaprzeczania temu, co jest niepodważalnym faktem, i co sprawia, że WSTYD dziś człowiekowi być gdańszczaninem?

Wstyd to dzisiaj jest być co najwyżej Polakiem

P
Polihistor

Skąd bierze się tylu chętnych do zaprzeczania temu, co jest niepodważalnym faktem, i co sprawia, że WSTYD dziś człowiekowi być gdańszczaninem?

Dodaj ogłoszenie