Nie chcemy spalarni

  Nie chcemy spalarni

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Niezwykle burzliwy przebieg miały konsultacje społeczne na temat wyboru lokalizacji spalarni śmieci dla Gdańska, które zorganizowano w poniedziałek wieczorem w Wiślince. Jednym z miejsc, gdzie zakład miałby powstać, jest teren sąsiadujący z oczyszczalnią Wschód na granicy Gdańska i gm. Pruszcz Gd.
  Przeciw tej lokalizacji protestują mieszkańcy okolicznych wsi leżących w gminie Pruszcz oraz Cedry Wielkie, a także peryferyjnych dzielnic Gdańska - Rudniki i Sobieszewo. Spotkanie zorganizowano na wniosek sołtysów Wiślinki, Bogatki i Przejazdowa.
  200 - tylu ludzi przyszło na zebranie w sprawie spalarni. Korytarz Szkoły Podstawowej w Wiślince nie wszystkich pomieścił. Część osób stała w otwartych drzwiach.

  Zebrani podzielili się od pierwszego zdania i przez całe spotkanie sprawiali wrażenie, jakby nie chcieli poznać argumentów drugiej strony. Przedstawiciele Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach i firmy Sokotek wyjaśniali, na czym polega spalanie odpadów, a mieszkańcy tłumaczyli, że nie chcą uciążliwego zakładu. Na to odpowiadano im, że zakład nie jest uciążliwy. W tej sytuacji trudno było o porozumienie.

  - Nie godzimy się na spalarnię w pobliżu naszych domów. Włodarze Gdańska już wcześniej "uszczęśliwili" nas śmierdzącą oczyszczalnią ścieków i górą fosfogipsów. Mamy też pod nosem rafinerię - grzmiał Janusz Sampolski, sołtys Przejazdowa. - Najpierw trzeba zbadać oddziaływanie na glebę i powietrze istniejących trucicieli, a potem rozmawiać o spalarni!

  Ze spotkania w Wiślince wynikło zatem jedno - mieszkańcy spalarni nie chcą i będą protestować.
  - Lokalizacja zakładu nie jest jeszcze przesądzona. Słuchamy opinii mieszkańców - zapewnia Tomasz Nowicki z firmy Sokotek. - Za zbudowaniem instalacji w pobliżu oczyszczalni Wschód przemawia wiele czynników. Jest to między innymi sąsiedztwo wielkich zakładów przemysłowych, dobry układ komunikacyjny i brak w okolicy obszarów chronionych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo