Nie chcą spalarni nad morzem

  Nie chcą spalarni nad morzem

  Krzysztof Miśdzioł

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańska spółka Protect-System zamierza wybudować na terenie gminy Puck spalarnię śmieci. Ma ona zostać zlokalizowana przy wysypisku śmieci, położonym między Swarzewem a Łebczem. To teren gminy Puck, wchodzący klinem w sąsiednie, turystyczne Władysławowo. A w kurorcie taka inwestycja spotyka się z masowym sprzeciwem.
  - Nikt nie przyjedzie na wczasy, gdy w sąsiedztwie będzie miał spalarnię śmieci! - protestują mieszkańcy.
  Podobnego zdania są władysławowscy samorządowcy. Na domiar złego w pobliżu Łebcza sprzedano wiele działek budowlanych, mają tu powstawać kolejne pensjonaty.
  - Spalarnia będzie ekologiczna, bezpieczna, wszystko jak należy - zapewnia Wieczysław Bobowik, prezes Protect-System.

  Spalarni nie chce jednak na swoim terenie i wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.
  Już dwukrotnie wydawał firmie odmowne decyzje, gdy ta składała wnioski o warunkach zabudowy. Inwestor odwołał się jednak, a Samorządowa Komisja Odwoławcza stwierdziła uchybienia prawne wójta. Teraz wniosek już po raz trzeci jest w Urzędzie Gminy Puck.

  - Sprzeciwiamy się ze względu na to, że mają tu być zwożone także odpady niebezpieczne - tłumaczy Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.
  Wieczysław Bobowik argumentuje jednak, że można zbudować bocznicę kolejową i niebezpieczne odpady dotrą tu w cysternach, bez ryzyka.
  Dlaczego firma mimo wyraźnej niechęci samorządowców i mieszkańców upiera się przy takiej, a nie innej lokalizacji spalarni? Chodzi właśnie o wysypisko śmieci, które za rok będzie przepełnione.

  - Spalarnia będzie miała większą wydajność niż ta, która potrzebna jest do odbioru bieżących śmieci z regionu - tłumaczy prezes spółki. - Dlatego sukcesywnie będziemy wybierać stare odpady i czyścić dół, w którym są one składowane. To przecież lepsze niż wszystko zasypać.
  Wójt będzie walczył ze spalarnią. I ma poparcie sąsiadów z Władysławowa.

  Dziura się szybko zapełnia
  Wysypisko w pobliżu Łebcza jest jedynym w powiecie puckim.
  Obsługuje większość tutejszych gmin. Jednak do końca przyszłego roku trzeba będzie to miejsce już zamknąć z powodu przepełnienia. Śmieci będą wówczas wywożone na dalej położone wysypiska, co może oznaczać dla mieszkańców podwyżki cen za wywóz śmieci.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo