Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie rozbiórki dwóch obiektów na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

MP
Pomorski Urząd Wojewódzki
Sierpniową decyzję-pozwolenie Prezydenta Miasta Gdańska w tej sprawie uchylił Wojewoda Pomorski.

W lutym 2016 roku spółka Stocznia Cesarska S.A. wystąpiła do Prezydenta Miasta Gdańska o zgodę na rozbiórkę budynku ślusarni i podstacji elektrycznej. Uchylona teraz przez wojewodę decyzja była pozytywna, bo jak tłumaczą władze miasta nie było wówczas podstaw do odmowy wydania takiego pozwolenia. Procedura wpisu terenu Stoczni Cesarskiej do rejestru zabytków rozpoczęła się bowiem kilka miesięcy później.

Na Pomorzu jest wiele zabytków, które czekają na odkrycie

O uchylenie wydanej przez prezydenta decyzji do wojewody zwróciła się Agnieszka Kowalska - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wojewoda zwrócił się potem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o sprawdzenie stanu faktycznego budynków. Okazało się, że oba nie zostały rozebrane, więc decyzję uchylono.

- Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, że za decyzją wojewody jak napisano w jej uzasadnieniu stoi ważny interes społeczny jakim jest ochrona zabytków – mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ. – Przypomnę, że dlatego rozpoczęliśmy procedurę wpisu do rejestry zabytków, gdyż zależało nam na ocaleniu wszystkich budynków wchodzących w skład Stoczni Cesarskiej. Rozbiórka przynajmniej jednego elementu mocno zakłóciłoby integralność całego zespołu.
Jak do sprawy odnosi się strona miejska?

Dawna Stocznia Cesarska pod ochroną konserwatorską

- Prezydent Miasta Gdańska wydał decyzję - pozwolenie na rozbiórkę w stanie gdy obydwa obiekty nie były wpisane do rejestru zabytków, gminnej ewidencji zabytków oraz nie były objęte ochroną w planie miejscowym. Zgodnie z prawem Prezydent nie mógł odmówić pozwolenia na rozbiórkę bez podstawy prawnej - podkreśla Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.

Przypominamy, że tereny dawnej Stoczni Cesarskiej trafiły do rejestru zabytków na początku listopada. Decyzja konserwatora objęła w sumie 21 budynków, nabrzeże dawnego basenu dokowego, relikty dwóch pochylni, trzy żurawie, plac, a także nazwy ulic. Był oo największy zespół obiektów, jaki wpisano do rejestru zabytków w historii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Zabudowa dawnej Stoczni Cesarskiej była tłem dla ważnych wielu ważnych wydarzeń historycznych. Przykładowo, w dawnym magazynie torped, tzw. sali BHP, objętej indywidualnym wpisem do rejestru zabytków, podpisano w 1980 roku porozumienia gdańskie, które zakończyły strajki sierpniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki