Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie obniżek czesnego na uczelniach wyższych! Uczelnie rozpatrzą indywidualne sytuacje. Są różne pomysły na pomoc studentom

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
pixaby.com
Większość trójmiejskich uczelni nie planuje obniżenia opłat za studia, choć na wielu z nich zajęcia w semestrze zimowym prowadzone będą w trybie zdalnym. Zapewniają jednak, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dot. takiej formuły studiów oraz, że indywidualnie rozpatrzą wnioski osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Obniżenie czesnego ze względu na zajęcia online?

Przed wakacjami wiele uczelni w całym kraju prowadziło zajęcia w formie zdalnej lub w trybie mieszanym. Wiadomo już, że w nadchodzącym semestrze kształcenie ma wyglądać podobnie. Wobec tego część studentów studiów niestacjonarnych lub uczelni prywatnych (np. grupa studentów prawa z UW, która swoje działania planuje i koordynuje za pośrednictwem mediów społecznościowych) domaga się obniżenia opłat. Argumentują oni, że zajęcia prowadzone w formie zdalnej nie pozwalają zapewnić tak wysokiego poziomu, jak te prowadzone w murach uczelni.

Trwa głosowanie...

Czy uczelnie wyższe powinny obniżyć czesne ze względu na zajęcia online?

Studia jak "zwykły e-learning"?

- Wielu studentów nie chce płacić prawie 10 000 zł rocznie za usługi, które de facto można określić jako zwykły e-learning, zwłaszcza, że wrażenia z dotychczasowych zajęć zdalnych z ostatnich miesięcy nie mogą napawać optymizmem – możemy przeczytać we wpisie autorstwa studenta wydziału prawa.

Biuro prasowe UW poinformowało, że decyzje dotyczące wysokości opłat za studia podejmowane są na wydziałach i w jednostkach dydaktycznych, które szacują koszty prowadzenia kształcenia na danym kierunku. Wskazało również, że lwia ich część stanowi wynagrodzenia wykładowców akademickich prowadzących zajęcia.

Takie były progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach PG w 2020 r. Sprawdźcie na kolejnych slajdach >>>

Progi punktowe na Politechnice Gdańskiej w 2020 roku! Tyle p...

Podkreśliło, że w przypadku zajęć w formie zdalnej uczelnia dołożyła wszelkich starań, aby taka forma nauczania spełniała oczekiwania studentów. Podstawą w takiej formie zajęć będzie kontakt wideo, ale wykładowcy będą mogli również korzystać z kontaktu mailowego.

Uniwersytet Gdański nie obniży opłat za studia, ale można składać indywidualne wnioski

Na próżno oczekiwać, że opłaty za studia niestacjonarne i podyplomowe obniży Uniwersytet Gdański. Zajęcia na studiach niestacjonarnych i podyplomowych realizowane są zgodnie z planem - niezależnie od tego, czy odbywają się wyłącznie stacjonarnie, online czy hybrydowo - wynika z informacji przekazanej przez biuro prasowe uczelni. Nie pozostanie jednak obojętny na los studentów, którzy np. przez pandemię utracili źródło dochodu.

- Uczelnia nie przewiduje zmniejszenia opłat za studia niestacjonarne i podyplomowe, gdyż wszystkie zajęcia odbędą się zgodnie z planem - tłumaczą. - Na opłaty składają się głównie wynagrodzenia dla prowadzących. Należy pamiętać, że studenci, którzy indywidualnie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i udokumentują tę sytuację mogą składać wnioski o obniżenie opłaty. Wnioski realizowane są na bieżąco.

Na kolejnych slajdach prezentujemy progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach AWFiS w Gdańsku w 2020 >>>>

Progi punktowe na AWFiS w Gdańsku w 2020 r. Tyle punktów trz...

Prywatne uczelnie też uwzględniają wnioski studentów

Studentów, którzy znajdą się w gorszej sytuacji materialnej wspierać chcą też prywatne uczelnie.

- Od początku trwania pandemii, a wraz z nią decyzji MNiSW o całkowitym wstrzymaniu nauczania stacjonarnego, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku za swój cel stawia zachowanie ciągłości kształcenia na jak najlepszym poziomie - zaznacza Emilia Michalska, Kanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. - W minionym semestrze program naszych studiów nie zmienił się, zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane godziny dydaktyczne.

- Pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji finansowej części naszych studentów i są wśród nich osoby, które złożyły podanie o obniżenie czesnego - dodaje. - Jednak skala tych wniosków stanowiła zaledwie 1,5% ogółu wszystkich studentów naszej Uczelni, każde z tych podań rozpatrywaliśmy i rozpatrujemy indywidualnie. Z tego powodu zwiększyliśmy przyznawaną pomoc socjalną dla osób, które znalazły się w trudnym położeniu materialnym.

Na kolejnych slajdach prezentujemy progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach UG 2020 >>>>

Progi punktowe 2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Tyle punktów ...

SWPS zaprasza studentów do pracy

O krok dalej poszedł zaś Humanistycznospołeczny Uniwersytet SWPS, posiadający swoją filię w Sopocie, który wypracował dodatkowe formy wsparcia studentów, w tym m.in. program zatrudnienia.

- Sytuacja wywołana epidemią dla części osób jest szczególnie trudna, także ze względu na pogorszenie sytuacji materialnej, dlatego na Uczelni powołaliśmy także specjalny zespół, z udziałem przedstawicieli samorządów studenckich, który wypracował dodatkowe formy wsparcia dla studentów m.in. program zatrudnienia dla naszych studentów w strukturach Uniwersytetu SWPS - tłumaczy rzecznik prasowy uczelni, Marta Komor. - Do dzisiaj wpłynęło około 240 aplikacji od naszych studentów. Dla tych, którzy spełniają kryteria naboru, mamy obecnie już ponad 50 miejsc pracy.

Na kolejnych slajdach prezentujemy progi punktowe na najpopularniejszych kierunkach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 2020 >>>>

Progi punktowe na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym 2020. Tyl...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki