Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie matury ustnej 2023? Pojawiają się petycje do MEiN. Tegoroczni maturzyści: Czujemy się jak króliki doświadczalne

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
05.05.2022 gdansk. matura z matematyki w ii liceum ogolnoksztalcaym. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
05.05.2022 gdansk. matura z matematyki w ii liceum ogolnoksztalcaym. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki Jakub Steinborn
Matury ustne mają powrócić w 2023 roku po trzyletniej, pandemicznej przerwie. Uczniowie buntują się jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu. Wskazują na niesprawiedliwość względem swoich starszych kolegów i koleżanek, a także mnóstwo reform i niewiadomych, pod znakiem których przebiegał ich proces edukacji. Likwidacja gimnazjów i brak rzetelnych materiałów dotyczących egzaminu dojrzałości w nowej formule to tylko niektóre z nich.

Spis treści

Czy w 2023 roku będzie matura ustna?

W 2023 roku zdający będą musieli obowiązkowo przystąpić do matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego. I nie ma tu znaczenia, czy mówimy o uczniach technikum, którzy idą jeszcze „starym systemem”, czy o pierwszym roczniku, który nie uczył się już w gimnazjach. Zarówno ci pierwszy, jak i ci drudzy twierdzą, że nie powinna ich obowiązywać matura ustna.

Tymczasem zgodnie z obowiązującymi zasadami egzaminy ustne, tak jak wszystkie inne obowiązkowe matury pisemne, trzeba będzie zdać na minimum 30 procent. „Te wyniki nie są brane pod uwagę, nawet przy rekrutacji na studia humanistyczne! Podobnie jest z maturą ustną z języka obcego – praktycznie nigdzie nie jest wymagana” – zaznaczają autorzy petycji. I dodają, że cała ich nauka w szkole podstawowej i średniej od początku pełna była niewiadomych.

Brak obowiązkowych matur w 2023 – tego domagają się uczniowie

Do MEiN skierowano dwa listy. Jeden z nich dotyczy uczniów, którzy w tym roku będą zdawać maturę zgodnie z nową formułą – 2023. W petycji licealiści podkreślają, że czują się jak króliki doświadczalne.

– Gdy byliśmy w szóstej klasie zostaliśmy zaskoczeni reformą edukacji, którą wprowadzono bardzo szybko, a podręczniki dla siódmej i ósmej klasy powstały w równie szybkim tempie. Podstawa programowa dotycząca pierwszych sześciu lat naszej nauki była niespójna z materiałem, który przerabialiśmy przez kolejne dwa lata edukacji – brzmi treść dokumentu.

Równie stresująca, jak nauka w ostatnich klasach szkoły podstawowej, była dla nich „podwójna” rekrutacja do szkół średnich.

– W ten sposób doświadczani przez system oświaty, znaleźliśmy się w pierwszej klasie szkół ponadpodstawowych, w których jednak nie rozpoczęliśmy nauki pod kątem nowej matury. Nie winimy nauczycieli, gdyż oni sami nie mieli możliwości dowiedzieć się, jak nowa matura miałaby wyglądać, nie przygotowano dla nich szkoleń ani materiałów – podkreślają licealiści.

Wspomniane materiały zaczęły pojawiać się bardzo późno. Najpierw uczniowie mieli szansę zapoznać się z informatorami. Dopiero pod koniec trzeciej klasy liceum mogli zobaczyć przykładowe zadania, gdy opublikowano arkusze pokazowe. W międzyczasie pojawiła się pandemia, a wraz z nią zdalne nauczanie i niepewność w związku z formą nauki.

– Straciliśmy pół roku nauki, mnóstwo lekcji i pominęliśmy mnóstwo materiału, gdyż szkoły nie były przygotowane na przejście na tryb zdalny – dodają tegoroczni maturzyści.

Reformy, pandemia, zdalne nauczanie, brak informacji na temat nowej matury to wszystko sprawia, że licealiści domagają się, by matura ustna nie była obowiązkowa.

– Jest nam bardzo przykro, że zostaliśmy w ten sposób potraktowani. Aby rzetelnie przygotować się do egzaminu z uwzględnieniem mnóstwa dodanych materiałów i zmian, które zostały nam podane praktycznie po połowie nauki w liceum, potrzebujemy bardzo dużo czasu – podkreślają w petycji. – Dlaczego fundujecie nam Państwo dodatkowy stres, wiedząc, że wymagania, którym musimy sprostać, są i tak bardzo wysokie w porównaniu do lat poprzednich?

Bez matur ustnych w 2023. Uczniowie techników chcą być traktowani sprawiedliwie

To nie pierwsza petycja skierowana do MEiN o odwołanie matur ustnych. Taki apel wystosowali także uczniowie techników, którzy czują się potraktowani niesprawiedliwie. Zaznaczają, że ich rówieśnicy, którzy uczęszczali do liceów i pisali maturę w zeszłym roku, nie musieli przystępować do matury ustnej, oni z kolei mają taki obowiązek.

– Brak zastosowania takich samych zasad w zakresie części ustnej egzaminu maturalnego dla tego samego rocznika abiturientów złamałoby zasadę równego traktowania uczniów w zakresie oświaty i dostępu do szkolnictwa wyższego określonej w art. 70 ust. 4 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w apelu skierowanym do MEiN.

Uczniowie techników zaznaczają także, że w związku z pandemią i zdalnym nauczaniem, tak samo, jak ich koledzy i koleżanki z liceum, nie mieli wielu okazji, by ćwiczyć wypowiedzi ustne na zajęciach z języka polskiego i obcego.

Petycję licealistów podpisało już ponad 28 tys. osób, a apel uczniów techników – ponad 31 tysięcy.

Matura ustna 2023. Na jakich zasadach?

W swoich listach tegoroczni maturzyści podkreślali także, że matura ustna będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż to miało miejsce przed pandemią. Oprócz pytań niejawnych pojawiła się także pula pytań jawnych, która zawiera aż 227 zagadnień. Miało być ich jeszcze więcej, ale finalnie ograniczono ten zakres.

Jak będzie wyglądała matura ustna 2023? Uczniowie mają losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury (są to pytania jawne), a drugie innych tekstów kultury (literackich, ikonicznych czy językowych).

Dalsza część egzaminu wygląda podobnie, jak na maturze od 2015 roku, a więc: zdający przygotowuje się do wypowiedzi (15 minut), wygłasza wypowiedź monologową (10 minut), a na koniec odpowiada na pytania zadawane przez egzaminatorów (5 minut).

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie będzie matury ustnej 2023? Pojawiają się petycje do MEiN. Tegoroczni maturzyści: Czujemy się jak króliki doświadczalne - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki