Nie będzie kolędy w tym roku! Biskup Jezierski podjął decyzję o wizytach duszpasterskich. Jak będą wyglądały rekolekcje adwentowe?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Biskup Jacek Jezierski wydał wskazania dotyczące adwentu i kolędy dla diecezji elbląskiej i archidiecezji gdańskiej. W zbliżającym się okresie świątecznym, ze względu na epidemię, księża nie będą odwiedzali parafian. Biskup prosi jednak wiernych, o ile jest to możliwe, o złożenie na tacę rocznej ofiary w kopercie z napisem „kolęda”.

"Rezygnujemy z kolędy 2020/2021". List biskupa do wiernych

„Czas adwentu i okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży. W związku z powyższym serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem „kolęda”) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii” - czytamy we wskazaniach biskupa Jezierskiego, które najpierw opublikowano dla diecezji elbląskiej, a następnego dnia również dla archidiecezji gdańskiej. Biskup elbląski Jacek Jezierski jest obecnie również administratorem archidiecezji gdańskiej.

Czytaj także

Pobłogosławienie domu przez osobę świecką

Biskup informuje też, że pobłogosławienia mieszkania i warsztatu pracy może także dokonać osoba świecka.

„Trzeba wówczas, aby ktoś z członków rodziny, w obecności domowników (np. w uroczystość Bożego Narodzenia lub Trzech Króli) pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla domu, o zdrowie i pomyślność dla mieszkańców i pokropił główne pomieszczenia wodą święconą. W gospodarstwie rolnym można również pobłogosławić zwierzęta” - podaje biskup.

Rekolekcje adwentowe 2020 online

Biskup Jezierski zachęca też do udziału w rekolekcjach adwentowych transmitowanych za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz do udziału we Mszy św. w kościołach, także poza niedzielą, a także do spowiedzi przed świętami Bożego Narodzenia, o ile będzie to możliwe. Prosi też, aby księża tam gdzie to będzie uzasadnione, zorganizowali więcej Mszy św. w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia.

Czytaj także

Chorzy na Covid-19 w szpitalach bez dostępu do sakramentów

Odniósł się też do osób chorych w szpitalach, przebywających na oddziałach covidowych. Te osoby nie mają dostępu do sakramentów świętych, często nie mogą przystąpić do Komunii świętej, ani się wyspowiadać. Co mogą więc zrobić?

„Powinni w sytuacji dla siebie trudnej wzbudzać żal za grzechy (za popełnione zło) w takiej np. formie: Boże mój, Panie Jezu, żałuję z miłości ku Tobie. Powinni też wzbudzać akt ufności w Bożą dobroć i miłosierdzie, np. słowami: „Jezu ufam Tobie”. Mogą też wyrażać swoją miłość do Boga, np. słowami: Boże choć Cię nie pojmuję (tzn. nie rozumiem do końca), to jednak nad wszystko miłuję. Papież Franciszek udzielił dotkniętym epidemią , tj. chorym i tym, którzy się nimi zajmują, łaski odpustu zupełnego. Można go uzyskać kierując modlitwę ku Chrystusowi ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu” - wyjaśnia biskup.

Co z komunią św.? Zalecenie biskupa Jezierskiego

Biskup poprosił też, aby księża i szafarze nadzwyczajni udzielali Komunii św. w maseczkach.

„Jest prawem wiernych świeckich wybór sposobu przyjęcia Komunii: albo do ust, albo na rękę. Jeśli jest jeden udzielający, najpierw udziela Komunii na rękę, a później do ust. Trzeba o tym poinformować wiernych przed obrzędem komunijnym” - dodaje biskup Jezierski w komunikacie.

Czytaj także

Co z kolędami w diecezjach gdańskiej i pelplińskiej ?

Nie ma jeszcze wskazań biskupa Ryszarda Kasyny dotyczących kolęd i okresu świątecznego dla diecezji pelplińskiej.

Natomiast Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Pelplinie zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach adwentowych, które odbędą się pod hasłem „Życiowe rekolekcje”. Nauki będą publikowane w terminie 29 listopada – 2 grudnia na stronach internetowych: nacalyswiat.pl, diecezja-pelplin.pl i radioglos.pl oraz na kanale YouTube.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MM

W diecezji gdańskiej będzie podobnie? Nie chcę już więcej widywać politycznych sukienkowych "braci w wierze" w swoim domu. Kontakt online z kościołem PiS-katolickim jest mi wystrczający by od czasu do czasu spotkać księdza katolickiego z wiarą prowadzącego mszę.

G
Gość

"Roczna ofiara" w czasach epidemii? Nie wierzę.

Dodaj ogłoszenie