Nie będzie kary za lobelię

  Nie będzie kary za lobelię

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lobelia - wyjątkowa w Polsce i Europie roślina rosnąca w wodach podbytowskiego jeziora Jeleń - została zniszczona i to na zlecenie urzędników.
  Jezioro Jeleń jest oczkiem w głowie bytowian. To zbiornik o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Nie wolno tam prowadzić gospodarki rybackiej, budować domków letniskowych bliżej niż 100 metrów od brzegu, używać sprzętu o napędzie spalinowym, a nawet nurkować. Wszystko po to, aby chronić lobelię. Nic więc dziwnego, że kiedy jeden z bytowskich wędkarzy, spacerując brzegiem jeziora, zobaczył tajemniczą brunatną plamę, od razu podniósł alarm.

  - Wyglądało to, jakby po powierzchni pływała olbrzymia plama oleju. Ciągnęła się na całej długości "dzikiej" plaży - opowiada.

  Wędkarz powiadomił bytowską straż pożarną. Od razu na miejscu pojawiła się grupa chemiczna. Strażacy próbowali ustalić, co to za substancja, aby w razie niebezpieczeństwa szybko ją zneutralizować.

  - Plama ciągnęła się na długości 100 metrów i miała około metra szerokości - mówi Stefan Pituch, zastępca komendanta bytowskiej straży pożarnej. - Nie był to jednak, na szczęście, olej ani też żadna inna szkodliwa substancja.

  Dzień wcześniej strażacy z OSP w Pomysku Wielkim, na zlecenie urzędników, przepompowywali wodę ze stawu, który znajduje się po drugiej stronie drogi. Wtedy też do jeziora dostały się różne odpady organiczne, które utworzyły oleistą plamę.

  - Musieliśmy obniżyć stan wody w stawie, aby pod jezdnią wykonać przepust, który przed rokiem się zapadł - wyjaśnia Leszek Waszkiewicz zastępca burmistrza. - Woda z tego stawu musi mieć odpływ. Zadanie wypompowania wody zleciliśmy strażakom z OSP w Pomysku Wielkim.

  Nikt jednak nie zauważył, że podczas przepompowywania wody została zniszczona lobelia - roślina od lat chroniona w tym jeziorze. Po powierzchni pływały znaczne jej ilości.

  - Nie możemy jej ponownie zasadzić. Sama musi się rozrosnąć - zaznacza Marcin Chac, kierownik Wydziału Spraw Rolnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytowie. - Jezioro szybko powinno wrócić do pierwotnego stanu.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo