Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bądźmy obojętni na osoby bezdomne. W Gdańsku ponad 500 z nich trafiło do schronisk

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Zimno, a zwłaszcza siarczysty mróz ostatnich dni to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich bez dachu nad głową. Gdański magistrat, policja, służby i Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta apelują, by nie być obojętnym wobec osób bezdomnych, bowiem pierwszym krokiem do pomocy, a czasem nawet uratowania życia może oznaczać sama informacja.

- Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególną uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe, miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Dzielnicowi współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni. Kontrolowane przez policjantów miejsca nie są przypadkowe - zastrzega asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego w Gdańsku.

Jak tłumaczy, lista miejsc niemieszkalnych w stolicy Pomorza, z których zdarza się, że korzystają osoby bezdomne, liczy aż 218 pozycji. To lokalizacje, które policjanci wspólnie z pracownikami MOPR oraz ze streetworkerami z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie nanieśli na mapę jesienią 2020 roku, podczas wspólnych patroli.

Miejsca są nieregularnie – o różnych porach dnia i nocy sprawdzane przez funkcjonariuszy, którzy apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych czy piwnicach.

Opuszczony budynek kolejowy też stanowi czasem schronienie bezdomnych. Para bezdomnych, dla niepoznaki, od środka "zamontowała" tekturę w dziurach po oknach. Z zewnątrz widać, że to pustostan; trudno się domyślić, że w środku przebywają ludzie.

Tak żyją bezdomni. Czasami wierzyć się nie chce, że tak możn...

- Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy, czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny, sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu, zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie, sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna – tłumaczy asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, który uczula na to jak dużym zagrożeniem są niskie temperatury.

Policjanci zachęcają także do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie – korzystając ze smartfona czy komputera zaznaczyć można na planie „osoba bezdomna wymagająca pomocy”

"To niejedyna „apka” pozwalająca zlokalizować i pomóc najuboższym. O stosowanej na co dzień, pionierskiej w skali kraju i prostej w obsłudze aplikacji ARRELS, do której ściągnięcia zachęcają gdańscy streetworkerzy z Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, więcej przeczytasz tutaj. ;nf[/a]

Ponad 500 osób bezdomnych w placówkach w samym Gdańsku

Władze Gdańska poinformowały w poniedziałek 18.01.2021 roku, że tylko w miniony weekend do placówek noclegowych zgłosiło się aż 25 nowych osób w kryzysie bezdomności. Na łączną liczbę miejsc noclegowych na poziomie 720, wolnych pozostaje jeszcze ok. 180.

Innym sposobem pomocy stosowanym w mieście jest autobus SOS, w którym można otrzymać ciepłą zupę na wynos, ciepłą odzież -jak czapki, kurtki, rękawiczki czy swetry, zasięgnąć informacji lub pomocy medycznej. Więcej na temat inicjatywy pisaliśmy tutaj.

Autobus SOS w Gdańsku pomaga bezdomnym

Autobus SOS kursując po Gdańsku pomaga osobom potrzebującym....

Jak się dowiadujemy, informacje o osobach w kryzysie bezdomności należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), a także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
Podczas tego trudnego okresu nikt nie zostanie bez pomocy i na wsparcie liczyć mogą także osoby pod wpływem alkoholu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki