Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neurochirurdzy z „Kopernika”: Najnowszej generacji sprzęt do endoskopii pozwoli nam przeprowadzać najtrudniejsze operacje kręgosłupa

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
– Cały zestaw do endoskopowej chirurgii kręgosłupa składa się de facto z trzech endoskopów, które w sumie umożliwiają dostęp z każdej strony do zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową fragmentu kręgosłupa – z tyłu, z boku, a trzeci wykorzystywany jest do operacji stenozy kanału kręgowego – tłumaczy dr Wojciech Wasilewski, neurochirurg (na zdj.)
– Cały zestaw do endoskopowej chirurgii kręgosłupa składa się de facto z trzech endoskopów, które w sumie umożliwiają dostęp z każdej strony do zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową fragmentu kręgosłupa – z tyłu, z boku, a trzeci wykorzystywany jest do operacji stenozy kanału kręgowego – tłumaczy dr Wojciech Wasilewski, neurochirurg (na zdj.) Materiały własne
Supernowoczesny sprzęt do zabiegów endoskopowych w obrębie kręgosłupa trafił do jednego z najlepszych ośrodków neurochirurgicznych w kraju, czyli do Oddziału Neurochirurgii w gdańskim Szpitalu im. Kopernika. Przeprowadzane z jego pomocą operacje pozwolą uwolnić od bólu pacjentów cierpiących z powodu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, i przywrócić możliwość poruszania się seniorom przykutym dziś do fotela lub łóżka. Takiego sprzętu do operacji endoskopowych nie ma na Pomorzu żaden inny szpital. Najbliższy ośrodek, który może pochwalić się jego posiadaniem, znajduje się w Poznaniu.

Ten sprzęt pozwoli przeprowadzać nawet najtrudniejsze operacje kręgosłupa! Trafił do Szpitala im. Kopernika w Gdańsku

O zakup tego obecnie najlepszego na świecie zestawu do operacji kręgosłupa, składającego się z trzech endoskopów, neurochirurdzy z Kopernika starali się od dawna,

– Wreszcie się udało ! – cieszy się prof. Wojciech Kloc, szef neurochirurgii. – Nowoczesna aparatura umożliwi nam przeprowadzanie skomplikowanych, najtrudniejszych operacji u osób cierpiących z powodu różnych schorzeń degeneracyjnych kręgosłupa, których nie dało się skutecznie leczyć żadną inną metodą.

– Dzięki zastosowania endoskopii operacje kręgosłupa będą jeszcze mniej uraźne niż do tej pory stosowane operacje mikrochirurgiczne, uznawane za „złoty standard”. Za pomocą endoskopu będziemy mogli nie tylko usuwać wypadnięte dyski, ale również poszerzać stenozy (czyli zwężenia) kanału kręgowego w odcinku szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym.

Dzięki technice endoskopowej operator będzie miał możliwość szybkiego dojścia przez pięciomilimetrowe nacięcie w skórze i ciele pacjenta do dysków znajdujących się w kanale kręgowym oraz w otworze międzykręgowym, co podczas klasycznej operacji bywa bardzo trudne. Endoskop dotrze głębiej i w miejsca niedostępne dla innych technik operacyjnych.

Jak działa zestaw do operacji kręgosłupa?

– Cały zestaw do endoskopowej chirurgii kręgosłupa składa się de facto z trzech endoskopów, które w sumie umożliwiają dostęp z każdej strony do zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową fragmentu kręgosłupa – z tyłu, z boku, a trzeci wykorzystywany jest do operacji stenozy kanału kręgowego – tłumaczy dr Wojciech Wasilewski, neurochirurg z zespołu prof. Kloca.

– Pojedynczy endoskop składa się z tzw. płaszcza, czyli tuby, w której przechodzi światłowód, przesyłający obraz z operowanego miejsca na zewnątrz, oraz z kanałów roboczych. W kanałach umieszcza się narzędzia – metalowe, sztywne, które są obecnie tak doskonale zrobione, że np. mogą na końcu zginać, co pozwala operatorowi na ruch w bardzo dużym zakresie. Specjalna pompa ssąco-tłocząca przez cały czas czyści urządzenie optyczne, by operator widział, co robi. Natomiast urządzenie do koagulacji, tzw. diatermia, nie wytwarza termicznego ciepła, a zamyka krwawiące naczynie za pomocą prądu określonej częstotliwości, co powoduje, że się ono obkurcza, a nie ulega zniszczeniu.

– Trzeci endoskop jest trochę grubszy od pozostałych, co umożliwia umieszczenie w nim wiertła i wyszlifowanie zwyrodniałych kości i stawów uciskających struktury nerwowe, w celu poszerzenia zwężonego kanału kręgowego. Dotychczas jedyną metodą leczenia kostnej stenozy była trudna, otwarta operacja.

Supernowoczesny sprzęt do zabiegów endoskopowych już jest. Teraz szkolenia

Zanim neurochirurdzy ze Szpitala im. Kopernika „naprawią” chory kręgosłup pierwszego pacjenta za pomocą techniki endoskopowej, lekarze i pielęgniarki zostaną przeszkoleni oraz uzyskają wymagane przez producenta certyfikaty.

– Nasz zespół ma już pewne doświadczenie w zabiegach endoskopowych – zastrzega prof. Wojciech Kloc. – Wiele lat temu zoperowaliśmy tą metodą kilkudziesięciu pacjentów cierpiących z powodu dyskopatii z tzw. dojścia tylno-bocznego. Endoskop wypożyczyła nam wówczas jedna z firm, które je produkują. Nie mniej jednak, będziemy się szkolić, choćby ze względu na to, że czym innym jest operowanie przez mikroskop, czym innym – przez endoskop.

– Cały zestaw do endoskopowej chirurgii kręgosłupa składa się de facto z trzech endoskopów, które w sumie umożliwiają dostęp z każdej strony do zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową fragmentu kręgosłupa – z tyłu, z boku, a trzeci wykorzystywany jest do operacji stenozy kanału kręgowego – tłumaczy dr Wojciech Wasilewski, neurochirurg (na zdj.)

Neurochirurdzy z „Kopernika”: Najnowszej generacji sprzęt do...

Cały zestaw do endoskopowych operacji kręgosłupa kosztował 600 tys. zł. Udało się go kupić dzięki pomocy sponsora – firmy Lotos, który przekazał na ten cel połowę tej kwoty, oraz działającego przy oddziale Stowarzyszenia „Neurochirurgia Pomorska”, skupiającego jego przyjaciół, społeczników i byłych pacjentów, którzy po leczeniu neurochirurgicznym odzyskali zdrowie i „dostali drugie życie”.

Rocznie neurochirurdzy ze Szpitala im. Kopernika wykonują ok. 2 000 operacji, z czego połowę stanowią właśnie zabiegi w obrębie kręgosłupa. Takiego sprzętu do operacji endoskopowych nie ma na Pomorzu żaden inny szpital. Najbliższy ośrodek, który może pochwalić się jego posiadaniem, znajduje się w Poznaniu.

Stowarzyszenie „Neurochirurgia Pomorska”

Wspiera w osamotnieniu, chorobie i cierpieniu osoby ze schorzeniami układu nerwowego. – Jesteśmy obecni, oferujemy czas i życzliwą uwagę tym, którzy utracili nadzieję. Z Twoją pomocą będziemy mogli uczynić więcej, działać lepiej i skuteczniej! Udzielając nam pomocy, pomagasz osobom chorym, żyjącym w ubóstwie, i wszystkim tym, którzy wymagają wsparcia. Prosimy w wpłaty na rzecz stowarzyszenia.

Możesz przekazać nam 1% podatku, wesprzeć darowizną lub zostać sponsorem.

Stowarzyszenie „Neurochirurgia Pomorska” w Gdańsku jest Organizacją Pożytku Publicznego. Oznacza to, że co roku mogą Państwo przekazać 1% swojego podatku i wesprzeć działania stowarzyszenia. Przekazanie jednego procenta fiskusowi jest bardzo proste.

W odpowiednim miejscu w deklaracji podatkowej wystarczy wpisać nr KRS stowarzyszenia (0000265567) oraz wyliczyć kwotę do przekazania. Nawet najmniejsza kwota jest dla nas warta miliony!! A może masz inny pomysł? Skontaktuj się z nami, aby nam o nim powiedzieć. Każda pomoc jest dla nas bezcenna. Serdecznie dziękujemy za ofiarność.

PKO BP 68102018110000000201168392

Stowarzyszenie „Neurochirurgia Pomorska”, ul. Wajdeloty 13, 80-437 Gdańsk

Już po raz czwarty prof. Peter Neligan, jeden z najlepszych chirurgów plastycznych na świecie, szef Centrum Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego w Seattle  przyleciał do Gdańska by  w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w szpitalu im. Mikołaja Kopernika  przeprowadzać arcy trudne zabiegi rekonstrukcji nerwu twarzowego.

Światowej sławy chirurg dzięciecy operuje gdańskim szpitalu....

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki