Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nazistowski naukowiec Adolf Butenandt nie jest już patronem gdańskiego tramwaju

Karol Merk
Karolina Misztal
Po Gdańsku jeździł tramwaj, którego patronem był nazistowski naukowiec. Adolf Butenandt, dawny profesor Politechniki Gdańskiej, laureat Nagrody Nobla, został w 2011 roku patronem tramwaju PESA Swing o numerze 1031. Ostatnio spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje poinformowała, że naukowiec nie jest już patronem.

Po środowym materiale „Wiadomości” TVP 1 zarząd Gdańskich Autobusów i Tramwajów usunął profesora Adolfa Butenandta z listy patronów tramwajów. Zaistniała sytuacja miała wynikać z niedostatecznej wiedzy historycznej w momencie nadawania nazwy.

Profesor Adolf Butenandt za odkrycie estrogenu, testosteronu i progesteronu otrzymał w 1939 r. Nagrodę Nobla. W 1994 r. Politechnika Gdańska, na której wykładał, przyznała mu tytuł doktora honoris causa. Ponad 10 lat później na jaw wyszedł fakt, że profesor podpisał się pod przysięgą wierności Adolfowi Hitlerowi i współpracował z Josefem Mengele. Wtedy ówczesny rektor politechniki zapowiedział cofnięcie tytułu Butenandtowi – co od 2005 r. się jeszcze nie wydarzyło.

Ta sytuacja pokazuje, że o nazistowskiej przeszłości profesora było wiadomo. Mimo wszystko w 2011 r. Adolf Butenandt został patronem jednego z gdańskich tramwajów.

Rzeczniczka GAiT Alicja Mongird w rozmowie z telewizją publiczną tłumaczyła, że wpisanie go do listy patronów wynikało z niewiedzy o nazistowskim życiorysie Butenandta. Jednak historyk, profesor Wiesław Wysocki w materiale TVP stwierdził, że jest to skutek antypolskiej i proniemieckiej polityki prowadzonej przez władzę Miasta Gdańska.

Ta „dziwna” polityka historyczna ma polegać na odwoływaniu się do historii Wolnego Miasta Gdańska, w którym przed wojną w większości mieszkała ludność narodowości niemieckiej.

– To bzdury. Żyjemy w XXI wieku i podsycanie antyniemieckich resentymentów najdelikatniej mówiąc niemądre i nie z tej epoki. Nie można do tego na poważnie się odnosić – komentował zarzuty prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – Kto w 1999 roku rozpoczął tradycję upamiętniania 1 września na Westerplatte? Kto zorganizował upamiętnienie rocznicy „operacji polskiej”? Ja swojej polskości i patriotyzmu nie muszę udowadniać. TVP wyciąga jakieś szczegóły, a nie zwraca uwagi na całość – dodaje.

Rzeczniczka spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Alicja Mongird w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" potwierdziła, że nazistowski naukowiec nie jest już patronem tramwaju oraz, że nie wybrano jeszcze jego następcy.

Tramwaj im. ks. Franciszka Rogaczewskiego

Uroczyste nadanie gdańskiemu tramwajowi imienia księdza Franciszka Rogaczewskiego:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki