Powstało w wyniku konferencji pokojowej po I wojnie światowej, odbywającej się w Wersalu. Konferencja ta rozpoczęła się 18.I.1919, jej celem było ustanowienie nowych granic europejskich państw, oraz m.in. sprawa przynależności Gdańska. Stanowisko Polski domagało się przyłączenia Gdańska do Polski, jako „okna na świat". Francuzi popierali polskie starania, jednakże Wielka Brytania i Stany Zjednoczone były przeciwne wpływom francuskim. Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George, poprzez skuteczne zabiegi dyplomatyczne, doprowadził do utworzenia wolnego miasta. Było to zgodne z zasadą brytyjskiej polityki zagranicznej umiędzynarodawiania ważnych portów i zdobywania koncesji handlowych.
W WM Gdańsku istniał pluralizm polityczny, system republikański, w jakim zostało ono stworzone sprzyjały rozwijaniu się myśli polityczno-społecznej. Od samego początku istniało wiele partii politycznych. Spośród nich najważniejsze były ruchy nacjonalistyczne i socjaldemokratyczne. Szczególnie agresywną i rewizjonistyczną postawę wykazywała Niemieckonarodowa Partia Ludowa (Deutschenationale Volkspartei). Przy dużym rozdrobnieniu sił politycznych władza spoczywała w rękach nacjonalistów i centroprawicy.
Po przeprowadzeniu zmiany konstytucji Gdańska i zatwierdzeniu jej przez Ligę Narodów 9.IX.1930, powstała koalicja centrum i liberałów. Prezydentem został Ernst Ziehm z Niemieckonarodowej Partii Ludowej. Uzyskano również poparcie rosnących w siłę hitlerowców z NSDAP (Nationalsozialistishe Deutche Arbeitpartei). Rządy te trwały do maja 1933 kiedy hitlerowcy zażądali nowych wyborów. Od tego czasu to oni wiedli prym w Wolnym Mieście Gdańsk i coraz bardziej popychali je ku wojnie.
Źródło zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
- Niesamowite hydroplany na Pomorzu. Te samoloty były chlubą regionu! ZDJĘCIA
- Marynarka Wojenna II RP w kolorze - archiwalne zdjęcia
- Tak wyglądał najstarszy gdański dworzec, dzisiaj niewiele z niego zostało...
- Gdańsk Brzeźno - to tu było uzdrowisko starsze niż w Sopocie. Archiwalne zdjęcia
- Zamarzający Bałtyk, oblodzone miasta. Kiedyś to były zimy! Zobacz archiwalne zdjęcia!
- Gdańsk też ma swój Barbakan! Zobacz, jak zmieniał się przez stulecia
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca