reklama

Nawet 1000 zł kary za niezarejestrowanie w terminie pojazdu zakupionego po 1 grudnia 2019 roku [NOWE PRZEPISY OD 1 STYCZNIA]

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Zaktualizowano 
Przemysław Świderski
Od 1 stycznia 2020 r. na załatwienie formalności związanych np. z przerejestrowaniem zakupionego przez nas używanego samochodu będziemy mieli 30 dni. Niedotrzymanie tego terminu może nas słono kosztować - od 200 do nawet 1000 zł. Przepisy dotyczą umów zawartych po 1 grudnia 2019.

Zmiany związane są z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska, przyjętej latem tego roku. Warto zwrócić uwagę, że w obecnie obowiązujących przepisach kodeksu drogowego, właściciel zarejestrowanego pojazdu ma tylko obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu samochodu. Często jest on ignorowany przez kierowców, bo nie było wprost przewidzianych sankcji za jego niedotrzymanie. Od nowego roku kary mają zdyscyplinować pod tym względem właścicieli pojazdów.

- Zakłada się, że taki instrument prawny przyczyni się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie czy też ustawowego terminu zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym - uzasadniał w projekcie resort.

Nowe przepisy od 2020 roku w rejestracji samochodów

Nowe przepisy mają uporządkować m.in. dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szacuje się bowiem, że w bazie CEPiK liczącej ok. 24 mln pojazdów, blisko 1/4 z nich to takie, które od dawna mają innych właścicieli niż wynika to z ewidencji lub w ogóle zniknęły z dróg.

Zwracała na to uwagę Komisja Europejska, która przy okazji wytknęła Polsce, iż po naszych drogach jeździ cała masa pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, podczas gdy ich faktycznymi właścicielami są obywatele naszego kraju.

Wspomniany 30-dniowy termin dokładnie liczony będzie od dnia:

  • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP z rynku wtórnego;
  • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium RP z innego państwa członkowskiego.

30 dni na złożenie wniosku o rejestrację będzie mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.

Co bardzo ważne choć przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020, to kary będą dotyczyły umów zawartych po 1 grudnia 2019 r. Nakładane będą one w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu.

W Gdańsku zarejestrować pojazd można także w soboty

Urzędnicy z gdańskiego wydziału komunikacji przypominają, że wszelkie formalności związane z rejestracją pojazdów można w stolicy Pomorza załatwić także w dwie soboty w miesiącu w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 2 przy ul. Milskiego 1. W grudniu będzie to możliwe w najbliższą - 7.12 oraz 21.12. W ciągu czterech godzin sobotniego funkcjonowania ZOM 1 (godz. 9-13) średnio udaje się obsłużyć ok. 170 osób.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie