Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawałnica znów szaleje w powiecie wejherowskim. Strażacy interweniowali już ponad 40 razy | ZDJĘCIA

Artur Baran
Artur Baran
Silny wiatr nie odpuszcza i znów daje się we znaki mieszkańcom powiatu wejherowskiego. W poniedziałek (20 lutego 2023 r.) w południe wichura powróciła. Zaledwie w przeciągu kilku godzin strażacy interweniowali już ponad 40 razy (stan na godz. 19) m.in. w Rumi, gm. Gniewino i gm. Szemud.

W poniedziałek (20.02.2023 r.) silne wiatry wróciły i dają się we znaki mieszkańcom powiatu wejherowskiego. Jak na razie strażacy odnotowali łącznie ponad 40 interwencji (stan na 20 luty 2023 r. godz. 19). Większość ze zgłoszeń dotyczyła powalonych drzew (m.in. na drogi, lampy uliczne, domy, linie energetyczne) i połamanych konarów.

Strażacy podejmowali interwencje m.in. w:

  • Rumi,
  • gm. Gniewino (Rybno)
  • i gm. Szemud (Dobrzewino, Rębiska, Kielno).

Niż Willy dotarł nad Pomorze. Taka będzie prognoza pogody

Układ niżowy Ulf przestał doskwierać mieszkańcom Pomorza i marynarzom ze statków na Bałtyku, ale tuż za nim, niemal w identycznej konfiguracji, nadciąga kolejny niż, nazwany Willym.

Od poniedziałku 20 lutego odczuwamy jego skutki.

- Mimo tego, że Willy raczej nie osiągnie siły orkanu spodziewany jest sztorm z kierunków zachodnich. I to nie byle jaki bo do około 10 stopni w skali Beauforta. Jest to wiatr osiągający nad otwartymi wodami prędkości 88 - 102 km/h. Najbardziej wietrznie zapowiada się ponownie na linii Darłowo - Ustka - Hel. W poniedziałek będzie wiać, szczególnie mocno pomiędzy godzinami 12 - 18:00. Silniejszy wiatr da się odczuć również w innych regionach poza Pomorzem – tłumaczył Piotr Kowalkowski z portalu Info Meteo Północ PL.

Kowalkowski wyjaśnił ponadto „mechanikę” nadciągających z zachodu wichur, z którymi mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym (orkany Nadia i Zeyntep) czy niedawny Ulf. Także to, jak oddziałowuje na Pomorze.

- Zachodni kierunek wiatru najbardziej smaga plaże Wybrzeża Słowińskiego, rozchodząc się następnie po wzniesieniach kaszubskich, docierając do Trójmiasta, następnie ześlizgując się nad Zatokę Gdańską, Zatokę Pucką w kierunku Helu. W przypadku sztormów z zachodu wzgórza morenowe powodują jego zaostrzenie. Dlatego Mierzeja Wiślana, czy Żuławy ostatecznie notują poryw słabszy z uwagi topograficzną depresję. Wiatr nasila się później nad Wysoczyznami Warmińskimi ale nie osiąga takich porywów jak nad samym morzem – mówi meteorolog.

Kowalkowski zaznacza ponadto, że Willy, choć nieco słabszy od Ulfa, może stanowić większe zagrożenie. O niedawna wichura miała miejsce w warunkach „czystego nieba”, bez opadów, to Willy’emu będą towarzyszyć opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Opad, rozpędzony do 80 km/h może być niebezpieczny dla infrastruktury np. energetycznej i drzew.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki