Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej...

  Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy na Pomorzu 11-12.08.2017. Zginęło pięć osób [wideo,zdjęcia]

  as

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mija pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy, która przeszła między innymi przez województwo pomorskie w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. W jej wyniku śmierć poniosło pięć osób, w tym dwie harcerki przebywające na obozie w okolicach miejscowości Suszek. Straty po nawałnicy na Pomorzu wyniosły 27 mln zł.
  Rocznica nawałnicy na Pomorzu 2017. Zginęło 5 osób
  Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy na Pomorzu 11-12.08.2017Zdjęcia sprzed roku i dzisiejsze - rok po tragedii
  1/52

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Nawałnica w Polsce 2017  Przez Polskę 11 i 12 sierpnia 2017 roku przeszły katastrofalne w skutkach nawałnice. Była to burza wielokomórkowa typu bow echo o długości 300 km, która spowodowała śmierć 6 osób.

  Najgwałtowniejsza burza przeszła w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Prędkość wiatru w porywach podczas przejścia tego układu osiągała 120 km/h, a punktowo przekraczała nawet 150 km/h.

  Największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim oraz pomorskim, a także w wielkopolskim. Ogółem oszacowane straty w zniszczonych budynkach to ponad 250 milionów złotych.

  Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy na Pomorzu 11-12.08.2017

  Zdjęcia sprzed roku i dzisiejsze - rok po tragedii Piotr Hukało  Nawałnica na Pomorzu 11-12 sierpnia 2017  Nawałnica spustoszyła Pomorze. Największe straty materialne odnotowano w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim i lęborskim.

  Na Pomorzu nawałnica spowodowała śmierć pięciu osób. Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Suszek, w powiecie chojnickim. Zginęły dwie nastoletnie harcerki w wieku 13 i 14 lat z województwa łódzkiego, które przebywały w Suszku na obozie harcerskim. 22 innych harcerzy zostało rannych.  "Najbardziej zapamiętam głuchą ciszę". Policja publikuje nagranie z akcji w Suszku
  Nawałnicy, która przeszła nad powiatem chojnickim nie przeżył również 29-letni mężczyzna, mieszkaniec Warszawy, który wypoczywał na polu namiotowym w okolicach miejscowości Małe Swornegacie. Na namiot, w którym przebywał runęło drzewo.

  W Konarzynach 56-letnia kobieta została przygnieciona przez komin domu, na który również runął wiatrołom.

  Piąta ofiara śmiertelna burzy to mężczyzna w wieku 48 lat, który wyszedł, aby usunąć przeszkodę sprzed samochodu w okolicach Zapory-Mylofu. Również na niego przewróciło się drzewo.

  Skutki nawałnicy były też bardzo odczuwalne w miejscowości Rytel w powiecie chojnickim. Sołectwo Rytel zostało spustoszone przez wichurę, która zniszczyła ok. 100 domów i powaliła 9 tys. ha lasu, co spowodowało spiętrzenie wody w Brdzie.

  Skutki nawałnicy na Pomorzu 11/12.08.2017: Rytel Zarzecze [zdjęcia]

  Nawałnica na Pomorzu: Wojsko pomaga strażakom w Rytlu [ZDJĘCIA]

  Nawałnica 2017 na Pomorzu. Pierwsza rocznica tragicznej nawałnicy na Pomorzu 11-12.08.2017

  Zdjęcia sprzed roku i dzisiejsze - rok po tragedii Piotr Hukało  Nawałnica na Pomorzu 2017- straty  Oszacowane w województwie pomorskim straty w budynkach mieszkalnych, gospodarczych i mieniu komunalnym wyniosły 27 mln zł. Na obszarze podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku zniszczeniu uległo od 30 do 36 mln drzew, czyli blisko 10 tys. hektarów lasu.  Na terenach o największych zniszczeniach ogłoszono stan siły wyższej o zasięgu ponadlokalnym oraz powołano zespoły kryzysowe, które zajęły się organizacją i koordynacją działań zmierzających do zabezpieczenia tych terenów przed szkodnictwem leśnym, a także uprzątnięciem powalonych drzew z dróg leśnych oraz przeprowadzeniem dokładnej inwentaryzacji szkód. Oszacowano, że uprzątnięcie powalonych drzew zajmie 2 lata.

  Do likwidacji skutków nawałnic zostało skierowane wojsko. Nie wprowadzono jednak stanu klęski żywiołowej.


  Sprawdź na interaktywnej mapie miejsca, zniszczone przez żywioł

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo