Naukowcy bliżej Kopernika

Natasza JatczyńskaZaktualizowano 
Badania georadarowe przeprowadzono w styczniu<br>
Badania georadarowe przeprowadzono w styczniu Anna Arent-Mendyk
Znane są już wyniki badań georadarowych, przeprowadzonych na początku roku we Fromborku.

Naukowcy sprawdzają, gdzie się znajdowało miejsce, z którego Kopernik prowadził obserwacje nieba. Teraz mają podstawy do rozpoczęcia wykopalisk. Georadar wskazał dwie prawdopodobne lokalizacje.

Przypomnijmy. Pod koniec stycznia br. zbadano teren przy kanonii św. Stanisława we Fromborku. Poszukiwano pozostałości pavimentum, czyli podestu używanego przez astronoma. Ponad miesiąc trwało opracowywanie wyników tego badania.

- Dokumentacja została nam przekazana. Wyniki wskazują na dwie lokalizacje pavimentum - mówi Szymon Drej z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. -Badania te nie dają stuprocentowej pewności. Mogą to być na przykład fragmenty fundamentów dawnych zabudowań gospodarczych. Istnieje jednak duża szansa - dodaje Piotr Lamparski, geofizyk i geomorfolog z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Toruniu.

Sam teren badań nie został wyznaczony przypadkowo. Kanonię św. Stanisława wybudowano w 1564 roku, na fundamentach domu, w którym Kopernik mieszkał kilkadziesiąt lat wcześniej.

- Jest więc prawdopodobne, że astronom ustawił pavimentum w ogrodzie, przy swoim mieszkaniu. Na pewno nie prowadził obserwacji z ganku wieży, jak twierdzą niektórzy. To absurd, tam nie zmieściłby nawet swoich instrumentów - twierdzi profesor Jarzy Sikorski, historyk, znawca dziejów Kopernika. - Na korzyść lokalizacji przy kanonii św. Stanisława świadczą również zapiski historyczne, np. relacja z wizyty Eliasza Cimbera, asystenta Tychona de Brache, który odnalazł elementy jednego z instrumentów astronoma.

Marszałek nie zdecydował jeszcze, czy i kiedy we wskazanych miejscach rozpoczną się badania archeologiczne.

- Szacujemy koszt podjęcia dalszych badań - dodaje Szymon Drej. - Jeśli wejdą tam archeolodzy, chcielibyśmy, aby stało się to jeszcze w tym roku, przed planowanym na 2010 r. uroczystym pochówkiem szczątków Kopernika.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie