Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel z Tczewa z prestiżowym wyróżnieniem! Wojciech Rinc został Honorowym Profesorem Oświaty

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
gov.pl
Dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie - Wojciech Rinc został Honorowym Profesorem Oświaty. To wielkie wyróżnienie przyznawane jest tylko najlepszym pedagogom w kraju. Elitarny tytuł odebrał osobiście z rąk ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

- Wojciech Rinc znalazł się wśród zaledwie dwudziestu czterech nauczycieli z całego kraju, którzy w tym roku zostali odznaczeni tym zaszczytnym tytułem. Uroczystość nadania tytułu Honorowego Profesora Oświaty odbyła się w gmachu kancelarii prezesa rady ministrów 13 października podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Udział w nich wziął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceministrowie: Dariusz Piontkowski, Wojciech Murdzek i Włodzimierz Bernacki - przekazało starostwo powiatowe w Tczewie.

Tytuł honorowego Profesora Oświaty przyznawany jest najwybitniejszym pedagogom. Nadaje go minister edukacji narodowej na wniosek kapituły do spraw profesorów oświaty, która przy wyborze w szczególności bierze się pod uwagę osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w pracy z uczniami, wyniki uczniów nauczyciela uzyskiwane ze sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, osiągnięcia uczniów uzyskiwane w konkursach, turniejach i olimpiadach, dzielenie się z innymi nauczycielami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, umiejętność mobilizacji uczniów do pracy nad własnym rozwojem. Kapituła bierze także pod uwagę szczególne osiągnięcia nauczyciela związane z wykonywaniem zawodu nauczyciela, takie jak opracowanie własnego programu nauczania, uznany dorobek zawodowy, znaczący udział w przygotowaniu zawodowym przyszłych nauczycieli, a także publikacje dotyczące oświaty i problematyki edukacyjnej. Poza tym, aby zostać profesorem oświaty trzeba mieć co najmniej 20-letni staż pracy w zawodzie, w tym 10-letni jako nauczyciel dyplomowany.

Warto dodać, że Wojciech Rinc został drugim pedagogiem na terenie tczewskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku, obdarzonym tak dużym wyróżnieniem. Pierwszym był historyk, nauczyciel i długoletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie - Kazimierz Ickiewicz, który otrzymał ten tytuł w 2011 roku.

Osiągnięcia

Wojciech Rinc swoją pedagogiczną pracę zawodową rozpoczął od 01.12.1982 r. jako nauczyciel w szkole podstawowej w Pucku. W roku 1988 podjął pracę nauczyciela w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, a od 2000 r. pełni funkcję dyrektora tej placówki W trakcie dotychczasowej pracy pedagogicznej wyróżnia się jako wielki przyjaciel dziecka, przewodnik życiowy i doradca wielu rodzin dotkniętych upośledzeniem umysłowym.

Wśród priorytetów swojej pracy stawia zabezpieczenie potrzeb akceptacji i sukcesu swoich wychowanków oraz likwidację wciąż panujących stereotypów dotyczących szkoły specjalnej, dziecka niepełnosprawnego i jego możliwości. Uczniowie ZPS w Tczewie licznie uczestniczą w konkursach, olimpiadach, imprezach sportowych i kulturalnych organizowanych na szczeblu szkolnym, wojewódzkim, ogólnopolskim a także międzynarodowym, zdobywając na nich czołowe lokaty.

Dzięki konsekwencji i umiejętności zjednywania ludzi do wspólnego działania Wojciecha Rinca w ramach Zespołu Placówek Specjalnych udało się uruchomić Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych, otwartą i ogólnodostępną strefę edukacyjną, terapeutyczno-rekreacyjną, kulturalną do działań o charakterze edukacyjnym, rehabilitacyjnym i integracyjnym, pozwalającą osobom niepełnosprawnym, bez względu na wiek czy sytuację społeczną, na równi z pełnosprawną częścią społeczeństwa - udziału w różnych formach rozwoju umiejętności i zainteresowań, równości w dostępie do edukacji, kultury i samorealizacji zawodowej, prawa do uczestniczenia w różnych formach rekreacji i wykorzystania czasu wolnego. W ramach CAON wychowankowie korzystają z zajęć Biofeedback, Tomatis, fizykoterapii, kinezyterapii, Sensory Integration, hydromasażu, zajęć terapeutycznych i wychowania fizycznego na basenie i kręgielni, zajęć teatralnych i muzycznych na sali widowiskowej, zajęć rozwijających kreatywność w pracowniach aktywizacji artystycznej. Prowadzone są też zajęcia w nowoczesnej pracowni komputerowej, pracowni krawieckiej i gospodarstwa domowego. Centrum ma też nowoczesną pracownię neurologopedyczną i siłownię. Z inicjatywy dyrektora nawiązano współpracę z Politechniką Gdańską i dzięki temu Zespół stał się użytkownikiem CYBER OKA, wynalazku pozwalającego na diagnozowanie i komunikowanie się z wychowankami niemającymi kontaktu werbalnego z otoczeniem. Wszyscy wychowankowie objęci zostali konsultacjami w ramach zespołu terapeutów i zgodnie z jego zaleceniami realizują dodatkowe zajęcia.

Pod kierownictwem Wojciecha Rinca od roku 2003 placówka organizuje tygodniowe Międzynarodowe Przeglądy Teatrów Wspaniałych, z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół partnerskich. Przegląd powstał z potrzeby prezentacji dokonań oraz możliwości artystycznych osób niepełnosprawnych. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło kilka tysięcy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Polski, Litwy, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Rumuni, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki. Dyrektor angażuje się w opracowanie i realizację m. in. takich międzynarodowych programów jak "Bezsłownie nie znaczy niemo" oraz "Cyrk" realizowanych z partnerami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Portugalii w ramach programu Comenius, czy też projekty realizowane z partnerami z Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, których efektem były prezentacje sceniczne w Kownie, Furstenwalde oraz w Theatre of Broodway w Londynie.

Na przestrzeni ostatnich 11 lat bardzo dynamicznie rozwija się współpraca kierowanej przez Wojciecha Rinca placówki z partnerami z zagranicy. Podpisał porozumienia o współpracy z 14 placówkami z terenu Europy i nie tylko.O ważkości tej współpracy może świadczyć opracowany przez Niego w 2015 roku program "Mam Prawo!". Polegał on na przeniesieniu do Gruzji doświadczeń wypracowanych w tczewskiej placówce. W Zestafoni powstało "Centrum dla dzieci niepełnosprawnych Orioni". Wyposażono w najnowszy sprzęt 7 gabinetów terapeutycznych i przeszkolono 20 terapeutów. Nauczyciele i terapeuci z kierowanej przez Wojciecha Rinca placówki dzielili się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Otwarcia dokonał ambasador RP w Tbilisi Andrzej Cieszkowski i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik.

W 2018 roku, pod auspicjami dyrektora, pracownicy zespołu oraz rodzice wychowanków wzięli udział w akcji pn. „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”. Dzięki tej inicjatywie na terenie placówki powstało miejsce, w którym podopieczni ORW odpoczywają i nabierają sił pomiędzy kolejnymi zajęciami rewalidacyjnymi. Po sukcesie tej akcji w 2019 r. zorganizowano „Biegojazda” po sensoryczny ogród marzeń” w ten sposób zebrano pieniądze na zagospodarowanie istniejącego patio w taki sposób, aby wychowankowie przedszkola mieli nie tylko miejsce do aktywnego wypoczynku, ale też by równolegle poznawali świat za pomocą wzroku, słuchu, dotyku i smaku.

Efektem wieloletniej pracy Wojciecha Rinca jest wypracowanie i realizacja w oparciu o nowoczesną bazę oraz znakomicie przygotowaną i kreatywną kadrę, wielokierunkowego programu edukacji i terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, który stał się wzorcem dla innych nauczycieli, dyrektorów, rodziców w Polsce i za granicą.

W roku 2021 zorganizował i przeprowadził wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego ogólnopolską konferencję „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON – Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność”, w której (w formie hybrydowej) uczestniczyli zarówno rodzice osób niepełnosprawnych jak i nauczyciele i specjaliści pracujący z osobami niepełnosprawnymi z całej Polski.

W związku z podkreślanymi przez rodziców w czasie konferencji, ogromnym zapotrzebowaniem w okresie pandemii SARS-COV2 na wsparcie psychiatryczne i psychoterapeutyczne uruchomił program „PoMoc” w ramach, którego odbywają się cykliczne konsultacje prowadzone przez dr M. Herstowską – wybitną specjalistkę psychiatrii dziecięcej oraz certyfikowaną psychoterapeutkę poznawczo-behawioralną. Ta forma współdziałania pracowników, rodziców oraz specjalistów zewnętrznych jest znakomitym uzupełnieniem wizji Wojciecha Rinca i misji placówki, którą z sukcesem realizuje od wielu lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki