Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Nauczanie języka kaszubskiego" - Uniwersytet Gdański uruchomił już rekrutację na ten kierunek studiów podyplomowych

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. materiały prasowe
Jesteś nauczycielem i chciałbyś nauczać kaszubskiego? Na Uniwersytecie Gdańskim trwa już nabór na „Nauczanie języka kaszubskiego”. To studia podyplomowe dla osób, które już posiadają uprawnienia do pracy w szkole. Warunkiem uczestnictwa jest podstawowa znajomość tego języka.

Chciałbyś nauczać w szkole języka kaszubskiego? Teraz masz okazję. Uniwersytet Gdański otworzył już rekrutację na studia podyplomowe pn. „Nauczanie języka kaszubskiego”. Studia będą odbywać się w trybie zaocznym przez trzy semestry. Pierwsze zajęcia ruszą w październiku 2021. Cena wynosi 2200 zł za semestr. Kandydat na studia musi posługiwać się co najmniej podstawową znajomością j. kaszubskiego oraz legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych magisterskich i posiadać uprawnienia do nauczania w szkole.

Co w programie?

Studia mają za zadanie przygotować kandydatów merytorycznie i dydaktycznie do nauczania kolejnego przedmiotu – „język regionalny – język kaszubski” . Zjazdy będą odbywać się co dwa tygodnie w piątki od godz. 15.30 do 19.30 – będą to zajęcia on-line oraz w soboty w godzinach 8.30 – stacjonarnie.

- Zajęcia prowadzone zdalnie będą głównie wykładami w języku polskim. Będzie to m.in. wykład psychologiczno-pedagogiczny pn. socjolingwistyczne i psycholingwistyczne aspekty edukacji regionalnej na Kaszubach. Chciałabym, by w ten sposób odbywał się także przedmiot o nazwie antropologia i dziedzictwo kulturowe Kaszub i Pomorza, a także historia Kaszubów czy dzieje kaszubszczyzny literackiej – wylicza kierownik tych studiów, dr Justyna Pomierska.

Co natomiast miałoby się odbywać w salach wykładowych?

- Przede wszystkim te przedmioty, gdzie potrzebna jest interakcja. W pierwszej kolejności mam tu na myśli praktyczną naukę języka. Niestety takie zajęcia w formie on-line się nie sprawdzają, nie są z nich zadowoleni ani słuchacz, ani prowadzący. Nauka języka w trybie stacjonarnym przynosi duże lepsze efekty – tłumaczy dr Pomierska.

Dodatkowo, z uwagi na charakter zajęć warsztatowych 2 lub 3 dni zjazdowe w semestrze zrealizowane zostaną w terenie.

Rekrutacja – to warto wiedzieć

Nabór na podyplomowe studia „Nauczanie języka kaszubskiego” ruszył 14 kwietnia i potrwa do 14 września 2021. Decyduje kolejność zgłoszeń. Minimalny limit miejsc wynosi 18 osób, maksymalny – 24. Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem narzędzia Internetowej Rejestracji Kandydatów na Studia Podyplomowe - IRK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki