Nauczanie hybrydowe w podstawówkach w Sopocie. Czy to samo czeka uczniów i nauczycieli w Gdyni i Gdańsku?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Miasto Gdynia w ślad za Sopotem planuje przejście szkół podstawowych na nauczanie hybrydowe. Działania samorządów mają na celu jak największe ograniczenie kontaktów sprzyjających transmisji wirusa. Niewykluczone również, że niedługo zmiana trybu nauczania w starszych klasach szkół podstawowych - na zdalne lub hybrydowe - będzie dotyczyła całej Polski.

Od poniedziałku 19.10.2020 r. w strefach czerwonych - a w takich jest całe Trójmiasto i większość Pomorza - zdalnie uczą się wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Pozostałe placówki działają w trybie stacjonarnym lub - jeśli zgodę na to wyda sanepid - w trybie hybrydowym albo zdalnym.

Czytaj także

W uzgodnieniu z władzami Sopotu, z wnioskami o nauczanie hybrydowe we wszystkich szkołach podstawowych wystąpili w miniony piątek dyrektorzy sopockich placówek. Otrzymali zgodę sanepidu. Na podobne rozwiązanie zdecydowała się Gdynia. Dyrektorzy gdyńskich SP czekają na odpowiedź sanepidu.

Nauczanie hybrydowe w SP w Sopocie

21 października 2020 r. ponad tysiąc sopockich uczniów przeszło na nauczanie zdalne.

Sopockie podstawówki działają teraz w systemie hybrydowym, będącym połączeniem edukacji zdalnej z tradycyjną metodą nauczania. Młodsze dzieci (klasy 1-3) nadal będą miały lekcje w szkole, z kolei starsi uczniowie (klasy 4-8) będą się uczyć w domu. Wyjątkiem są szkoły specjalne, gdzie ze względu na dobro dzieci musi pozostać nauczanie stacjonarne.

- Bardzo się cieszę, że sanepid pozytywnie odpowiedział na wnioski sopockich szkół, bo z dnia na dzień sytuacja robi się coraz trudniejsza i uważamy, że trzeba zrobić wszystko, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Szkoły to miejsca, gdzie spotyka się bardzo wiele osób, często korzystających z komunikacji miejskiej, która teraz też jest ograniczona. A z godziny na godzinę wzrasta w Sopocie liczba nauczycieli i uczniów objętych kwarantanną, co bardzo utrudnia pracę szkół – dodaje.

Czytaj także

Nauczanie hybrydowe również w podstawówkach w Gdyni?

Z podobną inicjatywą wyszedł w Gdyni prezydent Wojciech Szczurek. Wystąpił do dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych z wnioskiem o pilne wprowadzenie w Gdyni hybrydowego trybu nauczania. Zarazem zapowiedział, że w stosunku do szkół, dla których jest tak zwanym organem prowadzącym, za każdym razem wyda zgodę na przejście w taki tryb oraz osobiście zwróci się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni z prośbą o przychylność w opiniowaniu wniosków, gdy będzie to niezbędne.

Czytaj także

- Od samego początku roku szkolnego mówiliśmy, że kluczowe jest podejmowanie decyzji względem skali i zakresu nauczania zdalnego nie na poziomie krajowym - przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale oddanie tych kompetencji dyrektorom szkół i samorządom - zaznacza prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Każda szkoła jest inna, inne są możliwości oraz potrzeby i to właśnie dyrektorzy najlepiej wiedzą, jak szkoła powinna działać, by z jednej strony w warunkach możliwie najbezpieczniejszych pod względem sanitarno-epidemiologicznym realizować podstawę programową, z drugiej - w trosce o samopoczucie uczniów - pozwalać na spotykanie się w szkole i budowanie tak ważnych w tym okresie relacji między rówieśnikami.

- Podjęte decyzje nie zostają wydane raz na zawsze, chcemy reagować elastycznie do potrzeb i zagrożenia, ale zawsze w dobrej komunikacji z rodzicami - dodaje wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, odpowiedzialny za edukację.

Co z nauczaniem w szkołach podstawowych w Gdańsku?

Jak podkreśla Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, jeżeli w porozumieniu kadrą i rodzicami dyrektorzy gdańskich placówek oświatowych wystąpią do sanepidu o pozytywne opinie odnośnie przejścia na tryb hybrydowy, “Prezydent Miasta zawsze stoi po ich stronie”.

- Niejednokrotnie Prezydent Aleksandra Dulkiewicz apelowała do władz centralnych, by uwolnić dyrektorów w tych decyzjach - tłumaczy Kowalczuk. - Wielokrotnie też konsultowaliśmy to z powiatowym, jak i wojewódzkim sanepidem. Widać, że znowu samorządy miały rację. W dniu dzisiejszym w Gdańsku poza szkołami ponadpodstawowymi, 2 szkoły pracują zdalnie, hybrydowo zaś 4 przedszkola i 12 z 75 szkół podstawowych, prowadzonych przez gminę.

Nauczanie hybrydowe w szkołach podstawowych w całym kraju?

Być może już wkrótce nauczanie hybrydowe w podstawówkach stanie się powszechne w całej Polsce. Podczas środowego wystąpienia w Sejmie, premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podejmie dalsze decyzje co do zmian w sposobie nauczania.

- W epidemii nie ma miejsc, które są całkowicie bezpieczne dla kogokolwiek, bo ona ma już charakter poziomy, rozprzestrzeniła się wszędzie - mówił. - Kierujemy się zdaniem ekspertów i na początku zamknęliśmy dla nauki stacjonarnej szkoły ponadpodstawowe. To jest ponad 1,5 mln uczniów, którzy tworzą mobilność. Z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu na kolejnym sztabie kryzysowym podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu.

Decyzja odnośnie nauczania hybrydowego ma zostać przekazana do publicznej wiadomości w czwartek, 22 października.

Czytaj także

Tak wyglądał pierwszy dzwonek w szkołach! Rozpoczęcie roku s...

Rząd obiecuje szybkie szczepionki na COVID-19

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata Janicka

Niestety nie WSZYSCY dyrektorzy sopockich szkół podstawowych wystąpili o zdalne nauczanie dla klas IV - VIII. W SASP na przykład dyrekcja ciągle "czeka". Na jakąś tragedię chyba...