Nauczą rodziny, jak pomóc skrzywdzonym dzieciom

  Nauczą rodziny, jak pomóc skrzywdzonym dzieciom

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdy rodziny zastępcze decydują się, by swoją miłością i opieką otoczyć nie swoje dzieci, nie wiedzą, z jakimi problemami przyjdzie im toczyć walkę. Aby odpowiednio wyposażyć tych zastępczych rodziców w wiedzę i umiejętności, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach przygotowało projekt "Profesjonalna rodzina".
  - Do rodzin zastępczych i zawodowych trafiają dzieci z różnymi deficytami wyniesionymi z rodzinnego domu - mówi Gabriela Gołata, dyrektor PCPR w Kartuzach. - Są to dzieci wykorzystane seksualnie, molestowane, dzieci z ADHD, z zespołem FAS (dzieci urodzone przez matki pijące w ciąży). Wielu opiekunów szuka wsparcia, gdy podopieczny wkracza w okres dojrzewania.

  Rodzice zastępczy w ankietach wskazali interesujące ich zagadnienia i problemy.
  Potrzeba specjalistycznego przygotowania opiekunów ujawniła się, gdy PCPR poszukiwał pomocy dla rodziny, gdzie umieszczone zostały molestowane seksualnie dzieci z gminy Przodkowo.

  - Rodzice zastępczy problem zauważyli, ale nie mieli odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia, by poradzić sobie ze skrzywdzonymi dziećmi - kontynuuje Gabriela Gołata.
  - Gdy szukaliśmy pomocy dla dzieci, okazało się, że gdański ośrodek jest chętny, by przeszkolić rodziców, jak postępować w tak wyjątkowych sytuacjach życiowych. Napisaliśmy projekt, a Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało nam na realizację 13 900 zł.

  PCPR planuje, by w przyszłym roku zorganizować takie szkolenie dla zainteresowanych rodzin biologicznych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo