Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NATO w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie gotowe za pięć lat

q
Pełna zdolność operacyjna NATO w zakresie cyberbezpieczeństwa spodziewana jest w 2023 roku - zapowiedział Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa – podał portal Onet.

W 2014 roku podczas szczytu w Walii stwierdzono, że ataki w cyberprzestrzeni mogą być traktowane jako ataki zbrojne i spowodować powołanie się na Artykuł 5. Z jego treści wynika, że zbrojna napaść na jednego lub więcej członków NATO będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim krajom Sojuszu.

Na szczycie NATO w Warszawie członkowie Sojuszu powtórzyli deklarację z Newport dotyczącą cyberobrony. To wtedy cyberprzestrzeń została oficjalnie uznana za pełnoprawny obszar działań defensywnych i ofensywnych - obok lądu, wody, powietrza i kosmosu.
Tegoroczny szczyt już nie był tak owocny w rozwiązania. Nie dał bowiem jednoznacznych odpowiedzi, jaki konkretnie atak w cyberprzestrzeni może być zakwalifikowany jako ten, który uruchomi działania w myśl Artykułu 5.

Wiadomo jedynie, że każdy kolejny incydent tego typu będzie podlegał osobnej analizie, a kolejne decyzje będą podejmowane na bieżąco. Nadzieją dla najbardziej zagrożonych państw (np. kraje bałtyckie, ale także te, w których odbywają się wybory – red.) jest niedawno utworzone w NATO centrum operacji w cyberprzestrzeni, którego zadaniem jest kolektywna obrona wszystkich krajów Sojuszu w sieci.

Dziś w Krakowie Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa, zapowiedział, że "pełna zdolność operacyjna NATO w zakresie cyberbezpieczeństwa spodziewana jest w 2023 roku". Oznacza to, że wciąż trwają prace nad doktryną i szkolenia, a za pięć lat wszystkie kraje Sojuszu będą gotowe natychmiast zareagować, obronić się lub odpowiedzieć na atak w cyberprzestrzeni.

- Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie i wszystko, co dziś zakładamy, może się zmienić jutro – podkreślał gen. Hans Folmer z holenderskiej armii. Z tą opinią zgadza się również Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w polskim MON. - Musimy się teraz wspólnie zastanowić się nad stworzeniem ram prawnych dla wykorzystywania narzędzi ofensywnych, co ma również kluczowe znaczenie dla zdolności odstraszania i obrony - powiedział wiceszef resortu podczas CYBERSEC w Krakowie.
Źródło: Onet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: NATO w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie gotowe za pięć lat - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki