Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"NASZA HISTORIA" już w sprzedaży! Historia Pomorza w nowym miesięczniku "Dziennika Bałtyckiego"

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
Pierwszy numer miesięcznika "Nasza Historia", którego fundamentem są nieznane wydarzenia związane z historią Pomorza, ale też Polski i świata, od czwartku do kupienia w kioskach. Dostępne jest także e-wydanie miesięcznika.

Pomorze to prawdziwa mozaika kultur, języków i wyznań. Pokazuje ona, jak w ciągu wieków przenikały się wpływy polskie, niemieckie, kaszubskie i inne. Mieszkają tu Pomorzanie, Kaszubi, Kociewiacy, Borowiacy, Krajnicy, przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, Ukraińcy. Ta różnorodność stanowi zarazem zapis dramatycznych, ale i niezwykle ciekawych wydarzeń z przeszłości.

Dlatego nasz miesięcznik traktujemy trochę jako wehikuł do prezentowania zapierających dech w piersiach opowieści, najczęściej dotyczących niewyjaśnionych zagadek historycznych. Znajdziecie w nim Państwo nieznane historie z życia dawnych władców regionu, kraju i świata, intryg, jakie wywoływali, romansów, w jakie się wplątywali, legend, jakie wokół nich powstały, a także o pieniądzach, jakimi dysponowali.

Chcemy naszymi publikacjami intrygować, fascynować i dostarczać wiedzy historycznej. Generalnie będziemy się koncentrować na historii XX wieku, rzadziej sięgać będziemy do starszych opowieści. Mamy ambicję kształtować poczucie własnej tożsamości i postaw obywatelskich oraz rozwijać zainteresowanie regionem i tradycją. Niezależnie od tego, jaka ta historia była, traktujemy ją jako swoją, a więc zarówno nosimy pewne brzemię związane z momentami wstydliwymi, jak i odczuwamy dumę z momentów chwalebnych. Ale nie jesteśmy zakładnikami żadnego podziału politycznego. Po prostu identyfikujemy się z polskością, ale też pomorskością czy kaszubskością.

PIERWSZY NUMER MAGAZYNU "NASZA HISTORIA" - O CZYM PISZEMY?

W pierwszym numerze prezentujemy owianą pewną tajemnicą sylwetkę Alberta Forstera, czyli gdańskiego Führera. To zbrodniarz hitlerowski rodem z Bawarii, którego Hitler przysłał do Wolnego Miasta Gdańska po to, by zrobił porządek w skłóconych organizacjach nazistowskich. W 1939 r. ogłosił się "głową państwa gdańskiego". Po wojnie został skazany na karę śmierci, ale do dziś nie ma pewności, czy została ona wykonana, czy też Forsterowi - z nieznanych bliżej powodów - pozwolono żyć pod zmienioną tożsamością.

Frapujący jest też tekst o kulisach sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej z roku 1980. Jest to obraz widziany oczami ówczesnego szefa Komitetu Wojewódzkiego PZPR Tadeusza Fiszbacha. Dowiadujemy się, czy zgadza się on z artystyczną wizją Andrzeja Wajdy przedstawioną w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Opisujemy też pasję Ludwika Rożniakowskiego z Wejherowa, który jest miłośnikiem dawnej motoryzacji i konstruktorem. W przydomowym garażu buduje replikę samochodu CWS-T1, legendarnej polskiej maszyny z lat międzywojennych.

Gorąco zachęcam Państwa do podróży przez epoki i bardzo proszę o opinie. Ja i moi koledzy jesteśmy do dyspozycji, zawsze chętnie będziemy przyjmować krytyczne uwagi i sugestie. Proszę nas sprawdzić. Razem zróbmy wszystko, aby ten tytuł - "Nasza Historia" - nabrał pełnego znaczenia i wymiaru. Życzę miłej lektury!

Miesięcznika "NASZA HISTORIA" szukaj w kioskach i salonach prasowych.

E-WYDANIE MIESIĘCZNIKA "NASZA HISTORIA" - kliknij i kup na prasa24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki