Nasza droga Baltic Arena

  Nasza droga Baltic Arena

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Osiemset tys. złotych - mniej więcej tyle kosztować będzie ubezpieczenie budowy stadionu Baltic Arena. Umowa z ubezpieczycielem ma zostać podpisana za miesiąc. W imieniu spółki BIEG, odpowiedzialnej za budowę stadionu, kwestię ubezpieczenia prowadzi firma brokerska (pośrednicząca).
  - Z informacji przekazywanych przez firmę wynika, że oferty, które do nas spłyną, będą opiewały właśnie na kwotę ok. 800 tys. zł - mówi Bogdan Klinkosz, dyrektor ds. ekonomicznych w BIEG.

  Przetarg podzielony jest na dwa zadania (być może podpisane zostaną dwie osobne umowy). Jedno dotyczy ubezpieczenia samej budowy, drugie - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli sytuacji, w których odszkodowanie trzeba będzie wypłacić np. robotnikowi, który spadł z rusztowania i złamał nogę albo mieszkańcom sąsiednich domów, w których popękają ściany. W tym przypadku pula odszkodowań ma wynieść 100 mln zł.

  W przypadku samej budowy maksymalne odszkodowanie może sięgnąć wartości całej inwestycji, czyli w tej chwili 650 mln zł. Umowa ma być tak skonstruowana, że gdyby w przyszłości wzrosły koszty budowy stadionu, automatycznie w górę pójdzie też koszt ubezpieczenia.

  Zbieranie ofert potrwa do 27 listopada. Podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu powinno nastąpić w pierwszej połowie grudnia. 16 grudnia mają rozpocząć się prace ziemne, czyli preludium do "właściwego" przetargu.
  650 mln - tyle maksymalnie może wynieść odszkodowanie za katastrofę na Baltic Arenie. Jeśli wzrosną koszty budowy, wzrośnie też ubezpieczenie.
  - Nawet gdyby umowa z ubezpieczycielem została podpisana odrobinę później, będzie w niej klauzula, że ubezpieczenie obowiązuje od chwili przekazania placu budowy - precyzuje Bogdan Klinkosz.

  Zwycięzca przetargu dostanie "z góry" 10 proc. zaproponowanej ceny. Reszta będzie wypłacona w czterech równych ratach, ostatnia wpłynie na jego konto na początku 2010 roku.
  Umowa ubezpieczeniowa ma zostać zawarta na 31 miesięcy, czyli do lata 2011. Stadion ma zostać wybudowany do końca 2010 r. Pierwsze miesiące 2011 będą poświęcone na "rozruch".
  Podczas Euro 2012 w Gdańsku odbędą się trzy mecze grupowe i jeden ćwierćfinałowy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kalkulacja kosztów

  Niecierpliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  Zobacz tekst w Naszemiasto dotyczący tej sprawy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo