MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja trwa! Wymieniamy makulaturę na drzewka (FILM)

Magdalena Sapkowska, P. Strzałkowska, E. Okoniewska, P. Piesik
Za pięć kilogramów makulatury i kupon z "Dziennika Bałtyckiego" w piątek i w sobotę w Gdańsku, a w niedzielę w Gdyni i Suchym Dębie można dostać piękne młode drzewko i spędzić dzień na ekologicznej imprezie.

Modrzewie, sosny, świerki, buki, cyprysiki Lawsona, jarzębiny i jarząby szwedzkie, a także kilkadziesiąt krzewów róż - takie drzewka rozdajemy Czytelnikom. Aby otrzymać sadzonkę, wystarczy przynieść w sobotę na Targ Rybny w Gdańsku oraz w niedzielę do Parku Kolibki w Gdyni i na stadion w Suchym Dębie, pięć kilogramów makulatury i dołączyć kupon z naszej gazety, który uprawnia do wymiany. Jeden kupon przypada na każde pięć kilogramów zbędnego papieru. Gdyby kuponów zabrakło, na miejscu będzie można kupić "Dziennik Bałtycki".

Mieszkańcy Gdańska nie zawiedli. W piątek, który był pierwszym dniem gdańskiej odsłony naszej akcji "Drzewko za makulaturę" przynieśli na Targ Rybny ponad 15 ton niepotrzebnego papieru! W zamian otrzymali łącznie ponad dwa tysiące sadzonek.

ZOBACZ ZDJĘCIA z akcji 'Drzewko za makulaturę' w Gdańsku

Nasz partner, Lasy Państwowe, na gdańską wymianę przygotował początkowo 4300 drzewek. Jednak zainteresowanie było tak duże, że leśnicy postanowili dowieźć sadzonek na sobotę. - Żeby mieć pewność, że wystarczy ich dla wszystkich chętnych, dostarczymy jeszcze 500 sosen - zapowiada Jacek Leszewski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

W piątek na Targu Rybnym zaśpiewała Joanna Krupska, wystąpili artyści z Pałacu Młodzieży.

Sobota zapowiada się jeszcze bardziej interesująco. Oprócz stoisk naszych partnerów, Lasów Państwowych, GPEC, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz urzędów Miejskiego i Marszałkowskiego, na Targu Rybnym będzie też namiot "Polskiej Ekologii". Można w nim spróbować swoich sił w dojeniu krowy, nauczyć się wyrabiać masło czy skosztować ekologicznych produktów.

Papier na drzewka będziemy wymieniać również w niedzielę. Tego dnia nasze ekologiczne imprezy odbędą się w Gdyni i Suchym Dębie. Tam również dodatkowych atrakcji nie zabraknie.

W Gdańsku na Targu Rybnym do niedzieli odbywać się będzie kulinarny Jarmark Europejski. Na 16 stoiskach można tu degustować i kupować potrawy z całego kontynentu.

Zależy nam, by w mieście było jak najwięcej dobroczynnej dla mieszkańców zieleni, dlatego oprócz drzewek rozdajemy też nasiona kwiatów. Saszetki z nasionami, które przekazał nam Urząd Miejski w Gdańsku, dołączyliśmy do sobotniego wydania gazety.

Zobacz gdzie i kiedy dostaniesz drzewko za makulaturę

By rozdawanie drzewek zmieniło się w prawdziwie ekologiczne święto, wraz z naszymi partnerami - Lasami Państwowymi, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urzędem Miejskim i Urzędem Marszałkowskim, firmą GPEC, a także Polską Ekologią - zadbamy, by wymianie papieru na sadzonki towarzyszyła nie tylko dobra zabawa, ale i nauka.

Sobota, 16 kwietnia, Targ Rybny w Gdańsku,
godz. 10-17

Imprezę poprowadzą Dariusz Podbereski z Radia Gdańsk i Mirosław Majewski z naszej redakcji. O godz. 10.10 na scenie zagrają dziecięce zespoły muzyczne. O godz. 11.15 wystąpią artyści z gdyńskiego Stowarzyszenia Osób z Wadą Słuchu "Cisza". W samo południe scenę przejmie zespół Jazz Garden Quintet, a o godz. 13.45 wokalistka Joanna Krupska. O godz. 15.30 wystąpi młodzieżowa grupa Teatr Poza Sztuką. W przerwie między występami (o godz. 13.30 i 15.15) zaprezentują się wystawcy kulinarnego Jarmarku Europejskiego. O 16.30 jarmark na dobre zawładnie estradą. O tej bowiem porze rozpocznie się konkurs "5 pytań o smaki polskie"- nagrody funduje portal Polskaniezwykla.pl. O 17, jak przyrządzać mięso i ryby, pokażą Jarosław Walczyk i Sławomir Miotk z Lisewskiego Dworu.

Niedziela, 17 kwietnia, Targ Rybny w Gdańsku,
godz. 11-19

Pokazy kulinarne, degustacje, kulinarne show, konkursy dla publiczności.
Szczegółowy program na www.jarmarkeuropejski.pl

Niedziela, 17 kwietnia, Park Kolibki w Gdyni,
godz. 11-15

Szczególnie gorąco zapraszamy szkoły. Ta, której uczniowie przyniosą na wymianę najwięcej papieru, zostanie zaproszona na wycieczkę do naszej drukarni. Drugie i trzecie miejsce nagrodzimy upominkami od Ziaji i Eko Doliny. O godz. 11.30 i 13 odbędą się ekologiczne lekcje, a na stoisku leśników będzie można się nauczyć rozpoznawania gatunków drzew. Na festynie pojawią się stanowiska do wytwarzania papieru czerpanego z makulatury oraz kowadło, na którym mistrzowie zaprezentują kucie stali. Będzie ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku oraz możliwość wygrania biletów na pokazy sokolnictwa na terenie Kolibki Adventure Park.

Niedziela, 17 kwietnia, Stadion w Suchym Dębie,
godz. 13-17

Rozdajemy drzewka i częstujemy grochówką
Nasza akcja "Drzewko za makulaturę" z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jesteśmy na półmetku akcji - do piątku zebraliśmy 80 ton makulatury, w zamian wydając 15 tys. sadzonek. Tylko w czwartek w Nowym Dworze Gd., Kościerzynie i Starym Targu rozdaliśmy 3600 sadzonek i zebraliśmy prawie 19 ton makulatury.

Mieszkańcy Nowego Dworu Gd. i okolic w rekordowym tempie zgłosili się po tysiąc sadzonek świerków i buków, oddając 7 ton makulatury! Sadzonki rozdaliśmy w ciągu niecałych dwóch godzin. - Zebraliśmy blisko 500 kg gazet, starych zeszytów, książek - mówi Krystyna Kochel, nauczycielka z nowodworskiego liceum. - Uczniowie przynieśli makulaturę z domów, a drzewka wspólnie posadzimy na terenie szkoły.

W Kościerzynie w ciągu kilku godzin rozdaliśmy 1100 sadzonek, a wśród nich świerki, jarzębiny, kaliny, żywotniki, dęby, buki i jodły. Tam też zebraliśmy 5500 kg makulatury.
- Czekaliśmy na tę akcję cały rok - mówi Janusz Dworny z Kościerzyny. - Odkładaliśmy makulaturę w piwnicy, specjalnie po to, by otrzymać za nią drzewka.

Jak mówi nasza Czytelniczka z Kościerzyny, Marta Dawidzka: - Sadzonki za makulaturę to świetna motywacja, by skrupulatnie odkładać wszystkie gazety i kartony, a nie pozbywać się ich w inny sposób. To też świetna edukacja dzieci. Zawsze zabieram ze sobą moje pociechy, by pokazać im, jak należy postępować.

Doskonale udała się też akcja w Starym Targu, w powiecie sztumskim. Nadleśnictwo Kwidzyn dostarczyło 1200 sadzonek, 300 drzewek dołożyła gmina. Mieszkańcy oddali w zamian ponad 6 ton makulatury. W tutejszej podstawówce dzieciaki zbierały stare gazety już od kilku tygodni. Z dumą kładły swoje paczki na wadze i odbierały sadzonki drzewek.

Ponad 300 kilogramów makulatury przywiózł Adrian Truszczyński z Brzozówki. Dwa razy przyjeżdżał z pełnym bagażnikiem auta. - Za jednym razem się nie zmieściło - śmieje się nasz Czytelnik. - Od jutra zacznę zbierać makulaturę na kolejną akcję, za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki