Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja charytatywna: Wszystkie dzieci chcą być w sieci. Walczymy z wykluczeniem cyfrowym

Monika Jankowska
Monika Jankowska
123rf
By walczyć z wykluczeniem cyfrowym dzieci, redakcja „Dziennika Bałtyckiego” rozpoczyna akcję pod nazwą „Wszystkie dzieci chcą być w sieci”. Dwie instytucje, z pomocą naszych partnerów, zaopatrzymy w sprzęt elektroniczny.

Czas pandemii i nauczania zdalnego pokazał, jak wiele dzieci dotyka problem wykluczenia cyfrowego. Sprzętu elektronicznego brakuje w uboższych domach - w wielu przypadkach uczniowie muszą dzielić komputer z siostrą czy bratem (problem ten dotknął co najmniej miliona uczniów). Jednak prawdziwy dramat przeżywają domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Tam normą jest, że nawet na kilkanaścioro dzieci przypada jeden komputer!

I choć rok szkolny 2021/2022 ma rozpocząć się w trybie stacjonarnym, to przyznać trzeba, że w dzisiejszym świecie trudno jest zdobywać wiedzę czy utrzymywać kontakty bez dostępu do Internetu, czy - tym bardziej - bez posiadania komputera, laptopa, tabletu. Uczniowie bez takiego zaplecza mają mniejsze szanse na sukcesy edukacyjne, a w przyszłości na znalezienie dobrej pracy.

Akcja „Dziennika Bałtyckiego”

By walczyć z wykluczeniem cyfrowym dzieci, redakcja „Dziennika Bałtyckiego” postanowiła przeprowadzić akcję pod nazwą „Wszystkie dzieci chcą być w sieci” i wytypowała dwie instytucje, które, wraz z partnerami, zaopatrzy w sprzęt elektroniczny. Te placówki to Dom dla Dzieci w Rumi oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Trąbkach Wielkich (pow. gdański). Pierwsza z nich, prowadzona przez Fundację Rodzinny Gdańsk, jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego. Miejsce to zamieszkuje czternaścioro wspaniałych dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w gronie rodziny. Niektórzy z podopiecznych są niepełnosprawni, inni z powodu trudnej sytuacji życiowej są zagrożeni niedostosowaniem społecznym.

Natomiast ośrodek w Trąbkach Wielkich, którego organem prowadzącym jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej, otacza opieką wyjątkowych 19 podopiecznych, którym jednak deficyty fizyczne i intelektualne uniemożliwiają naukę w szkołach masowych. W placówce prowadzona jest wysokospecjalistyczna, kompleksowa terapia w zakresie rozwijania dojrzałości życiowej, sprawności w samoobsłudze i zaradności osobistej.

W obu tych miejscach nie brakuje ciepła, serdeczności, miłości i wsparcia. Brakuje za to sprzętu elektronicznego, tak potrzebnego do nauki i rozwijania pasji. Dlatego postanowiliśmy działać i zaopatrzyć je w taki sprzęt, spełniając tym samym marzenie wychowanków o dostępie do nowoczesnej technologii.

Emilia Wyra, koordynator domu dla Dzieci w Rumi, przyznaje, że jej wychowankowie bardzo potrzebują tego sprzętu:

- Gdy zaczęła się pandemia, wszystkie 14 dzieci uczyło się z domu. Sprzętu brakowało, a ten, którym dysponowaliśmy, był z drugiej ręki - często się psuł i zacinał. Już zaczęłam zastanawiać się nad tym, co będzie, jeśli znowu trzeba będzie wrócić do nauki on-line. I w tym momencie otrzymałam telefon z „Dziennika Bałtyckiego” z informacją, że redakcja chce wesprzeć właśnie nas. Ten telefon był prawdziwym cudem!

Koordynatorka mówi też, do czego poza nauką sprzęt będzie wykorzystywany: - Dzieci mają szereg zainteresowań. Jest u nas np. chłopiec, który uczęszcza na dodatkowe zajęcia informatyczne w naszym Miejskim Domu Kultury, tworzy różne programy i muzykę. Mamy też wychowanków, którzy bardzo lubią tworzyć filmiki i prezentacje z naszych wspólnych wyjazdów. Do tego dzieci chętnie korzystają z pomocy naukowych dostępnych w sieci, czytają książki w wersji elektronicznej czy słuchają audiobooków.

Sprzęt uatrakcyjni zajęcia

Również Magdalena Jurkowska, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Trąbkach Wielkich przyznaje, że zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny także w jej placówce jest spore, a potrzeby jeszcze mocniej wybrzmiały w czasie pandemii.

- Podstawowe potrzeby oczywiście zapewniamy naszym dzieciakom. Jednak rzeczywiście pandemia pokazała, że ze sprzętem mamy problem. Zdalne zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością były naprawdę ogromnym wyzwaniem. Chcieliśmy stanąć na wysokości zadania, żeby nie czuły się wykluczone czy gorsze od rówieśników w tej całej stresującej sytuacji. Niestety, z naszymi zasobami nie byliśmy w stanie uposażyć wszystkich naszych podopiecznych w komputery, laptopy czy tablety. A dla rodzin, z których pochodzą nasi wychowankowie, także było to zbyt duże obciążenie finansowe.

Dyrektorka ośrodka w Trąbkach Wielkich także podkreśla, że sprzęt, który redakcja „Dziennika Bałtyckiego” przekaże wraz z naszymi partnerami, będzie służył nie tylko podczas zdalnych lekcji (jeśli pojawi się taka konieczność), ale także do rozwijania zainteresowań.

- Teraz jeszcze lepiej dzieci będą mogły wykorzystywać pomoce multimedialne czy materiały dydaktyczne dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które zakupujemy do placówki. Dzięki ofiarowanemu sprzętowi będą mieć też łatwiejszy dostęp do internetu. Wśród naszych wychowanków mamy m. in. chłopca, który bardzo interesuje się historią. Bardzo lubi wyszukiwać informacje i ciekawostki historyczne. Potem omawia to razem z wychowawcą czy pisze podsumowujące teksty w programie Word. Dla dzieci z niepełnosprawnościami pisanie w programach do tworzenia tekstu jest znacznie łatwiejsze niż pisanie ręczne, gdyż bywa, że sprawność manualna często też jest obniżona - tłumaczy Magdalena Jurkowska. I dodaje: - Sprzęt, który otrzymamy, bardzo nam pomoże, sprawi, że zajęcia, które prowadzimy, będą jeszcze bardziej atrakcyjne. Będzie więc wykorzystywany i do zajęć, i do zabawy - gdyż nasz ośrodek zapewnia nie tylko terapię i edukację, ale i inne atrakcje, by przebywało się u nas miło i przyjemnie.

Dyrektorka podkreśla także, że ogromnie się cieszy, iż to właśnie jej placówka została wytypowana do naszej akcji. Dla nas przekazanie tego sprzętu dwóm pomorskim placówkom także będzie prawdziwą przyjemnością!

Jeżeli Twoja firma chce przyłączyć się do naszej akcji, prosimy o kontakt z Biurem Reklamy: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki