Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastroje przed powrotem do szkół. Część nauczycieli się cieszy, część martwi, bo nie dostała jeszcze drugiej dawki szczepionki

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Grzegorz Dembinski
Już w najbliższy poniedziałek kolejne roczniki mają wrócić do szkół – na razie w systemie hybrydowym. Stacjonarnie uczą się już klasy 1-3. Nauczyciele jednak podzieleni co do tego powrotu – część cieszy się z bezpośredniego kontaktu z dziećmi i młodzieżą, część – obawia o zdrowie swoje i uczniów.

- Sytuacja pandemiczna zdaniem służb medycznych, sanitarnych i epidemiologicznych pozwala na stopniowy powrót do nauki stacjonarnej także starszych roczników – podkreślił minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 11 maja 2021.

Przypomnijmy, że w poniedziałek, 4 maja w całym kraju do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Zgodnie z zapowiedziami od 17 maja uczniowie klas IV-VIII SP, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w systemie hybrydowym. Od kolejnego poniedziałku, 31 maja planowany jest powrót do szkół wszystkich uczniów do nauki w trybie stacjonarnym.

Co może przynieść powrót do szkół?

„Kontakt z uczniem to moja praca. Z niecierpliwością czekam na powrót”, „Nie mogę doczekać się powrotu do szkoły, chcę mieć realny kontakt z uczniami” albo - „Chcę wrócić do szkoły i to bardzo. Mam dosyć nauczania z domu, bo praca i dom stały się jednym”. To słowa nauczycieli, którzy już odliczają dni do powrotu do szkół. Część grona pedagogicznego jednak tego powrotu się obawia – wskazują na to, że realne jest ryzyko kolejnej fali pandemii i że powrót uczniów do szkół przed wakacjami może skutkować kolejnym lockdownem latem. Wreszcie podkreślają, że nie każdy zdążył jeszcze zaszczepić się drugą dawką, by uzyskać pewniejszą ochronę.

Nie wszyscy nauczyciele są w pełni zaszczepieni

- Pierwszą dawkę dostałem 22 lutego, drugą – 4 maja. Więc ja jestem zaszczepiony już podwójnie i większość moich kolegów i koleżanek również. Znajduje się jednak wciąż spory odsetek nauczycieli, którzy nie zdążyli przyjąć drugiej dawki szczepionki. My byliśmy szczepieni szczepionką Astra Zeneca, gdzie odstęp między jedną a drugą dawką wynosi kilkadziesiąt dni. Jeżeli ktoś był szczepiony na początku marca, to łatwo obliczyć, że drugą dawkę otrzyma najszybciej w połowie maja – mówi Mikołaj Wysiecki, nauczyciel z SP nr 60 w Gdańsku.

Jednocześnie dodaje, że jest bardzo pozytywnie nastawiony do powrotu do szkoły. W jego placówce część zajęć będzie odbywać się na dworze – tzw. zielone klasy z ławkami i krzesłami na świeżym powietrzu już czekają na uczniów.

Apel o zgłaszanie się na szczepienia

Jak poinformował dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. Narodowego Programu Szczepień, liczba zaszczepionych nauczycieli na Pomorzu oscyluje wokół 40 tys.

- Apeluję w imieniu ZNP okręgu pomorskiego o zgłaszanie się na szczepienia przeciw COVID-19. Szczepiąc się gwarantujemy swoje bezpieczeństwo, zdrowie naszych rodzin, uczennic i uczniów oraz koleżanek i kolegów z pracy – zauważa Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla przy okazji, że docierają do niej sygnały, iż dyrektorzy pomorskich szkół nie chcą zezwalać nauczycielom na zwolnienie się z lekcji w celu udania się na szczepienie.
Także Tomasz Lewicki, nauczyciel historii i WOS-u w I LO w Pucku oraz szef puckiego ZNP zauważa, że największym problemem przed powrotem do szkół jest to, że nauczyciele nie przyjęli jeszcze drugiej dawki szczepionki.

- Z tego wynikają największe obawy. I prawdą jest, że głosy w środowisku nauczycielskim co do powrotu jeszcze przed wakacjami są podzielone. Jedni chcieliby powrotu już teraz, inni mówią, żeby rozpocząć naukę w trybie stacjonarnym na nowo od września. Głównym argumentem tych drugich jest właśnie brak drugiej dawki szczepionki, która zapewniłaby nauczycielom bezpieczeństwo – mówi.

Natomiast na pytanie o to, czy nauczyciele będą w stanie udźwignąć problemy uczniów, którzy przyjdą do szkoły po wielu miesiącach nauki zdalnej, Lewicki odpowiada, że nauczyciele są na to przygotowani i powinni sobie z tym poradzić.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki