Nastolatki z policyjnych kartotek

M. Wajer E. OkoniewskaZaktualizowano 
Dzieci w wieku od 13 do 17 lat biją, kradną i już sięgają po narkotyki.

Policyjne kartoteki pękają w przysłowiowych szwach nie tylko od przestępstw, których autorami są osoby dorosłe. Niestety, nie brakuje w nich przypadków łamania prawa przez młodych ludzi, nawet 13 letnie dzieci. Najczęściej w takich przypadkach dominuje przemoc.

- Są to głównie czyny związane z bójkami, pobiciami oraz uszkodzeniem cudzego mienia - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy kościerskiej policji. - Nie brakuje również przypadków kradzieży oraz stosowania gróźb karalnych.

W pierwszym półroczu 2016 roku, kościerscy policjanci odnotowali już osiem przypadków łamania prawa przez osoby nieletnie. Do końca roku mamy jeszcze kilka miesięcy, więc niewykluczone, że te niepokojące statystyki mogą pójść w górę.

- Niestety, w tym roku mieliśmy już przypadek posiadania narkotyków przez osobę nieletnią - dodaje Piotr Kwidziński.

Zatrważające jest to, że konflikt z prawem w bardzo młodym wieku może mieć fatalne skutki w przyszłości. Chociaż policja wspólnie z innymi instytucjami takimi jak np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje różne spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat konsekwencji łamania prawa, to nie do wszystkich takie przestrogi trafiają.

- Świadczy o tym fakt, że mamy wiele takich przypadków, gdzie osoba, która przewijała się w naszych kartotekach jako nieletni, później, już jako osoba dorosła wchodzi na drogę przestępczego procederu.

Eksperci podkreślają, że powodów popadania w konflikt z prawem ludzi bardzo młodych jest kilka. Jednym z nich może być oczywiście środowisko, w którym się wychowują. Drugim, jak przyznają, jest na przykład chęć zaimponowania innym, brak akceptacji wśród rówieśników. Kolejnym powodem jest brak zainteresowania ze strony rodziców czy też innych opiekunów prawnych.

W policyjnych kartotekach królują nie tylko dojrzali osobnicy. Od wielu lat przewijają się przez nie także nastolatkowie, którzy nie przekroczyli 17 roku życia. Niestety, wiele takich osób przestępczy proceder, z którym zetknęło się w młodym wieku, kontynuuje w dorosłym życiu.

W pierwszym półroczu 2016 r. kościerscy funkcjonariusze policji zanotowali już 8 przypadków złamania prawa przez nieletnich. Wśród nich była też sprawa posiadania narkotyków przez osobę nieletnią. Analizując statystyki z minionych lat można być optymistą, bo liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich nieco zmalała. W roku 2015 zanotowano 10 takich przypadków. Taka sama liczba miała miejsce w roku 2014. Zdecydowanie więcej - 29, było ich z kolei w roku 2013. Po tendencji spadkowej widać jednak, że w tym roku statystyki mogą ponownie pójść w górę. Warto zaznaczyć, że czyny, których dopuszczają się osoby nieletnie, nie są drobnymi wykroczeniami.

- Najczęściej notujemy w takich przypadkach bójki oraz pobicia - wyjaśnia Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Nie brakuje również gróźb karalnych oraz kradzieży.

Z naszych informacji wynika, że w przypadku powiatu kościerskiego w większości przypadków na przestępczy proceder decydują się nieletni, którzy nie mają zbyt dobrych wzorców do naśladowania.

- Nie chciałbym powielać pewnych stereotypów, ale widać, że w takich przypadkach, nieletni reprezentują środowiska, które miały styczność z przestępstwami. Jednak należy pamiętać, że to nie jest żadna reguła. Z naszych analiz wynika, że młodzi ludzie decydują się na taki krok z rożnych powodów. Wielu z nich ma na przykład problemy w domu wynikające z braku dostatecznego zainteresowania ze strony rodziców.

Dodajmy, że policja wraz z innymi instytucjami, takimi jak MOPS czy PCPR organizuje cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat konsekwencji łamania prawa. Organizowane są one głównie w czasie roku szkolnego.

- Zainteresowanie jest dość duże - dodaje rzecznik policji. - Z takich spotkań wyłania się też obraz, że wielu młodych ludzi tak naprawdę nie do końca zdaje sobie sprawę z konsekwencji łamania prawa. Nie mają pojęcia, że jakiś czyn, który mogą popełnić jest zagrożony określoną karą. Dlatego uważamy, że takie spotkania mogą się przyczynić do zniwelowania omawianego zjawiska.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie