Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatki z policyjnych kartotek

M. Wajer, E. Okoniewska
Dzieci w wieku od 13 do 17 lat biją, kradną i już sięgają po narkotyki.

Policyjne kartoteki pękają w przysłowiowych szwach nie tylko od przestępstw, których autorami są osoby dorosłe. Niestety, nie brakuje w nich przypadków łamania prawa przez młodych ludzi, nawet 13 letnie dzieci. Najczęściej w takich przypadkach dominuje przemoc.

- Są to głównie czyny związane z bójkami, pobiciami oraz uszkodzeniem cudzego mienia - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy kościerskiej policji. - Nie brakuje również przypadków kradzieży oraz stosowania gróźb karalnych.

W pierwszym półroczu 2016 roku, kościerscy policjanci odnotowali już osiem przypadków łamania prawa przez osoby nieletnie. Do końca roku mamy jeszcze kilka miesięcy, więc niewykluczone, że te niepokojące statystyki mogą pójść w górę.

- Niestety, w tym roku mieliśmy już przypadek posiadania narkotyków przez osobę nieletnią - dodaje Piotr Kwidziński.

Zatrważające jest to, że konflikt z prawem w bardzo młodym wieku może mieć fatalne skutki w przyszłości. Chociaż policja wspólnie z innymi instytucjami takimi jak np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje różne spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat konsekwencji łamania prawa, to nie do wszystkich takie przestrogi trafiają.

- Świadczy o tym fakt, że mamy wiele takich przypadków, gdzie osoba, która przewijała się w naszych kartotekach jako nieletni, później, już jako osoba dorosła wchodzi na drogę przestępczego procederu.

Eksperci podkreślają, że powodów popadania w konflikt z prawem ludzi bardzo młodych jest kilka. Jednym z nich może być oczywiście środowisko, w którym się wychowują. Drugim, jak przyznają, jest na przykład chęć zaimponowania innym, brak akceptacji wśród rówieśników. Kolejnym powodem jest brak zainteresowania ze strony rodziców czy też innych opiekunów prawnych.

W policyjnych kartotekach królują nie tylko dojrzali osobnicy. Od wielu lat przewijają się przez nie także nastolatkowie, którzy nie przekroczyli 17 roku życia. Niestety, wiele takich osób przestępczy proceder, z którym zetknęło się w młodym wieku, kontynuuje w dorosłym życiu.

W pierwszym półroczu 2016 r. kościerscy funkcjonariusze policji zanotowali już 8 przypadków złamania prawa przez nieletnich. Wśród nich była też sprawa posiadania narkotyków przez osobę nieletnią. Analizując statystyki z minionych lat można być optymistą, bo liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich nieco zmalała. W roku 2015 zanotowano 10 takich przypadków. Taka sama liczba miała miejsce w roku 2014. Zdecydowanie więcej - 29, było ich z kolei w roku 2013. Po tendencji spadkowej widać jednak, że w tym roku statystyki mogą ponownie pójść w górę. Warto zaznaczyć, że czyny, których dopuszczają się osoby nieletnie, nie są drobnymi wykroczeniami.

- Najczęściej notujemy w takich przypadkach bójki oraz pobicia - wyjaśnia Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Nie brakuje również gróźb karalnych oraz kradzieży.

Z naszych informacji wynika, że w przypadku powiatu kościerskiego w większości przypadków na przestępczy proceder decydują się nieletni, którzy nie mają zbyt dobrych wzorców do naśladowania.

- Nie chciałbym powielać pewnych stereotypów, ale widać, że w takich przypadkach, nieletni reprezentują środowiska, które miały styczność z przestępstwami. Jednak należy pamiętać, że to nie jest żadna reguła. Z naszych analiz wynika, że młodzi ludzie decydują się na taki krok z rożnych powodów. Wielu z nich ma na przykład problemy w domu wynikające z braku dostatecznego zainteresowania ze strony rodziców.

Dodajmy, że policja wraz z innymi instytucjami, takimi jak MOPS czy PCPR organizuje cykliczne spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat konsekwencji łamania prawa. Organizowane są one głównie w czasie roku szkolnego.

- Zainteresowanie jest dość duże - dodaje rzecznik policji. - Z takich spotkań wyłania się też obraz, że wielu młodych ludzi tak naprawdę nie do końca zdaje sobie sprawę z konsekwencji łamania prawa. Nie mają pojęcia, że jakiś czyn, który mogą popełnić jest zagrożony określoną karą. Dlatego uważamy, że takie spotkania mogą się przyczynić do zniwelowania omawianego zjawiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki