Narodowy Spis Powszechny 2021. Pierwsze odmowy udziału w spisie na Pomorzu już trafiły na policję

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Szymon Starnawski
Trwa sumowanie liczby Pomorzan, którzy wzięli udział w spisie powszechnym, ale pierwsze sprawy tych, którzy odmówili, już trafiły na policję. Mogą za to surowo zapłacić – grozi im nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

W piątek 1 października, po bardzo intensywnym finiszu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, dane z systemów informatycznych wciąż „spływały” do urzędów. W ostatnich dniach zdarzało się, że – jak w Gdyni przed biurami spisowymi ustawiały się kolejki osób, które zostawiły to na ostatnią chwilę.

Według wstępnych szacunków GUS frekwencja w całym kraju przekroczyła 95 procent mieszkań objętych obowiązkiem – jak słyszymy w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku – sumowanie pełnej liczby osób, które w województwie pomorskim zrealizowały obowiązek spisowy potrwa jeszcze kilka dni.

Co z tymi którzy przez sześć miesięcy – od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku – nie podali niezbędnych informacji za pomocą strony internetowej, nie zadzwonili pod dedykowany numer telefonu i unikali rachmistrzów?

Niestety zgodnie z Ustawą o statystyce publicznej muszą się liczyć z przykrymi konsekwencjami – wliczając grzywnę, która wynieść może nawet 5 tysięcy złotych, a by nadrobić stracony czas, jest już za późno.

- Kary nie są naliczane „z automatu”, a indywidualnie orzekane przez sąd. Już w trakcie trwania spisu zdarzały się przypadki kategorycznej odmowy uczestnictwa w nim, kiedy obywatele nawet na piśmie definitywnie stwierdzali, że nie wezmą udziału. Nie było ich wiele, kilka w skali województwa, ale wówczas kierowano na policję zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego. Dalsze czynności w takich sprawach podejmuje już policja – relacjonuje Zbigniew Pietrzak**z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.**

Na razie nie udało nam się ustalić, czy i z jakim skutkiem zakończyły się postępowania w sprawach zgłoszonych do pomorskiej policji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w ramach którego Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbiera dane o Polakach trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Udział w spisie był obowiązkowy, a dane można było w ciągu minionych 6 miesięcy, w dowolnym momencie podać przez internet czy telefon, w biurach, a od 23 czerwca do naszych drzwi mogli również zapukać rachmistrzowie.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie