Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Fundusz Zdrowia rekomenduje ograniczenie świadczeń planowych. Jakie decyzje podejmują szpitale?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Szymon Starnawski /Polska Press
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał rekomendację dotyczące wstrzymania części świadczeń planowych. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w pomorskich szpitalach.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał szpitalom zalecenie dotyczące ograniczenia lub czasowego wstrzymania świadczeń planowych. Płatnik argumentuje swoją decyzję potrzebą ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ognisk koronawirusa na terenie placówek medycznych i zapewnieniem dodatkowych łóżek szpitalnych. Chodzi między innymi o badania diagnostyczne oraz zabiegi lecznicze.

- Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii - informują przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia ma charakter zalecenia, w związku z tym nie są to wiążące rekomendacje.

Poniżej lista planowanych zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, których w szczególności zaleca się wstrzymanie:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów
  • dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
  • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
  • pomostowania naczyń wieńcowych
  • zabiegi wewnątrzczaszkowe
  • dużych zabiegów torakochirurgicznych
  • nefrektomii
  • histerektomii.

Jednocześnie NFZ podkreślił, że wstrzymanie nie powinno dotyczyć diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych.

Zmiany dotknęły UCK w Gdańsku

Podobne regulacje dotyczące przyjęć planowych były wdrażane podczas wiosennego szczytu zachorowań. Niestety druga fala zakażeń jeszcze dynamiczniej wpłynęła na pojawianie się ognisk w placówkach medycznych. Tylko w ubiegłym tygodniu służby sanitarne odnotowały ponad 30 takich ognisk, które były diagnozowane zarówno w dużych szpitalach, jak i przychodniach czy stacji dializ. Obecnie na wprowadzenie zmian zdecydowało się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

- W związku z sytuacją epidemiczną od piątku (16.10) wstrzymane zostały przyjęcia planowe do Klinicznego Centrum Kardiologii UCK (Klinika Kardiologii Ogólnej i Oddział Intensywnej Terapii Kardiologicznej), nie dotyczy to jednak przypadków nagłych - informuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Od poniedziałku (19.10) wstrzymane zostały przyjęcia planowe do Kliniki Okulistyki, Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Kliniki Chirurgii Plastycznej. Wstrzymane zostają również przyjęcia planowe celem zabiegów endoprotezoplastyki dużych stawów w Klinice Ortopedii.

Sytuacja rozwija się dynamicznie i ośrodek nie wyklucza kolejnych zmian, jednocześnie podkreślając, że obostrzenia nie dotyczą pacjentów onkologicznych.

- Kolejne decyzje dotyczące wstrzymania przyjęć planowych uwarunkowane będą sytuacją epidemiczną w kraju. Będziemy o nich informować w komunikatach. Zalecenie te nie dotyczą pacjentów DILO oraz pacjentów przyjętych celem wykonania transplantacji - zaznacza Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W przypadku spółki Szpitale Pomorskie, a więc między innymi dla placówek w Gdyni i Wejherowie takie decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Podobną odpowiedź otrzymaliśmy od szpitali Copernicus w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki