reklama

Narodowe Święto Niepodległości 2019. Co to za święto? Dlaczego obchodzimy je 11 listopada? Historia święta. Dzień wolny od pracy. 11.11.2019

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Gdańsk, 11.11.2018 r. Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Narodowe Święto Niepodległości od trzydziestu lat co roku obchodzimy 11 listopada. Ma ono na celu upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Warto jednak pamiętać, że 11 listopada jest datą umowną. Dlaczego? Sprawdź!

Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego obchodzimy je 11 listopada?

Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim.

Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

Czytaj także

Narodowe Święto Niepodległości 11.11. Historia

Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji. Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE: Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze rocznice?

Narodowe Święto Niepodległości. Uroczyste obchody w całej Polsce

11 listopada to święto, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Dużą popularnością cieszą się wydarzenia cykliczne takie jak: biegi niepodległości, koncerty patriotyczne, parady uliczne czy wystawy historyczne.

W ubiegłym roku w Polsce zorganizowano uroczyste obchody z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W wielu miastach zaplanowano wtedy tematyczne wydarzenia, koncerty, wystawy, konferencje i spotkania, które miały upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Do najpopularniejszych wydarzeń cyklicznych organizowanych w celu upamiętnienia 11 listopada jest odbywający się w Warszawie Marsz Niepodległości. Ma on charakter manifestacji w formie pochodu, który od lat przechodzi ulicami Warszawy.

Warto pamiętać, że chociaż wiele różnych marszów z tej okazji odbywało się po 1989 roku w całej Polsce, to właśnie ten warszawski urósł do rangi wydarzenia organizowanego na zdecydowanie największą skalę. W 2010 roku współorganizatorem tego marszu były środowiska nacjonalistyczne. W samym wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób. Niestety nie obyło się wtedy bez konfliktów, które trwają do dzisiaj.

W trójmieście dużym zainteresowaniem cieszy się corocznie organizowana Parada Niepodległości, która zrzesza tysiące osób.

Narodowe Święto Niepodległości. Symbole

Najbardziej znanymi symbolami narodowymi są: flaga, godło i hymn narodowy. Oprócz nich można jeszcze wymienić buławę marszałkowską, chorągiew Rzeczpospolitej – obecny proporzec prezydenta – oraz pieczęć państwową. 11 listopada w wielu oknach pojawiają się biało-czerwone flagi, które są znakiem integracji narodowej i pamięci o historii. Uroczystym obchodom towarzyszy odśpiewanie także hymnu państwowego.

Narodowe Święto Niepodległości. Dzień wolny

Jak powszechnie wiadomo, 11 listopada to święto wolne od pracy. Tego dnia zamknięte będą wszystkie urzędy, supermarkety, większość sklepów i punkty usługowo-handlowe. Uczniowie także nie mają się czym martwić, tego dnia szkoły są zamknięte.

11 listopada 2019 roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Uczniowie wraz z rodzicami z PSP w Gdańsku im. A. Rybickiego i członkowie DKE im. prof. J. Sampa z opiekunem, B. Ignaciuk godnie maszerowali ulicami nadmotławskiego grodu..

S
Seba

https://www.blacked.com/elsa-jean Paczta rzodyn polak-robak tak nie potrafi. Karyny nawet by jemu nie oblizały.

S
Seba

Dzisiaj Bede sobie niepoldegościowo walił konia. Do tego cziperki i harnaś i spiratowany pornol z Elsom Jean i mużynami.

J
Jojne Zimmermann
9 listopada, 22:12, Gość:

Czy wiesz, które z zabawek są produkowane w Polsce? Zobacz polskie marki, z których jesteśmy dumni – zabawki Made in Poland https://blog.zabawkitotu.pl/polskie-zabawki-patriotyzm-konsumencki/

Wole rzydoskie jak te wasze robackie z cebuli i smrodu robjone.

G
Gość

ZDW w Gdańsku co się dzieje z remontem drogi 211 na odcinku Kartuzy Sierakowice ten remont już trwa kolejny rok i końca nie widać a kolejny termin to 2020 r. Mamy XXI wiek a oni nie potrafią zrobić porządnie metra drogi. Wywalić na zbity pysk wykonawców tej drogi jak i ludzi odpowiedzialnych z ZDW w Gdańsku

Dodaj ogłoszenie