Narodowe Czytanie 2019. Para Prezydencka wybrała osiem lektur. Gdzie uczestniczyć w Narodowym Czytaniu w Trójmieście?

waZaktualizowano 
prezydent.pl
Podczas ósmej edycji Narodowego Czytania, posłuchać będzie można wybranych polskich nowel. W Trójmieście wspólne czytanie odbędzie się w różnych lokalizacjach 6 i 7 września. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania polskie nowele. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Na liście czytanych w tym roku lektur znajdują się: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesławs Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza. "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie 2019 w Trójmieście

Czytanie nowel w Sopocie
Czytanie nowel w Sopocie odbędzie się w piątek 6 września o godzinie 17:00 w Dworku Sierakowskich. Będzie tam można usłyszeć trzy nowele: "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru: "Sanatorium pod klepsydrą" Brunona Schulza i "Sawę" z cyklu Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego. Teksty przeczytają osoby związane z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu oraz dwumiesięcznikiem literackim "Topos".

Narodowe Czytanie w Gdańsku
W Gdańsku Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września w filii nr 42 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Mariackiej 42, w godz. 12.00-14.00. Wspólne czytanie nowel "Katarynka", "Sachem' i "Dobra Pani", odbędzie się również w Szpitalu św. Wojciecha, w sali marmurowej, w godz. 10.00-12.00.

Wspólne czytanie w Gdyni
Narodowe Czytanie w Gdyni odbędzie się w czterech miejscach. W godz. 12:00-15:00 plenerowe czytanie obędzie się przed siedzibą Teatru Muzycznego, które poprowadzi aktor Andrzej Śledź. Nowele polskie czytać będą członkowie zespołu aktorskiego teatru.

Od 12:00 do 14:00 Narodowe Czytanie odbędzie się również w Klubie Marynarski Wojennej Riwiera. Fragmenty wybranych nowel będą czytać marynarze z jednostek wojskowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Wspólnego czytania będzie można posłuchać również w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w godz. 10:00-14:00. W programie m.in.: przybliżenie sylwetek M.Konopnickiej, H. Sienkiewicza, B. Prusa oraz B. Schulza, projekcja filmu "Katarynka" (1967 r.) wg noweli B. Prusa i konkurs literacki z nagrodami "who is who w nowelach? Wybrane fragmenty nowel zostaną przeczytane przez dyrekcję CKZiU, nauczycieli polonistów, wychowawców i słuchaczy.

W Muszli koncertowej wspólne czytanie odbędzie się w godz. 11:00-15:00. Wydarzenie rozpocznie się czytaniem fragmentów nowel z udziałem władz miasta, ludzi kultury i sztuki oraz mieszkańców miasta. O 12:00 nastąpi czytanie performatywne noweli Bruno Schulza pt. "Mój ojciec występuje do strażaków", w wykonaniu trójmiejskich aktorów, a o 13:00 odbędzie się "Spotkanie autorskie z Henrykiem Sienkiewiczem". Odbędą się także warsztaty malowania toreb z cytatami, warsztaty robienia przypinek, bookcrossing czy występy muzyczne.

Narodowe Czytanie. "Wesele" w gdyńskich trolejbusach [WIDEO,ZDJĘCIA]

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

polecane: TELEMAGAZYN reality show królują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie