Największy wychodek Europy jest w Kwidzynie

  Największy wychodek Europy jest w Kwidzynie

  Rafał Cybulski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zamek w Kwidzynie nie jest ani największym, ani najstarszym z zamków krzyżackich w Polsce, ale warto go zobaczyć choćby z jednego powodu. Gotycka budowla może się pochwalić... największą latryną w Europie, zwaną gdaniskiem
  Tak kwidzyńskie gdanisko prezentuje się od strony południowej

  Tak kwidzyńskie gdanisko prezentuje się od strony południowej ©Rafał Cybulski

  Gdanisko to wieża sanitarno-ustępowa, którą często można spotkać przy zamkach średniowiecznych, w Polsce przede wszystkim krzyżackich. Ufortyfikowane wieże ulokowane były zawsze w pewnej odległości od zamku i połączone z nim gankiem. Kwidzyński ganek jest najdłuższy, a do tego niezwykle malowniczo położony, co również decyduje o jego wyjątkowości.


  Krzyżacka higiena


  Zamkowe gdaniska zawdzięczamy Krzyżakom. Nieważne czy budowali je z powodu szczególnego zamiłowania do higieny, co w tamtych czasach było raczej mało prawdopodobne, ale faktem jest, że dzięki latrynnym wieżom nieczystości od razu lądowały w fosie lub pobliskiej rzece, co poprawiało warunki sanitarne w fortecy. Zapachy w takim zamku też były na pewno przyjemniejsze, ale w średniowieczu mało kto się chyba tym przejmował, bo podobne rozwiązania rzadko można spotkać poza ziemiami, którymi władali Krzyżacy.

  Widok z ubikacji


  W Kwidzynie wieża latrynna jest oddalona od samego zamku o rekordowe 55 metrów. Ganek, który łączy ją z zachodnim skrzydłem zamku na poziomie pierwszego piętra ma 4,75 m szerokości i jest oparty na pięciu arkadach. Ich filary mają wysokość 8,5 m, ale ostatni, zachodni filar, jest wyższy i mierzy 13 m. Pod jednym z filarów umiejscowiony był niegdyś mały budynek niewiadomego przeznaczenia, po którym pozostał tylko ślad na murze i zniszczone, prowadzące do niego schody. Budynek można też zobaczyć na starych pocztówkach.

  Zobacz także: największa tabakiera świata

  Natomiast sama wieża wznosi się na wysokość 25 m i ma 8,75 m szerokości. To pod nią przepływał niegdyś strumień zabierający nieczystości, najprawdopodobniej jedna z odnóg rzeki Liwy, która opływa Kwidzyn z trzech stron. Z wieży roztacza się również przepiękny widok na dolinę Wisły, która przepływa 5 km na zachód od Kwidzyna. Przy dobrej pogodzie można podziwiać przepiękne krajobrazy.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A "najładniejszy" wychodek jest w Przyjaźni pod kościołem, gm. Żukowo

  Zawsze otwarty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 120 / 83

  Pozdrowienia dla Pana Radnego Stefana Sikory.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo